Severné Írsko vedie prvý raz žena. Arlene Fosterová je vo svojich 45 rokoch podľa BBC zároveň najmladším premiérom v dejinách Severného Írska.

Fosterová nie je v politike nováčikom. V parlamente sedí od roku 2003, vo vláde bola ministerkou životného prostredia, ministerkou pre podnikanie, obchod a investície a ministerkou financií. Zakaždým zastupovala aj Petera Robinsona ako šéfa vlády.

Nová premiérka vytkla konflikty obom stranám. Povedala, že protestantským, ako aj katolíckym voličom sú odporné ich zdanlivo nekonečné hádky.

"Urobím všetko, čo budem môcť, aby som zmenila politickú kultúru tohto miesta, ale nemôžem to zmeniť sama. Dokážeme to iba ak budeme spolupracovať," citovala ju tlačová agentúra AP.

Severné Írsko zažilo tri desaťročia sektárskeho násilia medzi protestanskými unionistami a katolíckymi republikánmi. Násilnosti si od roku 1969 vyžiadali asi 3500 obetí. 

Zažila ho osobne aj Fosterová. Jej otca, ktorý bol policajtom, zastrelila podľa BBC Írska republikánska armáda (IRA). Ona ako tínedžerka zažila výbuch bomby pod školským autobusom v roku 1988.

V roku 1998 vznikol na základe mierovej dohody systém, ktorý sa snaží upokojiť oba tábory. Vládu preto vedie prvý minister a jeho prakticky rovnocenný zástupca, ktorý je z opačného tábora ako premiér. Zložité usporiadanie sa snaží nevylúčiť žiadnu časť severoírskej spoločnosti, takže v krajine nie je parlamentná opozícia. Všetky strany sú vo vláde. 

 

Prečítajte si aj V Saudskej Arábii majú prvé poslankyne