RIJÁD, BRATISLAVA. Z 980 kandidátok sa do obecnej rady dostalo najmenej 20 ženy. Taký je neoficiálny výsledok prvých volieb v ultrakonzervatívnej Saudskej Arábii, kde mohli v sobotu prvý raz v histórii ženy voliť a kandidovať.

Medzi prvými boli podľa agentúry SPA zvolené dve podnikateľky v meste Džidda na západe krajiny. Je to Lamí Abdalazízová a Rašá Hafzíovájedna. Salmá Utajbíová získala miesto v obecnej rade v posvätnej provincii Mekka.

V sobotňajších miestnych voľbách využilo právo prvýkrát voliť viac ako 130-tisíc žien, mužov bolo podľa britského denníka The Guardian zaregistrovaných 1,35 milióna. Kandidovalo takmer 980 žien a takmer 7000 mužov. Obecné rady, do ktorých ich volili, majú veľmi obmedzené právomoci. 

 

 

Ženy museli voliť v oddelených miestnostiach ako muži a rovnaký princíp bude platiť aj počas zasadnutí v obecnej rade, ženy sa na ňom nesmú zúčastňovať spolu s mužmi.

Absolutistická monarchia je posledným štátom sveta, kde majú muži vyhradené právo hlasovať. Obecné rady sú v krajine jediné, ktoré sú volené ľuďmi.

Historické voľby majú hlavne symbolickú hodnotu, v krajine naďalej platí právo šaría, ktoré pre ženy znamená drastické obmedzenie ich práv. Ženy nemôžu šoférovať auto, nemôžu pracovať, vydať sa alebo cestovať bez povolenia mužských príbuzných. Povolenie budú potrebovať aj ako poslankyne. Na verejnosti je stále väčšina žien zahalená. 

 

Prečítajte si aj Merkelová vládne 10 rokov. Stala sa krízovou kancelárkou