Kauza okolo speváčky Simy Magušinovej (Martausovej) na sociálnych médiách sa začala statusom komentátora denníka SME Petra Tkačenka na twitteri: „Taká vec. Už niekto napísal hanopis na Simu Martausovú alebo to zas budem musieť urobiť ja?“ Komentátor jej tvorbu nazval „infantilnou hrôzou“ a „nekreatívnou, uslintanou, gýčovou sr*čkou“.

Pridal sa publicista Rado Ondřejíčka (autor Cynickej obludy). „Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým.“ Odzneli aj ďalšie poznámky, ako napríklad že by speváčku mali podľa Tkačenka „zašiť, aby sa zastavila nová produkcia“.

Speváčka Martausová: zareagovala aj RTVS

Na twitterovú komunikáciu zareagoval Ján Magušin, švagor speváčky, ktorý ju v blogu na konzervatívnom denníku Postoj nazval progresívnym pokrytectvom. V denník Postoj pracuje aj Michal Magušin, manžel speváčky.

Speváčka Sima Martausová, ktorá sa nedávno vydala a používa meno Magušinová, vstúpila na slovenskú hudobnú scénu v roku 2009 ako víťazka súťaže Gospel talent. Dnes patrí k najhranejším slovenským speváčkam a otvorene sa hlási ku kresťanstvu a svojej viere v Boha. V roku 2019 získala sošku OTO v kategórii najlepšia speváčka i Krištáľové krídlo v kategórii populárna hudba.

Kauza vyvolala obrovské množstvo reakcií a komentárov ľudí, novinárov, politikov či osobností zo šoubiznisu, ktorí reagovali na útoky na náboženské presvedčenie speváčky. Potrebu vyjadriť sa mala nečakane aj verejnoprávna RTVS či generálny prokurátor.

RTVS mimoriadne odvysielala koncert Simy Magušinovej pod názvom Mosty Gesharim: Sima Martausová, aby speváčke vyjadrila podporu potom, čo sa stala terčom urážok a hanobenia súvisiacich s jej náboženským presvedčením. "RTVS si váži princípy tolerancie a ostro odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu," zdôraznila hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová, pričom pripomenula, že práve utorok je Medzinárodným dňom tolerancie.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka chce dá prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry preveriť, či výrokmi komentátora denníka SME na adresu speváčky Simy Magušinovej nedošlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. "Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu, a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári," uviedol šéf prokurátorov na sociálnej sieti.

Kauza Martausová: Šéfredaktorka SME sa ospravedlnila 

Za kolegov sa už ospravedlnila šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. „Spolupracovníci SME by sa nemali hanlivo vyjadrovať o kresťanoch, je to neakceptovateľné, a redaktori by mali vážiť slová. Nastavujeme svoje hranice vo verejnom priestore a má to význam len vtedy, ak to robíme konzistentne a nevyužívame to na kultúrne vojny,“ dodala.

Ospravedlnil sa aj jeden z aktérov kauzy Rado Ondřejíček. „Áno, prestrelil som. Prepáčte. Urazil som ľudí, ktorých som uraziť nechcel, a ani Sima Martausová ako človek nie je tá, s kým mám reálny problém, nie ona je nepriateľ, úplne iní ľudia sú. Jej sa ospravedlňujem zvlášť,“ napísal a dodal, že si bude dávať väčší pozor.