DALLAS. Učiteľka základnej školy v americkom štáte Texas Heather Hollandová, ktorá zomrela takmer týždeň po ochorení na chrípku, sa stala témou diskusií na internete. Jej manžel totiž uviedol, že antivirotikum na lekársky predpis si nevyzdvihla ihneď, lebo doplatok za liek 116 dolárov pokladala za príliš vysoký. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Manžel 38-ročnej Hollandovej pre denník Wall Street Journal povedal, že liek na recept jej síce vyzdvihol on osobne deň po tom, čo to jeho žena odmietla urobiť, a následne ho aj začala užívať, ale o tri dni, 4. februára, zomrela.

Lekári pre agentúru Associated Press (AP) uviedli, že ideálne je začať užívať protivírusový liek čo najskôr, ale neexistuje nijaká záruka, že zdravotný stav pacienta sa drasticky nezhorší.

Dr. William Schaffner, špecialista na infekčné choroby zo Zdravotného centra na Vanderbiltovej univerzite v Nashville v štáte Tennessee, vysvetlil, že pravdepodobnosť výskytu chrípky u človeka antivirotiká "neznížia na nulu, ale vďaka nim je len menej možný".