BRATISLAVA. Hoci výkonnosť našej ekonomiky rastie, v rámci dvadsaťosmičky krajín Európskej únie sme sa umiestnili až na 18. mieste spolu s Portugalskom. Náš Hrubý domáci produkt (HDP) prepočítaný na jedného obyvateľa dosiahol vlani len 77 percent európskeho priemeru. Ukázali to údaje európskych štatistikov.

HDP nezachytáva úplne pocity obyvateľov o tom, ako sa im žije, upozorňuje analytička Poštovej banky Jana Glasová, neberie totiž do úvahy výšku platov ani ceny v tej-ktorej krajine. „No jedine, ak sa ekonomike darí, rastie jej výkonnosť, tak sa môže lepšie dariť aj jej obyvateľom,“ hovorí.

 

 

V posledných rokoch rastieme

Dôležitá je však nielen samotná úroveň ukazovateľa, ale aj jej vývoj v čase, upozorňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Keď sa však pozrieme na vývoj nášho HDP za posledných desať rokov, je zrejmé, že sa naša životná úroveň zlepšila, vysvetľuje.

V roku 2005 dosahoval HDP Slovenska prepočítaný na jedného obyvateľa len 59 percent priemeru Únie. „Toto obdobie môžeme označiť aj ako obdobie slovenského ekonomického boomu,“ hovorí Ondrová. Práve v tomto čase sme boli označovaní za európskeho tigra, dodáva.

Do roku 2008 sme si polepšili na 71 percent priemeru únie. Rast nášho HDP potom spomalila hospodárska kríza, no napriek tomu sme sa vlani dostali na 77 percent európskeho priemeru.

 

 

Prví a poslední

Na prvom mieste v európskom rebríčku sa umiestnilo Luxembursko. Hrubý domáci produkt tu dosahuje až 271 percent európskeho priemeru. „Luxembursko je malou krajinou s malým počtom obyvateľov, vysokým počtom zahraničných pracujúcich, ktorí prispievajú k tvorbe jeho HDP a navyše ťaží z rozvinutého sektora služieb,“ vysvetľuje Glasová. Za posledných desať rokov si tamojšia ekonomika polepšila o 30 percent.

Na druhom mieste je Írsko s 145 percentami priemeru Únie. Nasleduje Dánsko a Švédsko, Nemecko či susedné Rakúsko.

Z krajín V4 nás predbehlo jedine Česko, ktorého HDP dosahuje 85 percent európskeho priemeru.

V rámci európskej dvadsaťosmičky sa za Slovensko dostalo len deväť krajín. Medzi nimi napríklad Poľsko, Maďarsko s takmer 70-timi percentami európskeho priemeru. Na posledných priečkach je Rumunsko a Bulharsko, ktorých ekonomiky však od vstupu do Únie rastú.

Najvýraznejší prepad životnej úrovne za posledných 10 rokov zažilo Grécko – HDP sa tu prepadlo z vyše 91 percent na 71 percent. Zhoršenie životnej úrovne približne o desatinu pocítili aj Cyperčania, Briti, Taliani či Španieli.

 

Prečítajte si aj V regióne sme najdrahší, v Únii zase jedna z lacnejších krajín