BRATISLAVA. Počet nezadaných mladých ľudí v posledných rokoch výrazne stúpol. A to hlavne medzi 30 až 39-ročnými ľuďmi – v priemere o takmer štyri percentuálne body. Klesol aj počet sobášov a to hlavne medzi 25 až 34-ročnými. Ukazujú to aj údaje štatistikov.

 

 

„Žijeme uponáhľane, pracovne veľmi vyťažene a virtuálne preplnene. Chodiť von a spoznávať ľudí naživo, nie cez filter počítača, nie je každému časovo dostupné,“ hovorí režisérka dokumentárnych filmov Diana Fabiánová. Možnosť nadväzovania vzťahov je podľa nej tak skôr o kvantite ako o kvalite.

Počet osamelých tridsiatnikov ju neprekvapuje – mnohí si to nechávali na neskôr a potom už akosi správneho partnera nenašli. Alebo si neuvedomili, že ho majú pred sebou, dodáva. Nároky na partnerov mávame totiž podľa nej často nadnesené. „Kultúra, ktorá nás obklopuje je silno individualistická a narcistická. To vzťahy a celkovú situáciu ešte zhoršuje,“ hovorí.

 

 

Príďte rozkvitnúť

Budúcu sobotu chystá Diana Fabiánová spolu s Erikou Urban Čisárikovou už tretiu zoznamovaciu akciu pre nezadaných – tentokrát s názvom Rozkvitni!. Účastníci majú prísť v kvetovanom oblečení alebo zamaskovaný za kvet, krík či strom.

Záujem je podľa nej obrovský. „Nestihli sme sa spamätať a museli sme rýchlo stopnúť predaj lístkov. Množstvo ľudí je na čakačke,“ hovorí Fabiánová. Výrazne aktívnejšie sú ženy – idú do toho hneď a naplno, vysvetľuje. Naopak mužov treba hľadať, povzbudzovať, hanbia sa oveľa viac ako ženy – česť výnimkám.

Na akcii môžete stretnúť ľudí okolo tridsiatky, ale aj mladších a starších. Veľa z nich je z umeleckého prostredia, ale nájde sa tam aj záhradník či topmanažér. „Pre nás status nehrá rolu. Dôležitý je charakter človeka. Vítaný je každý, kto verí v plnohodnotný vzťah dvoch rovnocenných ľudí,“ hovorí.

Na predchádzajúcich dvoch akciách sa dalo dokopy 14 ľudí. Niektorí už spolu bývajú. Vznikli podľa nej aj menej tradičné spojenia ako mladší slobodný muž a žena s deťmi.

Na začiatku jej zoznamovacích akcií bola túžba nájsť frajerov pre jej blízke priateľky, čo sa podarilo. Ďalšie akcie si vypýtali samotní ľudia. „Zakaždým si myslím, že to už je naozaj posledná, a už sa budem venovať svojim rozrobeným projektom, ale nedá mi to,“ hovorí. Za každou akciou je totiž veľa práce zadarmo, no vždy zvíťazí to prudko pozitívne, a tak ide opäť do toho.

 

 

Ahoj, TešíMa

V druhej polovici júna môžete prísť na druhú zoznamovaciu žúrku, ktorú chystá Hana Poliačiková. Pripravujú sa ďalšia v Prahe a koncom leta by chcela spraviť jednu aj niekde vonku.

„Nápad vznikol spontánne v diskusii pod statusom môjho manžela, kde sa čudoval, že jeho kamarát z Košíc si nevie nájsť budúcu manželku,“ hovorí. No potom sa ukázalo, že partnerov hľadá v našom okolí množstvo ľudí. Tak vznikol nápad na TešíMa.

Stretnúť tu môžete ľudí od dvadsať do vyše 50 rokov. Väčšina návštevníkov sú však tridsiatnici. Na júnovej akcii stretnete okolo 400 ľudí.

Na TešíMa pomáhajú s nadviazaním kontaktu nielen tým nesmelým takzvaní socializační katalyzátori alebo posmeľovači, vysvetľuje. „Najčastejšie ľudia píšu, že sa výborne zabavili. To je pre nás najväčšia radosť. Nejde nám v prvom rade o to, aby sa pozoznamovali,“ hovorí. Na prvej akcii však podľa nej vznikli aj nejaké páriky, no štatistiku si nevedie.

 

 

Prečítajte si aj List budúcemu manželovi (neznámemu)