BRATISLAVA. Za týždeň 8 mäsovo-kostných porcií, k tomu 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne. Obilninová porcia má obsahovať vločky s cmarom, kozím mliekom alebo mrkvovou šťavou. K tomu, z času na čas, vajce, tvrdý syr a jogurt. Mäsovú porciu tvorí mäso a kosti s bylinkami so zmesou olejov, zeleninová porcia je z čerstvej postrúhanej alebo jemne podusenej zeleniny. Tiež môže byť s pečeňou alebo tvrdým syrom či jogurtom. K tomu 1-2 čajové lyžičky oleja.

Nie, toto nie je príklad zdravého jedálnička ľudí, ale psov. Najnovšia móda, ktorá k nám dorazila zo zahraničia sa volá surová strava pre psov.

 

www.barf.szm.com

 

Bez vedeckej štúdie

V porovnaní so surovou stravou pre ľudí je tu jeden veľký rozdiel. Zaručené zdravé stravovanie psov surovou stravou nie je podložené vedeckým výskumom. Neexistuje jediná vedecká štúdia, ktorá potvrdzuje, že surová strava je to najlepšie, čo môže chovateľ pre svojho psa urobiť. Pritom „overené informácie“ na mnohých internetových stránkach upozorňujú, že len málo majiteľov vie, čo za „pochúťky“ sa nachádzajú vo vreci so zakúpenými  granulami.

Opýtali sme sa preto zverolekára, ako to je napríklad so surovými krkmi podľa receptov BARF, najmodernejšia metóda stravovania psov Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava), tvarohom a cestovinami pre psa  a bežnými granulami.

„Principiálne to nie je zlá vec. Naozaj pôvodná strava mäsožravcov je iná ako psy dostávajú v granulách, aj keď cestoviny si psy pôvodne určite nevarili. Keď sa pozrieme na samotný princíp tohto moderného stravovania psov, tak je to skvelá vec. Veď na surovú stravu majú psy prispôsobený aparát. Pokiaľ sú majitelia, ktorí pravidlá tohto stravovania dodržiavajú na sto percent, je to skvelé,“ hovorí veterinárny lekár Pavol Valášek, ale upozorňuje aj na nedostatky, ktoré v knihách definícia pravidiel má. „Neboli robené žiadne seriózne klinické štúdie. Kto by to robil, však je to len žrádlo pre psa. Naozaj v tých knihách o BARF vidím ako odborník vážne nedostatky vo vedeckých aspektoch. Napríklad s bilancovaním krvnej dávky,“ vysvetľuje.

Žiadny seriózny veterinár vám totiž presne nepovie, na rozdiel od lekára, z čoho presne sa má skladať jedálniček psa. Napríklad, človek má presne zadefinované koľko denne má zjesť kalórií či iných zložiek, aby mal vyváženú stravu. Metóda BARF, teda metóda surovej stravy, to nemá. Preto to podľa Pavla Valáška pláva celé na vode.

 

Foto - archív ZVM

 

Problémom môžu byť zápchy

Mnoho majiteľov sa začalo kvôli starostiam o zdravie svojho psa viac zaoberať jeho výživou. Pritom mnohí prešli na prirodzenú stravu so surovým mäsom a kosťami. Staré zabudnuté knihy, ako napr. od Juliette de Bairacli Levy, našli nových čitateľov a mnoho nových kníh s touto tematikou prišlo na trh.
Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.

Vo svojej ambulancii sa Valášek skôr stretáva s tým, že chovatelia na tento druh stravovania prejdú z dôvodu, že je to podľa nich pohodlnejšie a lacnejšie.

„Ja to volám prázdny alibizmus, ktorý nás v dnešnej dobe sprevádza vo všetkom. To znamená, psovi kupujú odpadové mäso, rôzne kuracie krky a podobne, ktorými sme pred dvadsiatimi rokmi kŕmili sliepky. A tento odpad nazvú BARF, pretože si vysvetlia publikácie, ktoré k tomu sú, po svojom. Vôbec knihu neprečítajú celú. V lepšom prípade im k tomu stačí pár blogov na internete a zrazu BARFujú a sú IN! To je celé zle a takýto BARF potom psovi veľmi uškodí,“ hovorí Valášek s tým, že takto stravované zvieratá majú aspoň raz do roka prísť na riadnu preventívnu prehliadku, okrem iného aj s testami krvi.

