Mladá americká speváčka Billie Eilish si v nedeľu večer prevzala ocenenia vo všetkých štyroch hlavných kategóriách cien Grammy. Osemnásťročná tínedžerka získala Grammy v kategóriách skladba roka, najlepší nováčik, album roka, nahrávka roka a najlepší popový vokálny album.

Billie Eilish a Grammy: Bola najmladšou nominovanou 

Spoločne s bratom, hudobným producentom, Finneasom O'Connellom si ich odnášajú 11. Slávnostný galavečer udeľovaní 62. hudobných cien Grammy pre rok 2020 sa konal v losangeleskej aréne Staples Center. Informovala o tom agentúra AFP.

Tínedžerská ikona patrila na aktuálnom ročníku Grammy so šiestimi nomináciami medzi hudobníkov s najväčším počtom nominácií. Stala sa taktiež najmladšou nominovanou vo všetkých štyroch hlavných kategóriách. Napokon sa jej podarilo premeniť päť so šiestich nominácií. Billie Eilish v nedeľu večer podľa AP prevalcovala začínajúce mainstreamové hviezdy, ako v tomto roku najviac nominovanú speváčku Lizzo, ale aj overené popové ikony.

"Hlavne si myslím, že si to všetko zaslúžia fanúšikovia. Mám pocit, že sa o nich dnes večer dosť nehovorilo, pretože sú jediným dôvodom, prečo tu každý z nás je," povedala. "Takže vďaka fanúšikom," dodala speváčka.

Mladá americká speváčka Billie Eilish (vľavo) a jej brat a producent Finneas O'Connell pózujú s cenami Grammy.  Foto - TASR/AP

Billie Eilish a Grammy: Úspech spolu s bratom

Billie Eilish sa o svoj úspech podelila s bratom Finneasom O'Connellom, s ktorým na svojich skladbách spolupracuje. Ich spoločný album "When we all fall asleep, where do we go?" získal Grammy v kategórii najlepší album a najlepší popový vokálny album. Finneas ešte predtým získal Grammy v kategórii producent roka v populárnej hudbe, celkovo získal šesť ocenení.

Hudobná inovátorka v kategórii najlepší nováčik porazila ďalších nominovaných začínajúcich umelcov ako Black Pumas, Lizzo, Lil Nas X, Maggie Rogers, Rosalia, Tank a the Bangas a Yola.

Billie Eilish so skladbou roka a zároveň nahrávkou roka "Bad Guy" predbehla aj hviezdy ako Lady Gaga, Taylor Swift či Lana Del Rey. V kategórii o najlepšiu skladbu roka sa taktiež uchádzali ďalší dvaja nováčikovia Lewis Capaldi a Lizzo.

Večerom sprevádzala americká speváčka, skladateľka a hudobná producentka Alicia Keys. Grammy pre rok 2020 udelili v celkovo 84 kategóriách. Väčšinu z cien oznámili ešte pred hlavným galavečerom v Staples Center.