Šošovicový prívarok bez múky je skvelý recept za pár centov z dielne kuchyne portálu Ženy v meste. Nech sa páči, inšpirujte sa.

Aj bez mäsa to s šošovicovým prívarkom ide chutne a zdravo. Keď však obľubujete párky, špekáčky alebo klobásu, tak si ju opečte a pridajte k šošovicovému prívarku. Dobrú chuť prajeme.

Šošovicový prívarok

Prívarky sú u nás veľmi obľúbené. Ich príprava je nenáročná, strukovinové prívarky sú aj výživné, zdravé a chutné. Šovicový prívarok je ich nekorunovaným kráľom. Pripravte si výborné jedlo bez múky so značkou Ženy v meste. Recept doslova za pár centov a pochutí si celá rodina.

Prečo práve šošovica?  Je to diétna strukovina, plná živín a vitamínov. Zo strukovín má práve šošovica najviac bielkovín. Je bohatým zdrojom vápnika, železa, selénu, fosforu, zinku, vitamínov B1, B2, B6, enzýmov, obsahuje organické kyseliny a lecitín.

Ak ju zaradíte do svojho jedálnička, zlepšite si imunitu, budete mať pevnejšie kosti, nepriberiete, ustrážite si cholesterol, podporíte aj zdravé trávenie.

Kuchyňa portálu Ženy v meste má pre vás mnoho skvelých receptov zo šošovice. Vyskúšajte ale aj recept na cuketový prívarok.

Najlepší šošovicový prívarok

  • Čas prípravy: 50 minút
  • Počet porcií: 5

 

Ingrediencie na prípravu šošovicového prívarku

hrnček 300 ml

  • 1 hrnček sušenej šošovice,
  • 250 ml šľahačková smotana,
  • cca 1 hrnček mlieka (podľa potreby),
  • na zahustenie: 1 polievková lyžica Solamylu (ak Solamyl nemáte, môžete zvoliť 1 polievkovú lyžicu hladkej múky, prívarok bude však s lepkom),
  • na vylepšenie prívarku: 2 polievkové lyžice masla (oleja), 1 ks cibuľa strednej veľkosti, 2 strúčiky cesnaku, 2 polievkové lyžice mletej červenej papriky,
  • na dochutenie: 1 ks bobkový list, celé čierne korenie, soľ (solíme až nakoniec), citrónová šťava (pridávame tiež nakoniec),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Postup receptu na rýchly šošovicový prívarok

  1. Suchú šošovicu preberieme a zalejeme ju vodou, aby napučala. Zbavíme ju tak aj plynatosti. Šošovicu je dobré namočiť aspoň na pár hodín, najlepšie cez noc, potom celú vodu zlejeme.


     
  2. Do hrnca pridáme šošovicu, zalejeme ju vodou 2 cm nad jej povrch a dáme variť do mäkka. K vareniu pridáme aj bobkový list a zopár zrniečok celého čierneho korenia. Pozor, nesolíme. 


     
  3. Ak je šošovica mäkká, prilejeme šľahačkovú smotanu zmiešanú s 1/2 mlieka a Solamylom.


     
  4. Prívarok prevaríme, pridáme mlieko, ak je prívarok hustý, dochutíme soľou, citrónovou šťavou.


     
  5. Na tuku orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu, cesnak. Odstavíme, pridáme červenú papriku.

Tip na záver: Ak do šošovicového prívarku pridáme orestovanú cibuľu s cesnakom a mletou červenou paprikou, náš prívarok získa fantastickú chuť. Šošovicový prívarok podávame s uvareným vajcom, volským okom, strateným vajíčkom, ale aj párkom, špekáčikom, klobásou. Pochutí si celá rodina. Dobrú chuť.Inšpirujte sa receptom na šalátový prívarok.