BRATISLAVA. Tento rok sme optimistickejší – očakávame pozitívnejší vývoj v ekonomike. Viac ako pätina domácností ráta s lepším vývojom, dve pätiny očakávajú, že situácia bude rovnaká ako vlani. Zlepšiť sa má podľa nich aj zamestnanosť či množstvo úspor. Ukázal to spotrebiteľský barometer Štatistického úradu.

 

 

Usporíme viac?

Dve pätiny ľudí počíta podľa barometra s tým, že sa im podarí sporiť. Takmer pätina očakáva zlepšenie svojej finančnej situácie. Oproti predchádzajúcim mesiacom ide podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej o zlepšenie. „To je pozitívom pre našu ekonomiku, pretože práve úspory používame na kúpu finančne náročnejších tovarov,“ hovorí. Sporiť dokáže necelá polovica slovenských domácností, dodáva.

Hoci sú očakávania optimistické, takmer dve pätiny domácností nedokáže zo svojich príjmov nič ušetriť. Tieto rodiny žijú od výplaty k výplate, upozorňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. „Ide o domácnosti, ktoré sa síce nezadlžujú, problém však môže nastať v prípade mimoriadnych výdavkov, ktoré nemusia mať z čoho vykryť,“ hovorí.

Z úspor žije 17 percent domácností, dodáva Ondrová. „Tieto domácností nielenže nedokážu šetriť, ale preto, aby vyžili, musia buď siahať na svoje úspory alebo žiť na dlh,“ hovorí.

 

 

Autá, byty a rekonštrukcia

Takmer tretina domácností očakáva, že ceny zostanú na rovnakej úrovni ako vlani, pätina očakáva pokles. „Zvyšné dve pätiny našich rodín sa domnievajú, že ceny v tomto roku porastú,“ hovorí Glasová.

Prevažne optimistické očakávania podporujú aj chuť do náročnejších investícií. Rekonštruovať svoje bývanie plánuje 15 percent domácností. Nákup elektroniky, nábytku a bytových doplnkov plánuje tiež 15 percent.

Nové auto pribudne v šiestich percentách rodín. Nové bývanie do troch percent. V týchto prípadoch však rodiny musia siahnuť na svoje úspory, či požiadať o úver z banky, dodáva Glasová.

 

 

Prečítajte si aj Zarábame menej ako naši kolegovia. Vyberáme si aj menj platené profesie