Bratislavská Rača ožije od piatka do nedele (11. 9.) tradičným račianskym vinobraním. Oslava vinohradníctva, tradícií i kultúry sa do mestskej časti vracia po dvoch pandemických rokoch v takej forme, na akú sú návštevníci a milovníci vína a burčiaku zvyknutí. 

Slávnosť na počesť práce vinohradníkov sa rozbehne v piatok podvečer na troch scénach, ofiicálne začiatok je v sobotu (10. 9.) popoludní, kedy požehnajú úrodu viniča. Vyhodnotená bude taktiež súťaž o najkrajší hroznový strapec a najlepší burčiak.

Dobré víno, jedlo, zábava aj súťaže

Sobotný program sa však začne už o 11.00 h, deti sa môžu tešiť na divadelné predstavenia, hry, súťaže, Račianske šachobranie, či výlet historickým vlakom z depa v časti Rendez. Atmosféru podujatia doplní hudobný program.

V nedeľu sa uskutoční tradičná slávnostná sv. omša s poďakovaním za tohtoročnú úrodu. Deti sa následne budú môcť zabaviť na diskotéke či bublinkovej párty, športoví fanúšikovia si môžu pozrieť futbalový zápas II. ligy FK Rača proti Spartaku Myjava, pripravený je tiež tradičný Račiansky strapec – súťaž v karate.

Počas celého vinobrania sa bude konať viacero sprievodných podujatí a výstav, od degustácie račianskych vín až po prezentácie Račianskeho muzeálneho spolku či Slovenského zväzu záhradkárov. Chýbať nebudú stánky s lokálnym burčiakom, vínom, miestnymi kulinárskymi špecialitami a remeselnými výrobkami.

Tradičné oberačková slávnosti sa konajú aj v Modre na podujatí Modranské vinobranie 2022.  

Rímske hry v Rusovciach 

25. ročník Rímskych hier sa uskutoční v sobotu 10. septembra od 14:00 hod. v parku kaštieľa v Rusovciach. Ich súčasťou je sprievod rôznych obyvateľov Rímskej riše od vojska až po cisársky dvor, ku ktorému sa môžu pridať všetci návštevníci o 13.00 hod. pri Múzeu Antická gerulata. V rusovskom parku návštevníci uvidia cvičenia legionárov, antické tance, hrdinské báje, gladiátorske zápasy a rôzne koncerty. Podujatie ukončí premietanie veľkofilmu Gladiátor. Vstupné je zdarma.

Rozlúčka s letom na Tyršáku

Jednodňový festival pri príležitosti rozlúčky s letom je novým projektom z dielne petržalskej samosprávy a dostal  pomenovanie PetržalkaFest. 

Úvodný ročník hudobného podujatia privíta pod holým nebom výhradne slovenských umelcov. Začiatok PetržalkaFestu je v piatok 9. septembra naplánovaný na 15:30 a koniec na 22:00. Na podujatí vystúpia umelci a zoskupenia Yael, The Curly Simon, Moja reč, Iné Kafe, Jana Kirschner a Billy Barman.