Ceny energií sa stále zvyšujú a väčšina z nás premýšľa, ako ušetriť. Jedným zo spôsobov je aj to, že sa snažíme šetriť na svietení.  Doma sa bez svetla nezaobídeme, ale čo na záhrade? Tam by to šlo. Lenže s ohľadom na bezpečnosť to nie je práve ten najlepší nápad. Čo existujúce osvetlenie nahradiť solárnymi svetlami a na energiách ušetriť?

Aj na vonkajšom osvetlení záleží

Je to tak. Vonku si potrebujeme posvietiť na cestu, osvietiť obľúbené miesto, predĺžiť letné posedenie na čerstvom vzduchu. K tomu všetkému potrebujeme exteriérové ​​svietidlá. Ich výber je podobný tým interiérovým, predsa len sa ale v niečom líšia. V čom? Musia byť oveľa odolnejšie, pretože ich vystavujeme slnečnému žiareniu, vetru, dažďu aj ďalším rozmarom počasia.

Aby to všetko svietidlá zvládli, musia mať dostatočnú IP ochranu, ktorá udáva ich odolnosť pred vniknutím vody aj pevných častíc. Minimom je IP44, podľa toho, kde bude svietidlo slúžiť, môže byť napríklad aj vyššia IP ochrana. Pred kúpou svietidla tak preštudujte štítok, ktorý býva umiestnený na mieste, ktoré nie je vidieť alebo priamo na nosiči lampy. 

Solárne svetlá sú hitom modernej doby

Solárne svietidlá sa zaobídu bez napojenia na elektrickú energiu, na svoje fungovanie potrebujú len slnečné žiarenie. Nie je potrebné viesť cez záhradu žiadne káble, napriek tomu si budete užívať svetla. Neznie to skvele?
 

Ako solárne lampy vôbec fungujú?

 
O tom, že nepotrebujú elektrickú energiu už viete, ale čo ďalej? Najdôležitejšou súčasťou každého solárneho svietidla je solárny panel, ktorý je šikovne schovaný napríklad vo vnútri krytu svetla. Tento panel prepúšťa svetlo k akumulátoru, ktorý sa nabíja na plnú kapacitu.
Okrem solárneho panelu disponuje solárne svetlo aj senzormi, ktoré reagujú na zmenu intenzity svetla, takže akonáhle sa zotmie, diódy sa automaticky zapnú a solárne svietidlo sa rozsvieti. Ráno zase svietiť samo prestane. Nie je potrebný žiadny vypínač.
 
Solárne svietidlá. Foto archiv - Světla.sk
 
Kde môžu solárne svetlá slúžiť?
 
Využitie solárnych svietidiel je široké, v každom prípade sa ale postarajú o praktické aj príjemné osvetlenie. Inštalovať ich môžete:
 
• Pozdĺž cestičiek alebo chodníčkov
 
• Okolo záhradného jazierka
 
• Na terasu
 
• Ku vchodu do domu
 
• K vonkajšiemu bazénu a na ďalšie miesta
 

Z akých typov solárnych svietidiel môžete vyberať?

 
Ponuka solárnych svetiel je široká, na svoje si tak príde každý. Veľmi obľúbené sú solárne stĺpové svietidlá, okrem nich si ale môžete zaobstarať aj solárne nástenné osvetlenie, solárne podlahové svietidlá, solárne bodové osvetlenie a solárne závesné svietidlá.
 
Náš tip na záver: Aj solárne svetlá disponujú rôznymi vychytávkami. Čo napríklad senzor pohybu, vďaka ktorému sa osvetlenie zapne vo chvíli, keď zachytí pohyb?