Šošovica je strukovina, ktorá má vysoký podiel bielkovín, preto sa skvele hodí do fit a zdravých jedálnička. Šošovicový prívarok bez smotany je jedlo, ktoré zasýti a je rýchlo pripravené. Šošovicu bez smotany na kyslo podľa nášho receptu potešíte nielen vegetariánov.

Šošovicovy prívarok bez smotany na kyslo

 • Doba prípravy: 10 minút,
 • Doba varenia: 40 minút,
 • Počet porcií: 8-10 porcií,

Šošovica je jednou z najstarších poľnohospodárskych plodín na svete a je známa pre svoje vynikajúce nutričné vlastnosti. Medzi jej hlavné charakteristiky patrí, že je to rastlina z čeľade strukovín a jej semená majú charakteristický tvar šošovky, odtiaľ vznikol jej názov. Semená sú bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály, vrátane železa a zinku.

Šošovica sa môže použiť na prípravu polievok, príloh, šalátov alebo ako náhrada mäsa v vegetariánskych alebo vegánskych jedlách. U nás sú veľmi obľúbené aj prívarky.

Šošovica je jednoducho zdravé, výživné a chutné jedlo, ktoré sa používa v mnohých kuchyniach na celom svete. Šošovicový prívarok bez smotany je v našich zemepisných šírkach obľúbená variácia ako si ju doma pripraviť. V tomto recepte aj bez smotany.

Táto strukovina je považovaná za veľmi zdravé jedlo, pretože má nízky glykemický index, vysoký obsah bielkovín a vlákniny a obsahuje len málo tuku. Vďaka týmto vlastnostiam môže pomôcť udržiavať zdravé hladiny cukru v krvi, zlepšiť trávenie a súvisiace problémy a pomôcť pri kontrole hmotnosti.

Existuje mnoho druhov šošovice, navzájom sa líšia farbou, tvarom a veľkosťou semien. Niektoré z najbežnejších druhov sú hnedá, zelená a červená šošovica.

Táto strukovina sa používa v mnohých kuchyniach na celom svete, ako príklad spomeňme, že ju nájdete v indických, stredomorských a juhoamerických receptoch. Vyskúšajte aj recept na šošovicovú polievku a šošovicovú nátierku. Alebo špenátový prívarok.

Ingrediencie na šošovicový prívarok bez smotany

 • 500 g šošovice,
 • 1 ks cibuľa,
 • 1 lyžica masti / masla / oleja,
 • 2-3 lyžice octu,
 • soľ,
 • korenie,
 • cukor,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup na prípravu kyslého šošovicového prívarku bez smotany

 1. Šošovicu namočíme aspoň na 1 hodinu do vody, aby bola ponorená.


   
 2. V tejto vode šošovicu uvaríme do mäkka zhruba za 30 minút.


   
 3. Na tuku posmažíme nakrájanú cibuľu až zosklovatie, pridáme k šošovici.


   
 4. Do šošovice pridáme soľ a korenie. Pridáme 2 lyžice octu, vyskúšame ju a podľa chuti pridáme cukor.


   
 5. K tomuto šošovicovému prívarku sa hodia uvarené vajcia na akýkoľvek spôsob. Podávame s chlebom a kyslou uhorkou. Pre mäsožravcov sa skvele hodí opečený špekáčik, alebo uvarený párok.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na šošovicový prívarok za pár centov.