Svadobný oblek. Aj pre ženícha je svadobný deň - výnimočným dňom, verte tomu. Aj keď moja dlhoročná skúsenosť v práci šitia oblekov na mieru je opačná. Pýtate sa prečo? Vysvetlenie je veľmi jednoduché.

Už ste v časopisoch, či svadobných blogoch našli príspevky, ktoré by riešili odev ženícha? V nemenovanom časopise o svadbe som našiel jedinú zmienku: “Ženích by mal mať oblek.” 

Svadobný oblek: Aj ženích má žiariť

Nie, určite neberiem nevestám ich právo - povinnosť, byť tou najkrajšou princeznou, hviezdou tohto úžasného aktu. Dámy - nevesty, poprosím vás, dajte trocha priestoru zažiariť aj vašej menšej polovičke. Zaslúži si to. Je to aj jeho deň. Žiaľ, nespomínam si, komentár: “Ten ženích, je dobre oblečený, sedí mu to. Dokonale dopĺňa nevestu.” 

Miroslav Paluch.  Foto - suits.sk

Svadobný oblek má byť ušitý na mieru

Netuším, prečo je mladý muž prehliadaný. Svadobný deň nie je len o neveste. Oči pozvaných hostí sa budú upierať aj na ženícha. Výnimočné chvíle si vyžadujú výnimočné veci. Tou výnimočnou “vecou”, má byť určite vhodné oblečenie. To celú atmosféru ešte viac povýši. Nevestám do ich výberu šiat zasahovať nebudeme, to ani nie je mužská záležitosť. Je to deň, na ktorý sa tešili od útleho dievčatka. A zásada je, že ich smiete v ich vysnívaných svadobných šatách vidieť až pred oltárom. Ak máte, akú, takú, súmernú postavu, možno by ste v predajniach konfekcie našli primeraný oblek. 

Foto - suits.sk

Užite si váš spoločný deň v obleku šitom na mieru. Konfekciu si môžete kúpiť kedykoľvek. Svadobný deň je ten pravý pre voľbu šitia na mieru. Napríklad aj spôsobom made to measure. Neuspokojte sa s bežným oblekom, nebuďte priemerný. Hrozná predstava, stretnúť sa na vlastnej svadbe s ďalšími svadobčanmi v tom istom konfekčnom obleku.

Tých je ušitých tisíce. Ušitý na mieru pre vás je len jeden - originál. S prvkami personifikácie bude na najvyššom hodnotovom rebríčku. Nie konfekčný, aj keby bol značkový. Robte reklamu sebe, nie značke a ešte jej za to platiť. 

Keď ste sa rozhodli správne, a ja verím, že áno, urobte si svoj súkromný marketing salónov, ktoré šijú na mieru. Skôr, ako nízka cena, nech sú pre vás smerodajné referencie klientov, pridaná hodnota salóna, napríklad, konzultácia zdarma - odborné poradenstvo. Nízka cena sa nutne prejaví nekvalitou materiálu a spracovaním. Výber kvalitnej látky, profesionálny prístup ku klientom, servis, to sú parametre, ktorými sa riaďte. Vhodnou úmerou medzi kvalitou a cenou je šitie spôsobom made to measure.

Foto - suits.sk

Zabudnite na neosobnú pánsku módu pri svadobných oblekoch

Pre fajnšmekrov - opýtajte sa, či salón ponúka možnosť šitia konštrukčným spôsobom “half canvas”. Predné diely saka budú strojom “pikírované”, nie lepené, tavené. Oblek dýcha, je vzdušný, ľahší, lepšie sedí. Oblek šitý na mieru predčí vaše očakávania. Zabudnite na nudnú, neosobnú pánsku módu - konfekciu. Oblek ženícha by nemal končiť obradom v šatníku. Vyberte si taký, ktorý vám bude užitočný aj na iné spoločenské udalosti, návštevy príbuzných, krst, divadlo. 

Čierny oblek nie je oblek svadobný, ani smoking nie. Ten sa nosí, keď je na pozvánke dress code: black tie. Obliekame si ho po 18tej hodine. Je to večerný, slávnostný oblek. Sobáše sa predsa konajú cez deň. Vyberte si denný oblek, hovorí sa mu aj “louge suit”, oblek biznis štýlu. Volil by som stredne tmavé farby. Žaket, ani A’la zaket - sako so šosami, či frak, tiež nie sú vhodnou voľbou. Frak patrí na Ples v opere a žaket na dostihy v Anglicku. 

Foto - suits.sk

Pre mňa je voľba tmavomodrého obleku, tzv. midnight blue - polnočná modrá, tou najlepšou voľbou. Povýšte ho vestičkou, ale z tej istej látky, ako celý oblek. Zabudnite už prosím na “brokátové” vestičky s plastrónom v tom istom dezéne, vylepšené vreckovkou v náprsnom vrecku, ako ináč, zhodným dezénom. Ako to chcete zužitkovať po sobáši? Ak vám to niekto ponúka v salónoch, predajniach, ešte neznamená, že si to musíte kúpiť vy. Skôr je pravdou, že je to nevkus. Nekopírujte tých, ktorí to už nemôžu napraviť. 

Svadba 2020: Topánky to rozhodnú

Slávnostný outfit môžete povýšiť košeľou na mieru s preloženou dvojitou manžetou na manžetové gombíky. Celé to môžete povýšiť, aj úplne pokaziť vhodnou - nevhodnou obuvou. Je až zarážajúce, ako muži málo času venujú tejto dôležitej súčasti oblečenia. Zainvestujte do seba, zaobstarajte si tie najkvalitnejšie, aké vám financie dovoľujú.

Rozhodne celokožené. Nebojte sa farieb. Nemusia byť nutne čierne. Typ oxford - vnútorné viazanie sú najspoločenskejšie topánky. Nenechajte sa “strhnúť” davom. Drevený motýli, ozaj nie je to pravé. Dnes je už veľmi slušný výber hodvábnych. Kravata to istí. Výber je na vás. Vypočuté v predajni pánskej konfekcie “Prosím vás môžete mi pomôcť? Toto je kúsok látky so svadobných šiat mojej nastávajúcej. Potrebujem k nej zladiť vestičku, kravatu,..... “ 

Foto - suits.sk

Ďalej sa to už nedalo počúvať. Výpočet ďalších možných kusov odevov a doplnkov bol určite dlhý. Kto a kedy prišiel s týmto nápadom, aby ženích ladil nejakým kusom svojho odevu k šatám nevesty? Netuším. To musel byť veľký odborník na styling. Inšpirujte sa históriou. Prezrite si svadobné fotografie svojich rodičov, starých rodičov. Čím “ladili?” Milým pohľadom na seba, presvedčením, že budú spolu po celý zbytok života. Nestačí vám, aby to bolo podobné? Veď “ladíte” spolu už tým, že budete kráčať spolu životom.

 

Miroslav Palúch sa móde venuje od roku 1984. Začínal ako ako vedúci prvej módnej značkovej predajne v Československu Stefanel. Svoje dlhoročné skúsenosti a vášeň pre odievanie a módu zúročuje ako poradca v oblasti imidžu a etikety. Je držiteľom certifikátov AVS ČR - Image muža, Marketing pre vizážistov a stylistov, Farebná typológia, Biznis odievanie. Master of Business etiquete získal u Ladislava Špačka. Je majiteľom salónu šitia oblekov a košieľ na mieru Suits Made to Measure.