Sú od seba vzdialené len pár kilometrov, takže si môžete naplánovať nabitý celodenný výlet, ale program to bude pokojne aj na celý víkend.  Vydajte sa do Modrej pri Velehrade na Morave, asi 140 kilometrov z Bratislavy. 

Čaká vás kombinácia poučných, originálnych, zaujímavých a historických miest vzdialených, ktoré zaujmú rovnako deti, ako aj dospelých. 

Najväčší sladkovodný tunel Živá voda 

Začnite v Modrej pri Velehrade, kde sa nachádza najväčší sladkovodný tunel v prírode v Európe, ktorý je ojedinelým experimentom v celej Európe. Tunel Živá voda sa nachádza v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, je dlhý 8 metrov a široký 3 metre.  

Vo vode tu plávajú  pstruhy, mreny, šťuky a raritou sú jesetery. Medzi jeseterom ruským, malým a hviezdnatým sa vyníma vyza veľká – najväčšia sladkovodná ryba sveta. Môžete pozorovať vyzy dlhé dva metre, od ktorých vás delí len priehľadná stena.

Areál vás nadchne zvnútra i zvonku, hlavne zmyslom pre detail a citom pre detského návštevníka. Tabuľky s názvami rastliniek sú aj v braillovom písme, aby si ho mohli prečítať aj nevidiace deti.

Expozíciou môžete prechádzať samostatne alebo so sprievodcom. Konajú sa tu aj špeciálne akcie, napríklad potápačské exhibície a prednášky o potápaní či ukážky rybolovných techník.

Podvodný tunel v expozícii Živá voda. Foto - redakcia  

Archeoskanzen Modrá

Z prírody sa za krátky čas presuniete do minulosti. Hneď v susednom areáli za expozíciou Živá voda sa nachádza archeoskanzen.

V Česku je asi 15 archeoskanzenov, ale taký, ako postavili v obci Modrá nenájdete. Unikátne veľkomoravské sídlisko s 30 originálnymi stavbami je jediným takto komplexným pohľadom na Veľkomoravské sídlisko v Európe. Nájdete tu stavby obranné ako opevnenia a veže, tak remeselné ako sú dielne, ale aj vzdelávacie, cirkevné či poľnohospodárske.

Nie je to len múzeum, ale zážitkový areál. Môžete si vyskúšať dávne remeslá, ochutnať špeciality, zahliadnuť pôvodné plodiny, kríky i stromy. Deti môžu obdivovať množstvo domácich zvierat, ktoré sa voľne pohybujú v areáli.

Archeoskanzen v Modrej.  Foto - redakcia 

Skanzen žije každodenným životom, náučnými predstaveniami, programami, pokusnými tavbami kovov, výrobou keramiky, poľnohospodárskou výrobou i neustále vykonávaným archeologickým výskumom.

Okrem skanzenu a Živej vody je tu hotel, nová pálenica a moderná vinotéka, kde môžete degustovať vína a pálenky z regiónu Slovácka. 

Veľkolepá bazilika a podzemné katakomby vo Velehrade

Obdivovať históriu môžete aj ďalej. Len 2 km od obce Modrá leží jedno z najvýznamnejších pútnickych miest v Česku – Velehrad.  Jeho symbolom a srdcom je nádherná Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätého Cyrila a Metoda z 13. storočia. Návštevníci majú možnosť zostúpiť aj do „podpalubia lode baziliky“ a zoznámiť sa s do kameňa tesaným odkazom mníchov na 400 metrov dlhej trase podzemnými katakombami. Veľký zážitok pre celú rodinu.

  Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätého Cyrila a Metoda vo Velehrade. Foto - velehradinfo.cz 

Stále to nie je všetko. Na spiatočnej ceste sa môžete zastaviť v Uherskom Hradišti v originálnej kovovej ZOO.

Jediná kovová ZOO v Európe

Je to kovový odpad, ale očarí dospelých i deti. Z háld nepotrebného šrotu vznikajú už päť rokov zvieratá v životnej veľkosti s takou dávkou fantázie, že to prekvapí každého návštevníka.

V jedinej kovovej ZOO v Európe sa môžete pozrieť do očí 2 tonovému nosorožcovi Norbertovi, vzhliadnuť k 5-metrovej žirafe Zafire a jej mláďaťu Melmenovi, nechýba ani leví výbeh či stádo slonov, krokodíly, mrož, vráskavec obrovský, ťavy, opice, korytnačky a veľa ďalších. Celkom je ich už na 350. Čo kus, to originál… niektoré zvieratá prekvapia svojou prepracovanosťou a dokonalosťou, iné kreativitou a veľkou mierou vtipu a recesie.

Len pred pár dnami pribudol v Kovozoo nový exponát - drak Toník vyronený z dvoch ton železného šrotu.

Kovozoo. Foto - redakcia  

Zvieratá stoja vonku i vo vnútri areáli, ktorý slúžil 130 rokov ako cukrovar. Súčasní majitelia pozemky odkúpili a začali podnikať v oblasti kovoštrotu. Vybudovali Recyklačné Ekologické Centrum, kam budú môcť ľudia nosiť nepotrebný odpad. Zážitok tak deti učí, že z odpadu sa dajú vyrábať krásne veci, ktoré nás potešia a šetria prírodu. Nápad sa ujal, každý rok sa počet návštevníkov zvyšuje o desiatky tisíc.

Zámok Buchlovice a výstava fuchsií 

Z Velehradu je to 7 km aj do obce Buchlovice, kde môžete obdivovať zámok Buchlovice, ktorý patrí k najvýznamnejším barokovým šľachtickým sídlam na území Českej republiky. Stavbať ho nechal pred rokom 1700 gróf Ján Detřich Petřvaldský, ktorý zámok zamýšľal darovať svojej manželke Anežke Eleonore z talianskeho rodu Collona a aj preto bol zrejme stavaný v štýle takzvanej villy rustica.

Výsledkom niekoľkokrát prepracovaného architektonického konceptu je najčistejší príklad talianskej barokovej vily v stredoeurópskom priestore. 

Zámok je obklopený nádherným parkom so schodiskami, terasami, obeliskom, bazénmi a kamennými vázami. Jeho veľkou ozdobou je množstvo vzácnych exotických stromov a krov.

Aj tento rok si môžete pozrieť výstavu, kde nájdete 1250 druhov fuchsií, ktoré sú symbolom buchlovického zámku. Výstava trvá až do 29.9.2024.

Zámok Buchlovice. Foto - wikipedia.sk