„Rok 2012 predstavoval obrat v triede kompaktných vozidiel. Nová Trieda A sa radikálne odpútala od svojho predchodcu. Úspešne: ako najprogresívnejší model kompaktnej triedy tento konštrukčný rad podstatne prispel k omladeniu značky Mercedes-Benz. Modernizáciou modelu teraz plníme požiadavky mnohých zákazníkov, ktorí požadujú vyšší komfort, bez kompromisov na úkor dynamiky,“ hovorí Ola Källenius, člen predstavenstva Daimler AG, zodpovedný za odbyt divízie Mercedes-Benz Cars. „Okrem toho dosahuje Trieda A s technológiami Apple® CarPlay® a MirrorLink® ďalší stupeň komplexnej a intuitívnej integrácie smartfónu.“

Výrazne vedené krivky, dynamicky zaoblené plochy a línia okien v štýle kupé určujú exteriér Triedy A a napĺňajú filozofiu dizajnu zmyselnej čistoty. Nový, viac zahrotený predný nárazník silne pripomína tvary koncepčného automobilu A CLASS (2011). Diamantovou maskou chladiča, novými vysokovýkonnými svetlometmi s LED (na želanie; v prípade modelu A 45 sériovo), ako aj novo navrhnutými zadnými svietidlami a koncovkami výfuku pevne uchytenými v nárazníku zdôrazňuje nová generácia športový charakter a dynamiku úspešného konštrukčného radu vozidiel kompaktnej triedy.

 

 

Združené prístroje vo vzhľade tubusov s ušľachtilým dizajnom ciferníkov a galvanizované vypínače ešte viac zvyšujú hodnotu interiéru rovnako ako veľký, samostatne stojaci a bezrámový displej centrálnej jednotky, ktorý bude na želanie väčší, s uhlopriečkou 20,3 cm (8 palcov). Nové farby a materiály, ako aj nové povrchy pre ozdobný prvok v prístrojovej doske prispievajú k dojmu sviežeho prostredia. Medzi novinky patria okrem iných koža saharská béžová/čierna v balíku Exklusiv, ako aj nový dizajn sedadiel v prípade Line Style s červenými resp. zelenými kontrastnými prvkami.

Vysokovýkonné svetlomety s LED a náladové osvetlenie s dvanástimi farbami a piatimi stupňami intenzity na želanie, ktoré sa prispôsobuje vašim predstavám – program výbavy Triedy A bol na mnohých miestach citlivo rozšírený. Novinkou je aj možnosť nastavenia hĺbky sedacej podušky až o 60 mm – sériovo vo všetkých líniách výbavy.

Vzrušujúcim dizajnom v štýle úspešného tímu Formuly 1 MERCEDES AMG PETRONAS osloví špeciálny model „Motorsport Edition“ najmä pretekársky založených záujemcov. Prvky obloženia nárazníka vpredu a vzadu sú nalakované benzínovou zelenou farbou a rovnaká farba je použitá aj na ráfiku diskov AMG z ľahkej zliatiny. Benzínovo zelené zvýrazňujúce prvky zdobia zadné krídlo AMG rovnako ako vonkajšie zrkadlá (iba v kombinácii s A 250 Sport a A 250 Sport 4MATIC). V interiéri pritiahnu zrak okrem iných benzínové zelené prstence vzduchových dýz a benzínové zelené kontrastné ozdobné švy. Športové sedadlá s čalúnením koža/mikrovlákno DINAMICA čierna sú vybavené benzínovo zelenými zvýrazňujúcimi pruhmi, rovnako ako bezpečnostné pásy. „Motorsport Edition“ je k dispozícii pre všetky motorizácie od A 200/A 200 d (s výnimkou A 45).

 

 

Pohon: ponuka motorov bola opäť rozšírená

Novým základným modelom programu Triedy A je A 160 s výkonom 75 kW (102 k). Novým šampiónom úspornosti je model A 180 d BlueEFFICIENCY Edition s výkonom 80 kW (109 k), ktorý podľa NEFZ spotrebuje 3,5 l/100 km. Emisia CO2 tak predstavuje 89 g/km. Dosiahnuť tieto vynikajúce hodnoty pomohli početné opatrenia na zvýšenie efektívnosti. Novinkou sú aj verzie s manuálnou prevodovkou dynamických modelov A 250 a A 250 Sport.

A 220 d s výkonom130 kW (177 k) je teraz trochu silnejší ako doteraz (+5 kW/7 k), rovnako aj športové modely A 250 Sport a A 250 Sport 4MATIC majú teraz 160 kW (218 k) namiesto doterajších 155 kW (211 k). V kombinácii s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT Trieda A teraz za pomoci „Launch Assist“ vyvinie ešte vyššie zrýchlenie z nula na 100 km/h. Modelový program zahŕňa celkovo 17 verzií. „Ukazovateľ ECO“ má teraz nový tvar, aby mohol vodič jazdiť ekologickejšie.

 

 

Aj Mercedes-AMG A 45 4MATIC ťaží z modernizácie modelu. S maximálnym výkonom 280 kW (381 k) a maximálnym krútiacim momentom 475 Nm je základný model Mercedes-AMG najvýkonnejším kompaktným športovým automobilom na svete. Silová kúra mu dala krídla na bezkonkurenčnú dynamiku jazdy: zrýchli z 0 na 100 km/h už za 4,2 sekundy. V porovnaní s predchádzajúcim modelom je tak nový Mercedes-AMG A 45 o 0,4 sekundy rýchlejší. Spotrebu sa pritom podarilo udržať na úrovni doterajšieho modelu: hodnotu od 6,9 litra na 100 kilometrov podľa NEFZ (čo zodpovedá emisii 162 g/km CO2) neprekonalo žiadne iné vysokovýkonné vozidlo v tejto triede.

