Braunsberg s rozhlou 376 metrov bol jedným z troch keltských hradísk, ktoré spolu s Bratislavským a Devínskym hradom tvorili tzv. Uhorskú bránu. Vidíte ho zakaždým, keď navštívite rakúske prihraničné mestečko Hainburg.

Máme pre vás výlet až na vrchol Braunsbergu. Dostať sa tam môžete pešo, autom alebo na motorke. My sme to zvládli na bicykli.

Cyklotrasa Bratislava - Hainburg/Braunsberg

Trasu sme začali na Tyršáku, odkiaľ vedie cyklistický chodník až po hraničný priechod Berg. Po cyklochodníku pokračujete stále rovno do prvej rakúskej dedinky Wolfsthal. Pri benzínovej pumpe Avanti pôjdete cyklochodníkom poza záhradky a potom vás čaká asi kilometer popri ceste, kde jazdia autá. To je menej príjemné, ak pôjdete s deťmi, šoféri však jazdia opatrne.

Na malom námestí zabočíte doprava a už vás čaká príjemná a značená cyklotrasa. Braunsberg budete stále jasnejšie vidieť pred sebou. Na začiatku Hainburgu zamierite doprava do bočnej uličky a pri železničnej zastávke zabočíte doprava smerom k závore.

Tam musia za vstup platiť autá a motorky (4 eurá), ale nie bicykle. To už sa môžete psychicky pripraviť na stúpanie na vrch Braunsberg, ktorý vám potrvá asi pol hodinu.

Braunsberg ponúka nádherný výhľad

Braunsberg bol s rozhlou 376 metrov jedným z troch keltských hradísk, ktoré spolu s Bratislavským a Devínskym hradom tvorili tzv. Uhorskú bránu. Leží v oblasti, ktorá bola obývaná už pred 7000 rokmi. Na kopci sa nachádzalo významné keltské hradisko (oppidum), hradisko bolo postavené v 2. storočí pred Kristom.

Foto - redakcia ZVM

Od roku 1986 prebiehajú archeologické výskumy, v rámci ktorých bol zrekonštruovaný keltský múr a strážna veža. Tá je momentálne uzatvorená. To vám však radosť nepokazí - výhľad vám všetko vynahradí - uvidíte zrúcanina hradu Schlossberg, Bratislavu, Devínsku kobylu a národný park Donau-Auen.

Nájdete tam aj pamätný kameň, ktorý pripomína odsun nemecky hovoriaceho obyvateľstva zo Slovenska. Odhalený bol 21. septembra 1980.

Určite si nechajte čas, aby ste si mohli vychutnať výhľady zo všetkých strán. A urobte si piknik. Bude to zaslúžená odmena za všetku námahu.