„Viete, oni si povedia. Však behá, dobre mu je, to, že ho občas preženie to patrí k tomu. Bez skríningov však nevieme potvrdiť, či BARF robí psovi skutočne dobre. Veľmi problematickou zložkou sú tu kosti. S tým majú psy veľké problémy. To sú škaredé zápchy, čo tu riešime, aj keď nemôžem povedať, že v stovkách ročne, ale veľmi často. Ľudia sa mylne domnievajú, že kosti sú nebezpečné preto, že prepichnú vnútornosti. Toho tak veľa však nemáme , ale brutálne zápchy pravidelne,“ sťažuje sa primár.

Valášek zdôrazňuje, že surová strava je iba pre zdravých psov v normálnom veku. Pokiaľ už je geriater, alebo má chronické ochorenie, napríklad obličkári, kardiaci, alergici či psy s potravinovou intoleranciou, tam by stravovanie BARF neodporúčal.

 

 

Veľa peňazí a času

Upozornil, že poctivé dodržiavane BARF je mimoriadne drahé a časovo náročné. Dôležitá je hlavne kvalita mäsa. Žiadne odpadky, iba  kvalitné mäso s proteínom, teda čistá svalovina. Žiadne beháky či krky.  Pavol Valášek vysvetľuje, že cieľom BARF je docieliť určitý pomer bielkovín,  tukov, nie veľa sacharidov, možno trošku vlákniny. Receptúry sú podľa neho celkom dobre spísané, ale chovateľ ich musí stopercentne dodržiavať, inak svojmu psovi ublíži. A práve pre finančnú a časovú náročnosť si recepty ľudia často zjednodušujú a vymenia ich za lacnejšie verzie.

„Ak si niekto myslí, veď toto môžem nahradiť týmto, to vôbec nie je pravda. Tvaroh je dobrý, ale neviem si predstaviť napríklad opodstatnenie kuchynsky spracovaných vajec a obilnín, aký to môže mať benefit pre to zviera. Treba si uvedomiť jedno. Čo žerie taký vlk, či divý pes vo voľnej prírode. Mäso, ale aj s obalom, kde má všetky živiny. Preto mäsožravce žerú hlavne bylinožravce, lebo im poskytnú správnu zmes zložiek zo svaloviny, vnútorných orgánov,  kože či srsti. Technicky vzaté, stravovanie BARF môžu majitelia prevádzkovať do konca života psa, ale určite aspoň raz ročne povinne na preventívne prehliadku. Nie iba vtedy, ak sa na neho niekto pozrie popri očkovaní. Ako preventívna prehliadka u ľudí. U malých psov určite aspoň od  siedmych rokov, u stredných  tiež a u veľkých určite už od piatich rokov,“ prízvukuje primár veterinárnej polikliniky.

 

Foto - archív ZVM

 

Kvalitné granule sú dobré

Strašenie vysokým obsahom chemikálií v granulách na internete označil Pavol Valášek za neseriózne. Upozornil, že všetky kvalitné značky majú urobené štúdie. Niektoré aj niekoľko. Potrebujú totiž mať argumenty pre chovateľov.

„Pri granulách platí základné pravidlo. Za málo peňazí, málo muziky a naopak. Dôležité je do čreva dostať pomer a množstvo živín, ktoré dokáže pes vstrebať a pretransformovať krvou do pečene. A to sú zložky, ktoré pes potrebuje pre život. Je úplne jedno či to navonok vyzerá ako steak, alebo päť granúl, ktoré vo finále v tom čreve urobia úplne rovnaký efekt. Všetko je to iba o emóciách. Nemá to nič spoločné so zdravím. Kvalitné granule sú veľmi dobre vypomerované a fungujú. Neviem si predstaviť, že špičkoví svetoví chovatelia služobných, poľovných či spoločenských plemien BARFujú, pretože by sa zbláznili. Prečo by čas, ktorý môžu venovať zvieraťu výcvikom, či prechádzkou v prírode zabíjali kulinárčením a vymýšľaním nezmyslov. Až 99 percent z nich ich kŕmi kvalitnými granulami a majú špičkové zvieratá a to hovorí samé za seba,“ dodáva veterinárny lekár Valášek.

Správne stravovanie predĺži život ľuďom aj zvieratám. Odborník to najviac vidí u mačiek. Dnes sa už nikto nepozastavuje nad tým, ak sa mačka dožije dvadsať rokov. Kedysi pritom bola za geriatričku vyhlásená desaťročná cica. 

 

Foto - archív ZVM