V jej rodine sa vždy spievalo, aj hralo na harmonike aj husliach. „Dedo hral na husliach a ja som spievala a tancovala. Nebála som sa, aj ako sedemročná pred celým Stropkovom, na 1. mája. Nespomínam si, že by som vtedy mala vôbec trému. Súťažila a účinkovala som takmer na všetkých školských akciách s ľudovkami, aj v recitovaní,“ povedala Beáta Dubasová v rozhovore pre TASR. Populárna speváčka dnes oslavuje 55 rokov.

 

Vašo Patejdl, Allan Mikušek, Beáta Dubasová a Peter Cmorik na snímke z januára 2018. Foto TASR - Dano Veselský

 

Odevná dizajnérka šila na seba

Mala z nej byť odevná dizajnérka. V Prešove vyštudovala Strednú odevnú školu a keď sa presťahovala do Bratislavy, začala tu pracovať ako kontrolórka kvality v odevnom závode Zornica.

„Mám ukončenú Strednú odevnú školu. Odmalička som chcela byť speváčka, ale moja mama rozhodla - remeslo v ruke musíš mať, povedala. Myslím si, že som urobila dobre. Tým, že som dosť útla, mám výšku 158 cm a 49 – 50 kíl, tak na mňa bolo všetko veľké. Takže, nemusela ma veľmi prehovárať. Ale aj tak ma ťahalo k hudbe, i keď som už pracovala v Bratislave. Stále som si hovorila, že to musím aspoň skúsiť, lebo budem celý život nešťastná. To by som odporučila každému - splniť si svoj sen. Možno by mi to nevyšlo, mala som šťastie, okolnosti, jedno s druhým, ale nech každý skúsi svoj sen, to je totiž najúžasnejšie, keď robíte to, čo sa vám páči,“ povedala Dubasová.

Nakoniec zvíťazil spev. Spevácku dráhu začala v roku 1982, keď v speváckej súťaži interpretov Košický zlatý poklad získala druhé miesto. Od roku 1984 spievala so skupinou Kamene. Pesničky jej skladali Vašo Patejdl, Pavol Danišovič a textár Roman Spišiak. Na svojom konte má dnes desiatky hitov, prvý Účesy je z roku 1985.

 

 

Hity Beáty Dubasovej

V roku 1987 jej  vyšla prvá LP platňa s názvom Beáta, na ktorej boli hity Sme také aké sme, Prvý a posledný a Dievča z reklamy. V piesni Sme také aké sme naspievali zbory študentky gymnázia v Pezinku. „Vtedy mali asi sedemnásť, teraz sú cca štyridsiatničky. Keď som bola v Pezinku, nechala som ich pozdravovať,“ spomína Dubasová.

Ešte v roku 1987 spievala aj na pesničkovom albume pre deti Peter, Vašo a Beáta deťom. V roku 1988 vyšiel druhý album Úschovňa pohľadov a v roku 1990 tretí Za dverami mojej izby. V spolupráci s Vašom Patejdlom vydala v roku 1993 Modrý album s hitom Vráť mi tie hviezdy, ktorý upevnil Dubasovej status populárnej hviezdy aj v prvej polovici 90. rokov. 

Producentom jej ďalšieho albumu 7 dní bol v roku 2000 gitarista Juraj Burian, v roku 2001 vydala kompiláciu Beáta / To najlepšie. V roku 2006 vychádza album Ako chutí ráno a v septembri 2007 kompilačný album hitov Best Of. V edícii Opus 100 vyšli v máji 2010 prvé dva albumy Beáta a Úschovňa pohľadov.

 

 

Stále veľkosť 34

Beáta Dubasová dnes oslavuje 55 rokov, ale nemení sa. „Mám od nejakých 14 rokov rovnakú váhu, aj keď teraz posledných 5 rokov mám asi 2 kilá navyše, ako som mala v 14-tich, ale nevadí mi to, lebo si myslím, že v určitom veku je lepšie mať guľatejšiu tvár,“ povedala pre topky.sk koncom roka 2016.

„Ja som 34 veľkosť. Mám odevnú priemyslovku vyštudovanú a tá škola mi veľmi pomohla, lebo 34, XS tu neexistovalo vôbec, 36 bolo najmenšie konfekčné číslo, to znamená, že všetky rukávy som si musela skracovať, zužovať atď,“ dodala speváčka, ktorá hovorí, že žije a spieva pre radosť.