BELEHRAD. Srbský prezident Aleksandar Vučič nominoval dnes ministerku pre štátnu správu Anu Brnabičovú na premiérsky post, ktorý momentálne zastáva minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

 

Prvá žena a prvá s lesbickou orientáciou

Brnabičová (41) je prvou ministerkou srbskej vlády, ktorá sa otvorene priznala k svojej lesbickej orientácii. Zároveň by sa stala prvou ženou vo funkcii ministerskej predsedníčky v tejto balkánskej krajine, píše agentúra AP.

Vyslovenie dôvery je naplánované na budúci týždeň, pričom by malo ísť o formalitu, keďže všetky strany Vučičovej koalície už prisľúbili podporu tejto kandidátke, ktorú prezident navrhol do premiérskej funkcie.

 

 Prezident Aleksandar Vučič.  Foto - TASR/AP

 

Vučič neskončí

Vučič sa stal prezidentom Srbska už v prvom kole volieb, ktoré sa konalo 2. apríla, iba 11 mesiacov po tom, ako so svojou Srbskou pokrokovou stranou (SNS) zvíťazil aj v parlamentných voľbách.

Vučičovi, ktorý oplýva značnou mocou a často koná autoritársky, trvalo takmer tri mesiace, kým vymenoval svojho nástupcu vo funkcii premiéra.

Hoci sa Vučič presunul z vplyvnejšieho premiérskeho postu do reprezentatívnejšej prezidentskej funkcie, s určitosťou si zachová všetky mocenské páky nad vedením SNS.

.

Prečítajte si aj V Bielom dome býva už aj Melania a syn Barron