Takmer jedna z dvoch žien v 57 krajinách sveta je pozbavená slobody spojenej s rozhodovaním o svojom tele, či už ide o pohlavný styk, používanie antikoncepcie alebo vyhľadanie zdravotnej starostlivosti, uvádza sa v správe OSN zverejnenej v stredu v New Yorku.

Prvý raz o tele ženy

Autori tejto výročnej správy o stave svetového obyvateľstva, ktorú vypracoval Populačný fond OSN (UNFPA), sa vôbec prvýkrát venovali telesnej autonómii žien. Ich správa s názvom "Moje telo je moje" podrobne informuje o porušovaní práv žien v týchto 57 krajinách: od znásilnenia cez nútenú sterilizáciu až po zavedenie testov panenstva či mrzačenie pohlavných orgánov.

Prečítajte si

Hovoriť alebo nehovoriť o tom, či a kedy chcem dieťa?

Skúmajú sa v nej aj prípady žien, ktoré nesmú rozhodovať o vlastnom tele bez obavy, že budú za to vystavené násiliu alebo že by o ich telesnej integrite rozhodoval niekto iný, približuje agentúra AFP. V správe UNFPA sa uvádza, že "tento nedostatok telesnej autonómie má obrovské dôsledky, presahujúce hlboké škody spôsobované jednotlivým ženám a dievčatám: potenciálne potláčanie ekonomickej produktivity, podhodnocovanie zručností a následné zvyšovanie nákladov na systémy zdravotnej starostlivosti a súdnictva".

Ženy sa nemôžu rozhodovať samé

UNFPA vo svojom dokumente poznamenáva, že iba 56 percent sledovaných krajín má zákony a politiku v oblasti komplexnej sexuálnej výchovy. "To, že takmer polovica žien stále nemôže robiť vlastné rozhodnutia o tom, či chce mať pohlavný styk, používať antikoncepciu alebo vyhľadať liečbu, by nás všetkých malo poburovať," uviedla riaditeľka UNFPA Natalia Kanemová vo svojom sprievodnom vyhlásení k správe UNFPA.

"Stručne povedané, stovky miliónov žien a dievčat v podstate nevlastnia svoje vlastné telá. Ich životy riadia iní," konštatovala.

Správa identifikuje 20 krajín alebo území, ktoré majú zákony umožňujúce násilníkovi zosobášiť sa s obeťou znásilnenia, aby sa takto vyhol trestnému stíhaniu. Štyridsaťtri štátov zasa nemá právne predpisy o znásilňovaní v manželstve. Vo viac ako 30 krajinách sú právnymi normami zavedené obmedzenia pohybu žien mimo svojich domovov, upozorňuje tiež správa OSN.