1. Kláštor Klosterneuburg - Klenot sakrálneho umenia v Rakúsku

Augustiánsky mužský kláštor Klosterneuburg patrí už takmer 900 rokov k najvzácnejším klenotom sakrálneho umenia v Rakúsku. Klosterneuburg je zároveň najstarším vinárskym sídlom v Rakúsku s množstvom barokových vínnych pivníc v podzemí. V novovytvorených priestoroch sa budú prvýkrát v histórii vystavovať najvzácnejšie predmety z majetku kláštora. Hlavným exponátom výstavy bude krajinská koruna Arcivojvodstva rakúskeho.

V kláštore Klosterneuburg si rovnako užijete i Dolnorakúsku Vinársku jeseň. História výroby vína v kláštore Klosterneuburg siaha až do roku založenia kláštora. Vinohrad kláštora Klosterneuburg má približne 900 rokov a je nielen jedným z najstarších vinohradov v Rakúsku, ale so 108 hektármi (267 akrami) obrábanej pôdy aj jeden z najväčších.

 

 

2. Zámok Rosenburg

Renesančný zámok Rosenburg so stredovekým centrom, nádhernými renesančnými arkádami, trinástimi vežami a impozantným nádvorím sa považuje za dokonalú ukážku pevnosti, ktorá sa vyvíjala v priebehu stáročí. Zámok Rosenburg môžete navštíviť aj samostatne. Stačí si stiahnuť audiosprievodcu a môžete sa vydať na cestu. Vnútri získate predstavu o tom, ako asi mohol vyzerať život na zámku v stredoveku. Vystavený je dobový nábytok a zbrane, ako aj predmety z tepaného kovu, ktoré sa v tých dávnych časoch používali. Vonku na vás čakajú bezchybne upravené záhrady, v ktorých sú hlavne ruže. Okrem prehliadky hradu je návšteva Rosenburgu zaujímavá aj vďaka ukážkam voľného letu sokolov, orlov (vrátane obrovského orla východného), sov a obrích supov bielohlavých.

 

 

3. Cisársky Zámok Hof (Schloss Hof)

Ako jedno z najväčších a najprepychovejších panských sídel v habsburskej monarchii bol zámok Hof v osvietenskom 18. storočí dôstojným miestom pre usporadúvanie veľkolepých slávností, hostín a recepcií. Za pozornosť stojí prehliadka reprezentačných priestorov a súkromných komnát princa Eugena Savojského a cisárovnej Márie Terézie, nádherná baroková záhrada rozdelená do siedmich terás a zámocký hospodársky dvor Meierhof.

 

 

4. Zrúcanina Hradu Aggstein

Nad južným brehom Dunaja sa vo výške 300 metrov vypína zrúcanina hradu Aggstein, ktorý bol v 12. storočí sídlom šľachtického rodu Kuenringov a v 15. storočí obývaný lúpežnými rytiermi. Aggstein so svojou Ružovou záhradkou je opradený mnohými legendami. Kto si dá námahu vystúpiť až k tomuto orliemu hniezdu, bude odmenený nádherným výhľadom na okolitú krajinu. Celý hradný komplex bol revitalizovaný a návštevníci sa tu môžu zoznámiť s jeho zaujímavou históriou. Okrem toho si môžu prezrieť aj výstavu o Nibelungoch a zasadnúť k rytierskej hostine v hradnej reštaurácii.

 

 

5. Kartúza Gaming

Čerstvo zrekonštruovaný kartuziánsky kláštor (najväčší a jeden z najstarších v strednej Európe) bol vysvätený v roku 1342 a sekularizovaný v roku 1782. Bývalý kláštor bol založený Albrechtom II., vojvodom Rakúskym. 452 rokov tu žili mnísi kartuziáni, ktorým sa hovorilo i Bieli mnísi. V období svojho najväčšieho rozkvetu bol jedným z najbohatších kláštorov v Rakúsku a duchovným centrom celého kraja. K najdôležitejším pamiatkam patria kostol, baroková knižnica s barokovými freskami Wenzela Lorenza Reinera a prelátska sála s pôsobivým štukovým stropom.

 

 

6. Cisterciánsky Kláštor a Opátstvo Heiligenkreuz

Najstarší cisterciánsky kláštor Rakúska, ktorý leží na juhu Wienerwaldu len 15 km od Viedne, bol založený v roku 1133. Z architektonického hľadiska predstavuje jedinečné dielo, v ktorom sa v dokonalej harmónii prelínajú prvky gotiky, romantizmu a baroka. Kláštorný komplex si možno prezrieť s odborným výkladom. Tunajší mladí mnísi sa v roku 2008 preslávili na celom svete svojím gregoriánskym chorálom (CD „Chant – Music for Paradise“). Na záver prehliadky sa možno zúčastniť aj zborovej modlitby (12 a 18 hod.).

 

 

Prečítajte si aj Najväčšie podzemné jazero v Európe alebo medvedí les. Šesť tipov na výlet v susednom Rakúsku

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.