Dnes z európskych štatistík opäť dorazili zahanbujúce dáta: sme tretí od konca, pokiaľ ide schopnosť dodržiavať zásadu rovnoprávnosti mužov a žien.

Vynechám odborné vysvetlenia, čo tieto dáta znamenajú. Miesto toho vám ukážem symptomatickú ukážku toho, ako sa tento fenomén potupného, neúctivého a neférového jednania so ženami prejavuje v bežnej praxi.

Pred tým, ako som vstúpila do politiky, som prešla takmer 10-ročným tréningom verejného lynčovania. Lebo som sa zastala núdznych, že som sa ohradila voči rasistickým útokom, že som sa nahlas postavila za LGBTI komunitu. Vypočula som si všetky možné variácie nadávok spojené s mojou rómskou etnicitou, alebo osočovanie za moje názory. Nie som teda ani náhodou na seba háklivá a chúlostivá.

KEĎ DOCHÁDZAJÚ ARGUMENTY

Čo ma však dokáže neskutočne nahnevať je to, keď prichádza pohana nie za to, aké mám názory, či aký program reprezentujem. Kiež by toto boli tie dôvody, za ktoré by som bola hocako tvrdo kritizovaná. Zaráža ma to, keď čítam od diskutujúcich, aká som rapavá ropucha, omyl prírody, ako grcajú z môjho výzoru. Nechápte ma nesprávne – vôbec nejde o mňa. Ako som napísala, ja osobne som zvyknutá na hocičo. Keby som si o sebe myslela, že som krásna, tak sa prihlásim do Miss Slovensko, nie do politickej strany.

ŽENY NIE SÚ IBA MÄSO

Nesmierne ma to uráža kvôli všetkým ženám. Neprestávam žasnúť, ako si títo chrapúni dovolia urážať ženy na tej najúbohejšej úrovni. Ako to musí byť frustrujúce nielen pre ženy, ktoré sa rozhodli vstúpiť do verejných funkcií, ale aj lekárky, učiteľky, či matky, ktoré sú hodnotené nie pre svoj výkon, ale primárne zhadzované pre svoj výzor. Ako sa vôbec niekto opovažuje takto kopnúť do ženy, v bohorovnom presvedčení, že má vrodený patent na posudzovanie krásy? A aj keby mal, ako sa opovažuje podkopávať dôstojnosť žien tým najprimitívnejším útokom na jej výzor?

CHVALABOHU

Vždy sa však nájdu muži, ktorí majú odvahu zastať sa ženy. Ďakujem týmto pánom za to, že chápu, že kopať si do ženy pre jej výzor je ten najtrápnejší pokus dokazovať si mužnosť.

Kým sa nenaučíme tomuto základnému chochmesu, rebríčky o rovnoprávnosti budeme prehrávať aj naďalej. Nedokážemm samozrejme, zmeniť správanie niektorých hulvátov, ani ich učiť tomu, čo ich nenaučili doma. Chcem však ubezpečiť, že pre nás je rovnoprávnosť žien dôležitou politickou hodnotou.

Netreba sa však báť, lebo je tu nádej. Zvládneme to! ❤

Napríklad navrhujeme:
⏩ aby spoločnosti a inštitúcie nad 50 zamestnancov povinne zverejňovali platové rozdiely medzi mužmi a ženami na rovnakej pozícii
⏩ aby spoločnosti uchádzajúce sa o veľké verejné zákazky povinne predkladali rodový audit, vrátane rovnosti v odmeňovaní
⏩ aby sme prostredníctvom Istanbulského dohovoru zlepšili ochranu a pomoc pre týrané ženy
⏩ aby sme účinnejšie chránili práva žien pred, počas a po pôrode

 

(Autorka je právnička a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska)