Len 40 km od českých hraníc nájdete dokonalú kombináciu pre váš celodenný alebo víkendový výlet.

Pozriete si turistické atrakcie, ktoré zvládnete za dve hodiny, ale nebudete sa v nich nudiť, ani keď ostanete celý deň. Kombinácia poučných, originálnych, zaujímavých a historických miest vzdialených len pár metrov či kilometrov od seba zaujme deti aj dospelých 

Najväčší sladkovodný tunel Živá voda 

Začnite v Modrej, kde sa nachádza najväčší sladkovodný tunel v prírode v Európe, ktorý je ojedinelým experimentom v celej Európe. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, je dlhý 8 metrov a široký 3 metre.  

Vo vode tu plávajú  pstruhy, mreny, šťuky a raritou sú jesetery. Medzi jeseterom ruským, malým a hviezdnatým sa vyníma vyza veľká – najväčšia sladkovodná ryba sveta. Môžete pozorovať vyzy dlhé dva metre, od ktorých vás delí len priehľadná stena.

Areál vás nadchne zvnútra i zvonku. Hlavne zmyslom pre detail a citom pre detského návštevníka. Tabuľky s názvami rastliniek sú aj v braillovom písme, aby si ho mohli prečítať aj nevidiace deti.

Expozíciou môžete prechádzať samostatne alebo so sprievodcom. Konajú sa tu aj špeciálne akcie, napríklad potápačské exhibície a prednášky o potápaní či ukážky rybolovných techník.

Podvodný tunel v expozícii Živá voda. Foto - redakcia  

Archeoskanzen Modrá

Z prírody sa za krátky čas presuniete do minulosti. Hneď v susednom areáli za expozíciou Živá voda sa nachádza archeoskanzen.

V Česku je asi 15 archeoskanzenov, ale taký, ako postavili v obci Modrá nenájdete. Unikátne veľkomoravské sídlisko s 30 originálnymi stavbami je jediným takto komplexným pohľadom na Veľkomoravské sídlisko v Európe. Nájdete tu stavby obranné ako opevnenia a veže, tak remeselné ako sú dielne, ale aj vzdelávacie, cirkevné či poľnohospodárske.

Nie je to len múzeum, ale zážitkový areál. Môžete si vyskúšať dávne remeslá, ochutnať špeciality, zahliadnuť pôvodné plodiny, kríky i stromy. Deti môžu obdivovať množstvo domácich zvierat, ktoré sa voľne pohybujú v areáli.

Archeoskanzen v Modrej.  Foto - redakcia 

Skanzen žije každodenným životom, náučnými predstaveniami, programami, pokusnými tavbami kovov, výrobou keramiky, poľnohospodárskou výrobou i neustále vykonávaným archeologickým výskumom.

Okrem skanzenu a Živej vody je tu hotel, nová pálenica a moderná vinotéka, kde môžete degustovať vína a pálenky z regiónu Slovácka. 

Veľkolepá bazilika a podzemné katakomby vo Velehrade

Obdivovať históriu môžete aj ďalej. Len 2 km od obce Modrá leží jedno z najvýznamnejších pútnickych miest v Česku – Velehrad.  Jeho symbolom a srdcom je nádherná Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätého Cyrila a Metoda z 13. storočia. Návštevníci majú možnosť zostúpiť aj do „podpalubia lode baziliky“ a zoznámiť sa s do kameňa tesaným odkazom mníchov na 400 metrov dlhej trase podzemnými katakombami. Veľký zážitok pre celú rodinu.

  Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätého Cyrila a Metoda vo Velehrade. Foto - velehradinfo.cz 

Stále to nie je všetko. Na spiatočnej ceste sa môžete zastaviť v Uherskom Hradišti v originálnej kovovej ZOO.

Jediná kovová ZOO v Európe

Je to kovový odpad, ale očarí dospelých i deti. Z háld nepotrebného šrotu vznikajú už päť rokov zvieratá v životnej veľkosti s takou dávkou fantázie, že to prekvapí každého návštevníka.

V jedinej kovovej ZOO v Európe sa môžete pozrieť do očí 2 tonovému nosorožcovi Norbertovi, vzhliadnuť k 5-metrovej žirafe Zafire a jej mláďaťu Melmenovi, nechýba ani leví výbeh či stádo slonov, krokodíly, mrož, vráskavec obrovský, ťavy, opice, korytnačky a veľa ďalších. Celkom je ich už na 350. Čo kus, to originál… niektoré zvieratá prekvapia svojou prepracovanosťou a dokonalosťou, iné kreativitou a veľkou mierou vtipu a recesie.

Kovozoo. Foto - redakcia  

Zvieratá stoja vonku i vo vnútri areáli, ktorý slúžil 130 rokov ako cukrovar. Súčasní majitelia pozemky odkúpili a začali podnikať v oblasti kovoštrotu. Vybudovali Recyklačné Ekologické Centrum, kam budú môcť ľudia nosiť nepotrebný odpad. Zážitok tak deti učí, že z odpadu sa dajú vyrábať krásne veci, ktoré nás potešia a šetria prírodu. Nápad sa ujal, každý rok sa počet návštevníkov zvyšuje o desiatky tisíc.

Zámok Buchlovice a výstava fuchsií 

Z Velehradu je to 7 km aj do obce Buchlovice, kde môžete obdivovať zámok Buchlovice, ktorý patrí k najvýznamnejším barokovým šľachtickým sídlam na území Českej republiky. Zámok je obklopený nádherným parkom so schodiskami, terasami, obeliskom, bazénmi a kamennými vázami. Jeho veľkou ozdobou je množstvo vzácnych exotických stromov a krov.

Celý mesiac august tam navyše prebieha výstava fuchsií a vidieť môžete aj záchrannú stanicu voľne žijúcich živočíchov. 

Zámok Buchlovice. Foto - wikipedia.sk