Už ste o tom počuli? Tatry zažijú hudobný festival, na ktorom zahviezdia slovenské hudobné a tanečnícke celebrity. To, že budú spievať, ujúkať , šantiť a podupkávať v bezprostrednej blízkosti končiarov našich milovaných veľhôr spustilo prietrž reakcií, väčšinou negatívnych. Priznávam, aj moje ekologicky nastavené a ochranárske alter ego sa zježilo. Okrem iného k tomu prispeli slová jednej z účinkujúcich, ktorá sa citlivo vyznávala z lásky k inšpiratívnym tatranským zákutiam. Poklonu nezabudla zložiť ani organizátorom a otcom myšlienky, podľa nej tiež milovníkom Tatier a dobrej hudby.

Nuž, neviem prečo mi v tejto súvislosti napadlo známe: Neuhryzneš ruku, ktorá ťa živí. Možno som len zlomyseľná a mám skreslené predstavy, lebo vraj väčšina tých umelcov vystúpi bez nároku na honorár...

A tak som v rámci zachovania objektivity dupla a zahnala alter ego do kúta a započúvala som sa, či skôr začítala do názorov pospolitosti, zväčša domácej, tatranskej. Že čo im nejakí blaváci a iné zelené hlavy majú čo hundrať do toho, či môžu alebo nemôžu mať svoj hudobný festival! Že veď výťažok z celej ten parády prispeje k vzdelávaniu detí a mládeže, aby sa priblížili prírode a pochopili jej dôležitosť. A že veď slovenský národ bol odjakživa národom spevavým, hlučným, veselým. Že popri pasení ovečiek podchvíľou zapraskal plieskajúci bič  a mocný junák z plných pľúc zanôtil nad dolinou. A že pri hrabaní sena sa doďaleka niesli hlasy švárnych diev, spievajúcich trávnice.

Akýže strach o zver?! Medvede sú premnožené, orly nemajú hudobný sluch, kamzíka stretnete za každou skalou, sysle na vás hvízdajú intenzívnejšie ako talianski plážoví mačovia. Prinajhoršom ich zopár emigruje do Poľska, do Čiech alebo iného štátu, kde sa potešia, lebo také nemajú, lebo si ich vykynožili. To sa však našim zverom stať nemôže. Dokážu sa prispôsobiť, rýchlo sa učia. Medvede zatancujú odzemok, kamzíky zadupkajú do rytmu čapášov, orly zaplieskajú v rámci standing ovation krídlami, sysle odpískajú refrén z hitu „Pokoj v duši“.

Zvieratá sú múdre, zvieratá rýchlo pochopia, že mocní potrebujú a štedro odmeňujú každého svojho klauna. 

  

Prečítajte si aj Šarlátová šatka snov