BRATISLAVA. Slovensko má historicky prvú ženu v kresle predsedu samosprávneho kraja. V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) do neho zasadne Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, NOVA). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Prečítajte si

Vyhral Lunter. Kotleba mobilizoval proti sebe

 

Výrazné víťazstvo

Jurinovej (46) sa podarilo vo voľbách získať 81.868 hlasov, teda 43,66 percenta. Podarilo sa jej poraziť doterajšieho predsedu Juraja Blanára. Ten od občanov získal 55.824 hlasov, teda 29,77 percenta.

Právo voliť v kraji malo 568.708 občanov. Celková volebná účasť dosiahla 33,84 percenta.

 

Kampaň Eriky Jurínovej.  Foto - jurinova.sk

 

Najaktívnejšia z poslancov 

Jurínová pracovala najprv ako učiteľka na Spojenej škole v Námestove, potom sedem rokov viedla redakciu vo firme regionPRESS.

Po voľbách v roku 2010 sa stala poslankyňou NR SR za stranu SaS. V predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 už kandidovala a bola zvolená do NR SR za stranu OĽaNO.

Patrila k najaktívnejších poslancov v NR SR, počas tohto volebného obdobia predložila celkovo 64 zákonov na podporu rodín, sociálne slabších aj nezamestnaných. Bola aktívna v kauzách Čistý deň a v prípade malého Marka. Na základe medializácie či uskutočnených poslaneckých prieskumov Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nakoniec bezodkladne zrušilo akreditáciu zariadeniu Čistý deň.

Prioritou Eriky Jurinovej vo funkcii županky je rozvíjať najmä služby pre občanov v oblasti zdravotníctva a školstva. Chce rozšíriť kapacitu sociálnych zariadení a zabezpečiť kvalitné služby pre seniorov. Preferuje rekonštrukciu ciest a mostov podľa naliehavosti situácie a nie podľa politickej príslušnosti a dobudovanie diaľničného prepojenia a diaľničných úsekov D1, D3 i rýchlostných ciest R1, R3.