Pesnička Cudzinka v tvojej zemi je pravdepodobne prvá vec, ktorú si vybavíte po vyslovení mena Mirka Miškechová. Speváčka, známa v Čechách aj na Slovensku, sa tentokrát vydáva do popovejších vôd a okrem akustických a folkových aranžmánov, sa pohráva viac s elektronikou. Najnovšie si ľudia môžu nielen vypočuť, ale aj pozrieť videoklip k novej pesničke 18 vecí, ktoré sa ťa nespýtam.

 

Ako vznikol tvoj najnovší singel?

„Pesničku som napísala približne pred 4 rokmi, keď som začínala chodiť s vtedajším priateľom. Na papier a do nôt som hodila všetky pochybnosti o tom, či má náš vzťah vôbec zmysel a či vydrží. Keď bol celý song hotový, začala som počítať, koľko konkrétnych vecí som do textu zakomponovala a vyšlo ich osemnásť. Avšak odvtedy som to nekontrolovala, takže je dosť možné, že ich niekto napočíta o niečo viac či menej. Faktom je, že tých 18 vecí som sa vtedajšieho priateľa vlastne nikdy neopýtala. Aj napriek tomu, že pieseň niekoľkokrát počul, obsah mu pravdepodobne navždy zostane utajený. Bol totiž cudzinec.“


Ani s odstupom času by si sa ho na tie veci nespýtala?

„Dnes už vôbec nie. Tá pesnička má 4 roky a napriek tomu, že som stále romantička a verím na osudovú lásku. Verím, že existuje niekto, s kým ste si súdení a aj keď urobíte všetko preto, aby ste pred ním ušli, osud vás privedie dohromady, trocha ma poznačila láska nazvime ju moderná. A k nej tých 18 otázok určite nepatrí."

 


Pesnička „18 vecí, ktoré sa ťa nespýtam“ je začiatok novej éry slovenskej hudobníčky Mirky Miškechovej. Foto - Fan page Mirky Miškechovej

 

Zrejme sa posúvaš do novej éry tvojej tvorby. Aký máš cieľ v rámci hudby?

"Môj cieľ je robiť muziku tak, aby som sa z nej tešila a napĺňala ma pocitom šťastia. Zároveň je mojím cieľom dokázať ju odprezentovať viac verejne. Nech si nájde cestu k dušiam, ktorých sa má nejakým spôsobom dotknúť."

 

Vyštudovala si žurnalistiku. Pomáha ti niečo zo žurnalistiky pri písaní textov? V čom sa to líši? Prípadne, vidíš sa ako novinárka?

"Nemyslím si, že by mi škola v písaní piesní nejako pomohla, piesne boli pred školou a keďže som pred mesiacom ukončila magisterské štúdium, tak môžem s hrdosťou povedať, že zostali aj po škole.

Novinárska práca je viac manufaktúrna, aj keď záleží, pre koho človek tvorí a do akej miery ešte tvorí on a do akej miery tie noviny tvoria jeho. Tým mám na mysli to, či si môže slobodne voliť témy, venovať im potrebné množstvo času, aby priniesol viacej zaujímavých pohľadov a neskĺzol len k povrchnému opisu. Určite však pri písaní plánujem zostať. Dovolím si povedať, že som ukončila najlepšiu novinársku katedru na Slovensku a viem, že v mediálnom svete nemám problém nájsť si uplatnenie. Všetci moji spolužiaci sú v tom, čo robia úspešní a teším sa z toho.

Momentálne externe píšem pre časopis Interview, mám načrtnutých však viacero spoluprác, takže uvidím, čo z toho vyjde a kam ma to posunie."

 


Samotná Mirka si zahrala  to dievča, ktoré by sa strašne rado priateľa opýtalo na to nevyslovené a iba napísané… „zostaneš do konca jak na lodi kapitán?“ alebo „budeš pri mne aj keď nie vždy bývam úplne normálna?“ Foto - Moja Agentúra

 

 

Z akých situácií čerpáš námety na pesničky? Ide najmä o vzťahy?

"Moje piesne nie sú len o partnerskej láske, aj keď určite píšem aj o nej. Povedať, že spievam o živote vyznieva veľmi neoriginálne, ale o čom inom sa dá spievať? Život je smrteľne nákazlivý a nejak sa nám všetkým vryl pod kožu. Ťaháme za kratší koniec, lebo všetci vieme, ako táto hra skončí. Ale tie momenty, keď máte na okamih navrch, stoja za to. Myslím tým, keď cítite ľahkosť bytia, zmierenie a šťastie. Stojí to za všetky pády, neporozumenia a strachy."

 

Na aké pesničky sa môžu poslucháči tešiť na pripravovanom albume.

"Momentálne pripravujem singel Veronika. Tá pesnička hovorí o večne nespokojnom dievčati, ktoré má všetko, a to všetko ju príšerne nudí. Celý album je vyskladaný z príbehov, ktoré sa stali buď mne, alebo niekomu blízkemu či vzdialenému. Čiže zase sa vraciame k tomu životu."

 

Vravíš, že máš tuláctvo v krvi. Vidíš sa skôr ako pouličná speváčka, alebo by si chcela vypredávať koncertné haly?

"Chcem vypredávať koncertné haly (a popravde mi stačia aj kluby), no zároveň aj hrať na ulici. Je to odjakživa môj sen. Cestovať s gitarou či s iným hudobným nástrojom, knihami a stretávať dobrých ľudí, od ktorých sa vždy niečo nové naučím."

 


Videoklip vznikol pod režisérskou taktovkou Ondřeja Kudyna, ktorý sa podpísal napríklad pod videá skupiny Poetika (Každou vteřinou či Trinity).

 

 

O spevákoch a umelcoch sa všeobecne zvykne hovoriť, že ich sú akísi prostredníci, cez ktorých prúdi energia a tá za nich tvorí. Čo si o tom myslíš?

"S týmto názorom nie som úplne stotožnená. Myslím si, že minimálne tvorba textu je rozumová aktivita, teda pokiaľ netvoríte nejakú veľmi alternatívnu hudbu a nepoužívate automatické textovanie. Aj hudba má prirodzene svoje zákonitosti, ale pokiaľ máte dobrý sluch a cit, tak ich ani nepotrebujete poznať, hudba sa dá naozaj robiť veľmi pocitovo. Je toľko úžasne talentovaných ľudí, ktorí dokážu vytvárať krásne aranžmány či melódie len na základe „feelingu“. Hudba je asi naozaj bosorka."

 

Prečítajte si aj Saša Machanová vyzerá v štyridsiatke lepšie, než keď mala dvadsať. Zmenila rozmýšľanie