WASHINGTON, BRATISLAVA. Atlantický oceán bol v priekopníckych časoch letectva veľkou výzvou. V roku 1927 ho ako prvý pokoril sólovým letom z USA do Európy pilot Charles Lindbergh, v roku 1932 ho preletela pilotka Amelia Earhartová ako prvá žena na svete. Výročie oboch preletov je 21. mája.

O tri roky neskôr, 11. januára 1935, sa Amelia stala prvou ženou, ktorá sama preletela z Havaja do Californie a uskutočnila tak transpacifický let. Urobila to za 18 hodín. 

 

Amelia Earhartová.   Foto - TASR/AP

 

Žena s mužskou záľubou

Na životopisnej webovej stránke Amelie Earhartovej je uvedené, že napriek "mužskej" záľube nikdy nebola ochotná obliecť si pilotskú kombinézu, lietala v kostýme alebo v šatách – aj k lietadlu vždy prichádzala so slušivým klobúkom na hlave a prilbou ho nahrádzala až v kabíne lietadla, takisto v klobúku z lietadla vystupovala po pristátí. Na niektorých snímkach je však odfotená v kombinéze a s prilbou na hlave.

Lietanie ju uchvátilo tiež v útlej mladosti. Nesnívala o ničom inom. Za našetrené peniaze si v roku 1921 z druhej ruky kúpila športové lietadlo žltej farby – pomenovala ho Kanárik a na ňom sa venovala svojej záľube.

Plány preletieť sólo letom Atlantik spriadala tajne, ale zámer preletieť oceán na piate výročie letu Charlesa Lindbergha ohlásila. Ráno 20. mája 1932 vzlietla z Harbour Grace na kanadskom ostrove Newfoundland, na palubu si vzala výtlačok novín na potvrdenie dátumu svojho odletu. Onedlho sa dostala do problémov – vletela do hustých mrakov a krídla pokryl ľad. Po 12 hodinách letu sa podmienky ešte zhoršili – lietadlo preukazovalo mechanické problémy a Amelia Earhartová zistila, že do Paríža doletieť nedokáže. Pristála v malej dedine v Severnom Írsku (Spojené kráľovstvo). V Londýne (Spojené kráľovstvo) sa objavila 22. mája 1932 a dočkala sa vrelého prijatia. Takmer 15-hodinový let z nej urobil medzinárodnú hrdinku a prvú ženu, ktorá absolvovala sólo transatlantický let.

 

 Na archívnej snímke z roku 1937 je Amelia Earhartová a jej navigátor Fred Noonan pred dvojmotorovým lietadlom Lockheed L-10E Electra pred ich historickým letom, po ktorom sa mala stať prvou ženskou pilotkou, ktorá obletela zemeguľu. Foto - TASR/AP

 

Earhartová zomrela asi na nedostatok vody

V roku 1936 začala plánovať svoj let okolo sveta. Po prvom neúspešnom pokuse druhýkrát vzlietla s navigátorom Fredom Noonanom na stroji s doletom až 4 000 km. To bolo 1. júna 1937 z Miami. Po niekoľkých medzipristátiach dorazili 29. júna do Lae na Novej Guinei. Za sebou mali 35 000 kilometrov letu, pred sebou 11 000. Počas letu nad Tichým oceánom však lietadlo záhadne zmizlo a dodnes nie je celkom jasné, čo sa stalo.

Ako píše Wikipédia v roku 2010 objavili fragmenty kostí a ďalšie artefakty, ktoré mohli patriť Amelii Earhartovej a jej navigátorovi, na atole Nikumaroror, ktorý je súčasťou súostrovia Kiribati. Podľa objavov to vyzerá, že obaja pád lietadla prežili a ako stroskotanci žili niekoľko týždňov až mesiacov. Zomreli zrejme až na dehydratáciu, keďže na ostrove nebola pitná voda.

Dokumenty súvisiace s odvážnou pilotkou Ameliou Earhartovou, ktorá sa narodila sa 24. júla 1897 v Atchisone v štáte Kansas (USA) a v roku 1937 záhadne zmizla počas letu nad Tichým oceánom, uchováva vo svojom archíve univerzita (Purdue University) v USA, na ktorej určitý čas Amelia Earhartová prednášala.

 

Amelia Earhartová.  Foto - TASR/AP

 

Prečítajte si aj Ako prvá žena preletela Le Manche, o tri mesiace neskôr sa zabila