V rámci modernizácie modelov Triedy A zavádza Mercedes-Benz pre pohon v tomto konštrukčnom rade nový spôsob značenia. Zatiaľ čo benzínové motory ostanú bez dodatku, malé písmeno „d“ nahradí skratku „CDI“ – napríklad z A 200 CDI sa tak stáva A 200 d.

 

 

Podvozok: komfort stlačením tlačidla

S DYNAMIC SELECT možno behom sekundy zmeniť charakteristiku vozidla, pretože systém na základe požiadavky vodiča zmení charakteristiku motora, prevodovky, podvozku, riadenia a klimatizácie. Štyri jazdné programy „Comfort“, „Sport“, „Eco“ a „Individual“ možno pohodlne nastaviť ovládačom na hornom ovládacom poli.

Modely A 200 d 4MATIC, A 220 4MATIC, A 220 d, A 220 d 4MATIC, A 250 4MATIC, A 250 Sport a A 250 Sport 4MATIC majú DYNAMIC SELECT sériovo. Okrem toho je systém sériovo na palube v prípade všetkých vozidiel s 7G-DCT, vozidiel AMG Line alebo vozidiel so zníženým podvozkom. Na želanie sa DYNAMIC SELECT dodáva pre všetky ostatné motorizácie s výnimkou oboch modelov BlueEFFICIENCY Edition.

 

 

Mimoriadne veľa možností nastavenia dovoľuje DYNAMIC SELECT v kombinácii s novým podvozkom s adaptívnym nastavovaním tlmičov (zvláštna výbava). Pomocou ovládača DYNAMIC SELECT tu vodič môže zmeniť vlastnosti tlmenia vozidla. Môže si zvoliť medzi komfortným režimom s komfortnejšou charakteristikou tlmenia a športovým režimom so športovo tuhým nastavením tlmenia. Pomocou snímačov zrýchlenia sa pritom zisťuje pohyb karosérie vozidla a ďalšie aktuálne informácie o stave vozidla, do výpočtu charakteristiky tlmičov sa premietajú aj údaje ako napríklad uhol natočenia volantu, rýchlosť natočenia volantu a rýchlosť stáčania vozidla. Na tlmičoch pruženia sa potom elektronicky ovláda proporcionálny ventil, ktorý reguluje tok oleja, a tým charakteristiku tlmiča. Systém tlmenia pracuje plynule, nastavenie sa reguluje pre každé koleso zvlášť.

Model Mercedes-AMG A 45 4MATIC je sériovo vybavený jazdnými programami DYNAMIC SELECT „Comfort“, „Sport“, „Sport +“ a „Individual“, ktoré sú známe zo športového automobilu Mercedes-AMG GT a špičkového modelu Triedy C, Mercedes-AMG C 63. Novou výbavou na želanie je balík AMG DYNAMIC PLUS, ktorý zahŕňa okrem iného mechanický zverný diferenciál prednej nápravy, športový podvozok AMG RIDE CONTROL s adaptívnym nastavovaním tlmičov a piaty jazdný program DYNAMIC SELECT, „Race“.

 


Multimédiá: priekopník integrácie smartfónu

Nová generácia Triedy A je prvým modelom z dielne Mercedes-Benz, ktorý sa dodáva s komplexnou integráciou smartfónu: od začiatku roka 2016 budú k dispozícii informačné a zábavné systémy Apple® CarPlay® (pre majiteľov iPhone®) a MirrorLink®.

Technológia Apple® CarPlay® podporuje napríklad telefóniu, navigáciu a prehrávanie hudby, príjem a odosielanie SMS a e-mailov, ako aj systém ovládania hlasom Siri. Aby nedochádzalo k odvráteniu pozornosti vodiča počas jazdy, na displeji vozidla sa zobrazujú iba relevantné obsahy smartfónu.

Zároveň si svoje miesto v Triede A našla nová generácia systému telematiky. Umožňuje ešte intuitívnejšiu obsluhu a vizualizáciu funkcií animovanými ponukami a vizuálnym zobrazením na teraz ešte väčšom displeji centrálnej jednotky (headunit). Obrazovka bude mať na želanie uhlopriečku 20,3 cm (8 palcov), čo je najmenej o 2,5 cm (1 palec) viac ako doteraz.

 


Asistenti: lepšia podpora, na želanie svetlomety s LED

Početnými asistenčnými jazdnými systémami od rozpoznávania únavy ATTENTION ASSIST až po reguláciu odstupu DISTRONIC PLUS dokáže Trieda A komplexne pomáhať svojim vodičom a chrániť ich. Niektoré asistenčné systémy boli prepracované. Napríklad sériový asistent prevencie kolízií COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS rozširuje funkcie doterajšieho COLLISION PREVENTION ASSIST (výstraha pri priblížení na báze radaru a pomoc pri brzdení prostredníctvom adaptívneho asistenta brzdenia) o autonómne čiastočné brzdenie na zníženie nebezpečenstva nehôd v dôsledku nabehnutia.

Zdokonalený bol aj asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST (sériová výbava): vizualizuje aktuálnu úroveň pozornosti (attention level) vodiča prostredníctvom päťstupňového stĺpcového ukazovateľa a pracuje v rozšírenom rozsahu rýchlosti (60 – 200 km/h).

Nové vysokovýkonné svetlomety s LED (zvláštna výbava, sériovo pre model A 45) sa teraz okrem výrazného vzhľadu vyznačujú širokým rozptylom svetla a farbou svetla podobnou dennému zvyšujú bezpečnosť pri jazde v noci.