Na toto stretnutie som išla s malou dušičkou. Nevedela som, aká bude. Lebo viete ako to chodí v dnešnej dobe. Sláva a úspech vedia občas s ľuďmi poriadne zamávať. No už pri podávaní rúk sa moje obavy rozplynuli. A ja som začala tušiť, že to bude veľmi príjemný rozhovor. Nemýlila som sa. Predo mnou stála drobná, usmievavá, charizmatická mladá žena. Natasha Azariy. Návrhárka, ktorá sa vlastným úsilím, ambíciami a talentom prepracovala z neznámej cudzinky na uznávanú návrhárku svadobných a spoločenských šiat nielen na Slovensku.

Navštívila som ju v jej dielni vo Svidníku. Zatiaľ čo sa mi varila káva, ja som očami sledovala priestor. Malú modernú dielničku, v ktorej pracujú štyri šikovné krajčírky na tom, aby sa vysnívané šaty budúcich neviest stali skutočnosťou. Kvalitné, krásne, originálne a pritom cenovo dostupné. Také sú šaty od Natashi Azariy.

 


Foto - autorka

Za všetkým hľadaj... muža

Natasha Azariy prišla pred 5 rokmi z Ukrajiny na Slovensko, odkiaľ pochádza jej manžel. V tom čase pracoval v Bratislave, ale keď riešili otázku bývania, Bratislavu zamietla. Sama pochádza z menšieho mesta a uvedomovala si jeho výhody. Preto sa rozhodli pre rodisko jej manžela a usadili sa vo Svidníku.

Začiatky boli všelijaké. Cudzie prostredie, jazyková bariéra. Bez stabilnej práce, bez rodiny, bez priateľov. Myšlienka na vlastný salón jej prvýkrát skrsla v hlave, keď hľadala svadobné šaty pre seba. Ani jedny nespĺňali jej náročné očakávania. A tak si tú svoju predstavu šiat zhmotnila na papier a našla krajčírku, ktorá ich ušila. Neskôr prijala prvú krajčírku a začali tvoriť. No nebolo to hneď ružové. Obiehala salóny a ponúkala svoje šaty s väčším či menším úspechom. Neskôr sa zaregistrovala na svadobných portáloch a objednávky pomaličky prichádzali. Na otázku, či v tom období nepochybovala o svojom rozhodnutí, bez váhania odpovedala, že nie. Bola presvedčená, že úspech sa raz dostaví. A ten sa dostavil zhruba po dvoch rokoch.

 


Foto - autorka

 

Motýle v bruchu

V roku 2014 sa konal v Nitre svadobný veľtrh, kde svoju tvorbu odprezentovala aj Natasha. Šaty zožali obrovský úspech, domov sa vracala s niekoľkými desiatkami objednávok. Ako sama spomína, vedela, že teraz to prišlo. „Po skončení prehliadky som potrebovala byť sama. Išla som na kávu a cítila som sa neuveriteľne šťastne. Vedela som, že teraz, v tomto momente, sa môj sen stal skutočnosťou. V bruchu som mala motýle, bol to naozaj neuveriteľný poci,“ hovorí Natasha. Po tejto výstave už mali veci rýchly spád. Objednávky sa hrnuli, musela prijať ďalšie posily. 

 

Ďalším veľkým úspechom bol minuloročný veľtrh v bratislavskej Inchebe, kde sa do povedomia širokej verejnosti dostala vďaka „zlatým“ šatám, v ktorých na prehliadke zahviezdila Andrea Verešová. Perličkou je fakt, že Andrea ich prvýkrát videla, a teda vyskúšala až rovno na prehliadke a sadli jej ako uliate, napriek tomu, že Natasha si Andreine miery len „vygúglila“. Natashu si po tejto prehliadke všimli aj médiá, bola hosťom v komerčných televíziách, písalo sa o nej v slovenských i českých denníkoch a postupne sa jej klientela rozširovala i o známe tváre a za hranice Slovenska. Momentálne pôsobí okrem slovenských pobočiek vo Svidníku, Hlohovci a v Bratislave i v Poľsku, Česku a novootvorený salón má i vo Viedni. Pred pár týždňami bola hosťom aj v ruskej štátnej televízii, jej originálna tvorba, ako inak, upútala i ruský trh a v dohľadnej dobe sa bude otvárať salón Natashe Azariy aj v centre Moskvy.

 


Foto - autorka

 

Recept na úspech – no predsa láska

Keď jej položím takú klasickú novinársku otázku, aký je jej recept na úspech, len sa usmeje a povie: „Láska. Čiže vzťah, ktorý teraz prežívam. Môj manžel mi je oporou, pomocou, spoločníkom, keďže tento biznis robíme spolu.“ A na ďalšiu otázku, čo ju dobíja, rovnako odpovie, že tiež jej muž. More, slnko a manžel po jej boku.

Keď sa jej na záver opýtam, či je ešte niečo v pracovnej oblasti, čo by chcela dosiahnuť, kam sa posunúť,  pozrie na mna a pevne povie: „Chcela by som, aby Natasha Azariy bola raz celosvetovou módnou značkou. Byť známa vo svete a plniť sny pre všetky nevesty, ktoré o moju prácu prejavia záujem“.

Rozlúčili sme sa, vyšla som na ulicu a spokojne som sa usmievala. Tu, za kopcami, na konci sveta – ako mnohí často tento náš kraj zvyknú označiť, som našla miesto, kde sa šijú sny. A ja nemám najmenšie pochybnosti o tom, že raz sa tu  tejto krehkej žene s obrovským odhodlaním podarí ušiť aj jej vlastný sen a bude celosvetovou módnou značkou. Veľmi je držíme palce.

(Rozhovor vyšiel v týždenníku Bardejovský reportér)

.

Prečítajte si aj Vek nemá s krásou nič spoločné, ukazujú 80-ročné modelky