Film Lovec jeleňov (1978) bol jedným z prvých filmov o Vietnamskej vojne. Je to vojnová dráma o troch kamarátoch, ktorí spolu pracovali v oceliarni a dobrovoľne narukovali do Vietnamu. Meryl Streepová získal za úlohu Lindy prvú nomináciu na Oscara.

 

 

Slávna filmová dráma Kramerová verzus Krammer sa hneď po uvedení filmu do kín dostala medzi komerčne najúspešnejšie filmy 70. rokov. Meryl Streepová si zahrala úlohu manželky, ktorá nečakane opustí manžela, úspešného reklamného pracovníka (Dustin Hoffman) a ich sedemročného syna. Po návrate o syna bojuje a vysvetľuje prečo je stále jeho matkou a chce ho naspäť. Po tomto filme sa o Streepovej hovorilo, že dokáže zahrať akúkoľvek postavu.  

 

 

Sopfiina voľba je príbehom poľskej katolíčky, ktorá sa počas druhej svetovej vojny za krádež šunky dostane do koncentračného tábora a príde o obe deti. Nevie sa  s tým vyrovnať ani po vojne a odchode do Spojených štátov.

 

 

V Madisonských mostoch (1995) prežije Meryl Streepová ako žena v strednom veku, ktorá má rodinu, krátke, ale veľmi intenzívne vzplanutie s mužom, fotografom, ktorého prakticky nepozná.

 

 

Diabol nosí Prada (2006) predstavil Streepovú v úlohe najmocnejšej a najvplyvnejšej ženy v módnom priemysle, ktorá je tvrdá k spolupracovníčkam i k rivalom. Za úlohu získala Zaltý Glóbus a 14. nomináciu na oscara.  

 

 

V Železnej lady hrá Streepová bravúrne prvú britskú premiérku Margaret Thatcherovú, ktorá sa ako prvá žena postavila na čelo britskej vlády v čase, keď ženy takmer v politike neboli. Pre svoje nekompromisné postoje ju volali Železná lady. Streepovú há Thatcherovú veľmi presvedčivo ako aktívnu političku, ale aj ako osamelú ženu po smrti manžela na sklonku života.