DUBAJ. Saudská Arábia po prvý raz umožní ženám vstup na štadióny, kde budú môcť sledovať športové podujatia. Od začiatku roku 2018 budú na troch štadiónoch v mestách Džidda, Dammám a Rijád zriadené špeciálne sekcie pre rodinné návštevy, informovala v pondelok agentúra Reuters.

Saudskoarabská vláda v septembri oznámila, že od júna budúceho roka budú môcť tamojšie ženy šoférovať automobil, čím sa skončí jediný zákaz tohto druhu na svete. Podľa Rijádu ide o súčasť rozsiahlej ekonomickej a spoločenskej reformy, ktorú inicioval saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. 

 

 

Daný program je zameraný na uvoľnenie tradíciami zviazaného životného štýlu obyvateľov, ktorý je do určitej miery určovaný aj wahhábizmnom - konzervatívnou formou sunnitského islamu. Ten totiž obmedzuje úlohu žien v spoločnosti, ako aj konanie koncertov, prevádzku kín a iných zábavných činností.

Korunný princ sa usiluje aj o odčlenenie ekonomiky krajiny od ropného priemyslu. Niektoré z jeho spoločenských reforiem sú však terčom kritiky konzervatívnych duchovných. Princ Muhammad na minulo-týždňovom investičnom fóre vyhlásil, že krajina bude viac otvorená svetu a vráti sa k "umiernenému islamu".