Úrady v stredoázijskom Tadžikistane vydali nové odporúčania k obliekaniu žien a dievčat, ktoré sú značne obmedzujúce. V pondelok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Nevhodná je aj nočná košeľa a žabky

Ženy nemajú nosiť čierne moslimské odevy ako napríklad hidžáb používaný na zahalenie vlasov, avšak takisto sa neodporúča mať na sebe "polonahé európske odevy" a syntetické látky.

Ako vyslovene neželané kusy odevu pre ženy sú menované: priliehavé nohavice, topy, minisukne, nočné košele a tenké šaty. Na verejnosti by ženy okrem toho nemali mať obuté galoše či žabky.

Akcia "Obliekame sa po tadžicky"

Do 30. mája má v celej krajine na všetkých úradoch prebiehať akcia s názvom "Obliekame sa po tadžicky". Ženy majú v tomto časovom období nosiť tradičné tadžické oblečenie. Za týmto účelom úrady vo vydanej príručke zverejnili aj fotografie tamojších národných ženských odevov pre všetky ročné obdobia.

DPA približuje, že väčšinu z približne deväťmiliónovej populácie tejto postsovietskej krajiny tvoria moslimovia. Autoritárske vedenie Tadžikistanu sa však obáva hrozby islamistických fundamentalistov zo susedného Afganistanu a preto je praktizovanie viery v krajine pod prísnou kontrolou.