V lete v roku 2015 o nich písali mnohé svetové médiá. Boli to posledné dve ženy na svete, ktorých život sa tiahol troma storočiami. Talianka Emma Moranová a Američanka Susannah Mushatt Jonesová sa narodili v roku 1899. Obe fascinovali nielen svoje okolie, ale aj lekárov a vedcov, čo by chceli pochopiť odkiaľ pramení ich dlhovekosť.

V máji 2016 odišla ako prvá Američanka, včera zomrela aj Talianka Emma Moranová. Ako posledný žijúci človek, ktorý sa narodil v 19. storočí. Moranová mala 117 rokov. Jej lekár Carlo Bava agentúre AP telefonicky povedal, že s Moranovou sa stretával takmer denne. Naposledy sa videli v piatok, pričom mu ako vždy poďakovala a držala ho za ruku.

 

 

Surové vajíčka denne

Moranová bola v detstve veľmi chorá, pravdepodobne mala silnú anémiu, ktorá ju potom sprevádzala celý život. Zvládala ju tak, že každý deň zjedla dve až tri surové vajíčka. Robí to dodnes. „Z medicínskeho hľadiska je Emma fenomén,” povedal pre agentúru AP jej lekár Carlo Bava. „Dlhé roky má rovnaký jedálniček, skoro vôbec neje ovocie a zeleninu a zašla až takto ďaleko.”

Dlhovekosť v Moranovej rodine nie je výnimočná. Vysokého veku sa dožila jej mama, tety a jej sestra zomrela, keď mala 102 rokov. 

 

 

 

Opustila manžela, dieťa jej zomrelo

Násilníckeho manžela opustila v roku 1938, keď ešte rozvod nebol možný. Už sa nikdy nevydala, jediné dieťa jej zomrelo v siedmich mesiacoch. Hovorí, že sama nikdy nebola. Pracovala v továrni, neskôr ako kuchárka. Pracovať prestala ako 75-ročná.

Sama sa cíti až posledné roky. „Jej dlhoroční priatelia sú už všetci na cintoríne,“ hovorí jej príbuzná Rosi Santoniová podľa talianskych médií.

Moranová ku koncu života zle počula, mala problémy so zrakom, ale inak bola relatívne zdravá. Harvardova univerzita študovala jej DNA.

Minulý rok jej k rekordnému veku gratuloval pápež František a taliansky prezident Sergio Mattarella. 

 

Emma Moranová pózuje pri svojom portréte z mladších čias. 

 

V roku 1899, keď sa Moranová narodila, panoval v Taliansku kráľ Umberto I., dnes svetoznáma automobilka Fiat bola len v "plienkach" a milánsky futbalový klub existoval len niekoľko týždňov. Počas troch storočí zažila troch talianskych kráľov, desiatku prezidentov Talianskej republiky a 11 pápežov.

 

Prečítajte si aj Storočná Japonka zaplávala svetový rekord

 

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.