Spoznali sme sa, keď sa pred nemecký súd v Mníchove dostal Ladislav Nižňanský. Starec sa mal na sklonku vcelku pokojného života spovedať z masakry jednotiek Edelweiss v obciach Ostrý Grúň a Kľak. Podľa nemeckej obžaloby mal ako veliteľ slovenskej časti obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss vydať v januári 1945 príkaz na vraždy 146 civilistov v obciach Ostrý Grúň, Kľak a nenechal zastreliť 18 Židov neďaleko obce Kšinná. Pred súdom v Mníchove sa tváril, že nebol veliteľom, ale iba tlmočníkom a že si už na tie udalosti na konci II. svetovej vojny presne nepamätá. 

Anna Nováková si na tie isté udalosti pamätala veľmi presne. Zmenili jej život. Nemci vtedy obyvateľov obce vrátane celej rodiny Anny Novákovej nahnali do domu Izidora Debnára a hromadne popravili. Za to, že pomáhali partizánom. Anna sa s rodinou držala pokope. Keď do nich začali strieľať, stratila vedomie a prebrala sa ako na ňu padajú telá. Vedľa zazrela sestru Helenku, bola už mŕtva.

Anna mala prestrelenú nohu. Bola jediná z rodiny, kto prežil. Prišla o rodičov, brata i sestry a vyrastala sama. V rodnej dedine však ostala a vydala sa. Žilo sa jej však ťažko, dom vypálili, nič jej do výbavy neostalo. Od úradov žiadne odškodnenie či finančnú pomoc nedostala. Nebola vraj v národnooslobodzovacom boji. Nebola. Keď ju postrelili, mala len desať rokov.

 

 

Navštívila som ju v jej dome v Ostrom Grúni pred viac ako desiatimi rokmi a ona mi uvarila čaj. Všetko, čo doma mala, mi k tomu čaju ponúkla. Bola zvyknutá deliť sa i o to málo, čo sama mala.

K čaju mi rozpovedala svoj tragický príbeh. Tragický, pretože jej vojna vzala najbližších a ani po vojne na to, čo prežila, nemohla zabudnúť. Nemôžete zabudnúť, ak ten príbeh nie je dopovedaný a vinník nepotrestaný. Nižňanský potrestaný nebol, hoci proti nemu Anna Nováková v mníchovskom procese svedčila. Súd nenašiel dôkazy, že by rozkaz hromadne zabíjať vydal. Smutný príbeh nepotrestaného vinníka a neuznanej obete.

Keď Nižňanského prepustili na slobodu, znášala to veľmi ťažko. Verila, že ho potrestá aspoň Pán Boh.

Anna Nováková nakoniec prežila Ladislava Nižňanského o šesť rokov. Kým žila, opakovala smutný vojnový príbeh obcí Ostrý Grúň a Kľak. V piatok zomrela a tak jej život musíme ďalej pripomínať my.  

 

Prečítajte si aj Nevernú ženu môžete zbiť, povedal súd