BRATISLAVA. Nemusí ísť o zakázanú čiernu masť, jedenie tvarohu, strúhaného zmrazeného citrónu či iné zázračné recepty na liečenie rakoviny. Prevenciu proti rakovine sľubujú aj niektoré kozmetické výrobky.

Na našom trhu sa objavil krém na prevenciu rakoviny prsníka od firmy Včely sv. Ambróza. Tá sa venuje výrobe kozmetiky s označením „viac ako bio“. Krém vyjde na necelých 40 eur – najnovšie ho dostanete v akcii za necelých 30 eur.

„V súčasnosti neexistujú žiadne zázračné prírodné produkty, ktoré by preukázateľne znižovali riziko rakoviny,“ hovorí lekár Tomáš Ondriga, ktorý je jedným z Lovcov šarlatánov. Pri každom produkte s takýmto pútačom máte podľa neho takmer stopercentnú šancu, že ide o zavádzanie.

O tom, že tento krém akokoľvek napomáha v boji proti zákernej chorobe, nemá predajca žiadne objektívne dôkazy, upozorňuje. „A ani ich nepotrebuje, pretože zarobiť sa dá aj bez nich,“ hovorí Ondriga. Získať objektívne dôkazy v podobe výsledkov kontrolných štúdií by bolo veľmi drahé, vysvetľuje, a zároveň by ho výsledky mohli usvedčiť z podvodu.

Riziko rakoviny prsníka podľa neho preukázateľne znižuje šport a zdravá strava – teda prevencia obezity a tiež obmedzenie nadmernej konzumácie alkoholu. A to aj bez drahých krémov, dodáva lekár.

 

 

Nejde o liek

„Z rôznych klinických štúdií sme si zvolili ingrediencie, ktoré môžu mať preventívny účinok, a tak sme ich zakomponovali do nášho krému,“ hovorí o vzniku novinky na prsia Flower Power Wonder zakladateľ spoločnosti Štefan Slezák.

Do krému sa tak dostal olej z granátového jablka, ktorý má podľa izraelských vedcov priaznivé účinky v boji proti rakovine. Ďalej oleje z rumančeka a tymiánu, ktoré podľa čínskych štúdií dokážu zničiť až 90 percent buniek rakoviny prsníka.

Krém by tak mohol fungovať ako prevencia rakoviny prsníka, vysvetľuje. O liečivých účinkoch nehovorí, keďže ide o schválený kozmetický produkt, nie liek. Keď už má niekto problémy, mal by ísť k lekárovi, upozorňuje.

"Je to, ako keď pijete čaj s citrónom a zázvorom a snažíte sa predísť chrípke prírodným spôsobom,“ hovorí Slezák. Možno ju niekto aj tak dostane, dodáva, no možno väčšina ľudí sa jej práve takto vyhne. Rovnako sa môže podľa neho stať, že krém nepomôže.

O patente na krém firma zatiaľ neuvažuje. „Ak si niekto chce taký krém vyrobiť doma, môže, nechceme nikomu brániť,“ hovorí. Nemyslí si, žeby ich patent na zloženie posunul v predaji, no v budúcnosti takýto krok nevylučuje. Riziko rakoviny prsníka podľa neho preukázateľne znižuje šport a zdravá strava – teda prevencia obezity a tiež obmedzenie nadmernej konzumácie alkoholu. A to aj bez drahých krémov, dodáva on sám.

 

Niekoľko stoviek obyvateľov New Yorku sa v ružových tričkách stretlo, aby zvýšilo povedomie v boji proti rakovine prsníka.

 

Pozor na peňaženku

„Je to zavádzanie. Toto tvrdenie nie je podložené vedeckými dôkazmi,“ hovorí Ondriga. Firma sa odvoláva na štúdie in vitro – teda v skúmavke, upozorňuje. „Aj laikovi je jasné, že pokusy in vitro majú od správania sa oného produktu v tele človeka veľmi ďaleko,“ hovorí. Látok alebo produktov, ktoré ničia bunky rakoviny v skúmavke alebo v Petriho miske, sú podľa neho tisíce. Drvivá väčšina z nich sa v ďalších testoch ukázala buď ako neúčinná, alebo príliš toxická – teda v praxi nepoužiteľná, vysvetľuje.

Zatiaľ najviac preskúmané sú produkty obsahujúce prírodné antioxidanty, dodáva. Výsledky štúdií však doteraz priniesli zmiešané výsledky a nedá sa podľa neho s istotou tvrdiť, že znižujú riziko rakoviny. „Treba dávať pozor na svoju peňaženku, na ktorú sú namierené tieto reklamy a marketing,“ hovorí.

Ak aj tak chcete vyskúšať takýto výrobok, treba si dať pozor na jeho zloženie. Radí, aby neobsahoval látky, na ktoré ste alergickí či zdraviu škodlivé zložky. Takéto výrobky by tiež nemali nahradiť samovyšetrenie, mamografiu či pravidelné prehliadky u gynekológa, upozorňuje. „Spoliehanie sa len na tieto produkty so zanedbaním prevencie môže viesť k oneskorenej diagnostike prípadného ochorenia s horšou prognózou,“ hovorí. Pripúšťa, že krémy môžu napomôcť v sekundárnej prevencii – nie však svojím účinkom, ale nepriamo. Krémovanie pŕs môže byť zároveň aj samovyšetrením, vysvetľuje.

Na čiernom trhu sa dá kúpiť napríklad produkt známy ako Čierna masť, ktorý má liečiť rakovinu prsníka alebo kože. „Jej terapeutické účinky nie sú preukázané a navyše, dráždi až leptá pokožku, čo už neraz skončilo katastrofálne,“ hovorí. Odporúča v prípade kúpy akéhokoľvek produktu označeného nálepkou prevencia rakoviny konzultovať používanie so svojím lekárom či gynekológom.

 

Prečítajte si aj Rakovinu lymfatických uzlín jej odhalili neskoro, na najmodernejšiu liečbu jej museli dať výnimku