Určite by ste mu nehádali, že mu tiahne na šesťdesiatku, na to príliš veľa športuje. U nej by ste o veku ani nezačali rozmýšľať, videli by ste len veľmi atraktívnu mladú ženu, ktorá šport učí druhých a sama skúša všetky aktivity. Keď idú na lyžovačku, berú so sebou aj deti – ona svoju dcéru a on svoju dcéru. „Vyzeráme ako pár, a nikto nechce veriť, že je to môj otec. Jeho dcéra z druhého manželstva je totiž mladšia ako moja dcéra, teda jeho vnúča, ale mňa berú väčšinou ako mamu oboch detí,“ smeje sa moja známa. Sama má zrazu niekoľko rodín. Tú vlastnú s dcérou a partnerom, s rodičmi, ktorí už spolu nežijú, s novou rodinou svojho otca i s novou rodinou mamy.   

Spomenula som si pritom na rozprávanie herca Milana Kňažka, ktorý je sám trikrát ženatý. Aj jeho rodičia sa rozviedli. Takže bol najprv na svadbe svojho otca s novou ženou, potom na svadbe svojej mamy s novým mužom a napokon na druhej svadbe svojich rodičov – obaja sa totiž zase rozviedli a vrátili sa k sebe. 

 

Prečítajte si

 

Odhadnúť dnes páry, nie je jednoduché. Netradičných zväzkov pribúda. V štatistikách som sa dočítala, že netypických párov sme mali v roku 2011 asi 90-tisíc. Z nich najviac párov tvorili rozvedení partneri, ona aj on mali za sebou neúspešné manželstvo. Veľmi početná bola aj skupina párov, kde bol jeden slobodný a druhý rozvedený.

Často sú to aj zväzky s veľkými vekovými rozdielmi – keď máte nový vzťah so starším mužom či so staršou ženou, idete do neho aj s jeho minulosťou. Možno má deti, exmanžela či exmanželku, dlhoročných kamarátov, ktorých nebude chcieť zmeniť. A možno máte veľmi mladú partnerku, ktorá toto všetko ešte len plánuje – spoločné deti, spoločných známych, spoločný život, hoci vy ste už iný život žili celkom naplno.  

Odhadnúť páry navonok nie je jednoduché, ale ešte ťažšie si je predstaviť, čím si niekedy prechádzajú. V tradičnej rodine máte občas čo robiť, aby ste zvládali manžela, deti, svokrovcov, švagrov a švagrine, a čo ešte v takej, kde je tých vzťahov niekoľkonásobne viac? A ani jeden nie je jednoduchý.     

Známa občas prehodí, že ťažšie ako jej vlastnú netypickú rodinu zvláda poznámky a pohľady okolia. Často sa bojíme vecí, ktoré nepoznáme, vzťahov, čo nie sú overené. Bojíme sa, že sa rúcajú zabehané návyky a zvyky, že sa nám rúcajú istoty. Bojíme sa, hoci každý z nás pozná aj tradičné páry, ktoré by radšej nemali byť spolu a negánime na nich. Každý vzťah by mal dostať šancu na úspech, lebo každý si musí to svoje šťastie vybojovať.  

A keďže idú Vianoce a počúvame samé ódy na šťastie a lásku, pripájam želanie, aby sme boli tolerantní, nesúdili a nepodľahli prvému dojmu. Aj netypické rodiny čakajú Vianoce a budú musieť možno zvládať zložitejšie vzťahy ako my ostatní.

 

Prečítajte si aj Oplzlé narážky novinárov