Nórske plážové hádzanárky, ktoré bojujú proti sexizmu, podporila aj známa speváčka Pink. "Som veľmi hrdá na nórske hádzanárky za to, že protestovali proti sexistickým pravidlám o uniformách.

Za sexizmus by mala dostať pokutu Európska hádzanárska federácia." napísala americká pop star na Twitter. "Rada za vás pokutu zaplatím. Len tak ďalej." dodala. 

Pokuta za šortky

Nórske reprezentantky v plážovej hádzanej minulý týždeň Európska hádzanárska federácia pokutovala sumou 1500 eur za "nevhodný výber oblečenia". Hádzanárky si totiž na zápas o bronz proti Španielsku v bulharskej Varne obliekli šortky namiesto predpísaných bikín.

Nórsky hádzanársky zväz už avizoval, že pokutu za hráčky zaplatí. V stanovisku pre BBC  uviedol: "Na dievčatá sme veľmi hrdí. Počas Európskeho šampionátu sa nahlas ozvali a dali najavo, že stačilo. Hráčky by mali hrať v tom, v čom sa cítia pohodlne."

Sexizmus v športe musí skončiť

Podporu plážovým hádzanárkam vyjadril aj nórsky minister kultúry a športu Abid Raja, ktorý rozsudok Európskej hádzanárskej federácie označil za "úplne smiešny". Na incident reagovala aj bývalá tenisová šampiónka Billie Jean King.

"Mužský tím nosí šortky. Sexualizácia ženských športovkýň musí prestať. " vyjadrila sa známa tenistka na Twitteri minulý týždeň. Hádzanársky klub na univerzite v Bath vo svojom stanovisku uviedol, že pokuty boli "absolútne poburujúce". Pripomenul, že ženy v športe končia aj kvôli takýmto pravidlám.