Jednodňové výlety s deťmi, so starými rodičmi či vo dvojici. Pozrite si 5 zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť počas víkendu. Všetky sú dostupné, vzdialené maximálne hodinu cesty autom z Košíc.   

Vyhliadková veža Hradová

Videli ste už Košice z výšky? Panoramatický pohľad na mesto môžete zažiť z Vyhliadkovej veže Hradová. Nachádza sa na území Lesoparku mesta Košice na zalesnenom vrchu s rovnakým názvom, kde stál kedysi stredoveký hrad. Postavili ju v roku 1987 na mieste starej drevenej Rákocziho rozhľadni.

Pohľad z vyhliadkovej veže Hradová na okolie. Foto - TASR /František Iván

Z 22-metrov vysokej veže zažijete pekný výhľad do Košickej kotliny, Hornádskej kotliny a na mesto Košice s okolitými pohoriami. Na troch terasách sa nachádzajú reliéfne mapy s vyznačenými najvyššími vrchmi v okolí a ďalekohľady. Prístup na vyhliadku je nenáročný a vhodný aj pre menšie deti. Autom alebo linkou MHD sa zo strediska Hradová dostanete na vrchol lesným chodníkom po cca 20 minútach pešej chôdze. V blízkosti veže je postavený altánok a návštevníci môžu svoj voľný čas stráviť opekaním v príjemnom lesnom prostredí. Pre deti je tu pripravený náučný chodník.

Ak máte čas a chuť na dlhší výlet, môžete sem prísť aj po žltej turistickej trase zo strediska Čermeľ. Od štadióna Lokomotívy vám to bude trvať približne hodinu.

Jednodňové výlety z Košíc aj s deťmi

Archeologické nálezisko Nižná Myšla

Za 15 minút sa z Košíc dostanete do obce Nižná Myšla, kde sa nachádza jedno z najbohatších archeologických nálezísk na Slovensku zaznamenávajúce praveké osídlenie okolia Košíc.

Od roku 1977 sa tu uskutočňuje systematický archeologický výskum, ktorý urobil túto lokalitu jednou z najznámejších v Európe. Našli tu asi dve tisíc nádob a približne päť tisíc bronzových, kostených a kamenných predmetov rozličného významu.

Replika obetnej jamy s kostrami štyroch žien v archeoskanzene. Foto - TASR / František Iván

Nájdené predmety môžete aj vidieť. V obci v bývalom kláštore z 13. stor. sa nachádza archeologické múzeum. Na 400 štvorcových metroch výstavnej plochy uvidíte rôzne európske unikáty, napr. rituálny chlieb starý 3700 rokov, detské hračky, vozíky, hrkálky a iné.

Nachádza sa tu aj zbytok jezuitskej knižnice zo 16.- 19. storočia, výstava minerálov a hornín. Unikátom múzea je vstup do podzemných katakomb, ktoré pôvodne vybudovali mnísi.

Archeoskanzen a múzeum môžete navštíviť od mája do 31. októbra.

Zádielska tiesňava

Najznámejším a najnavštevovanejším miestom v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu je národná prírodná rezervácia Zádielska tiesňava, vzdialená 40 km od Košíc.

Chodník v Zádielskej tiesňave. Foto - TASR / Milan Kapusta

Je hlboko vrezaná do bieleho vápenca krasových planín Slovenského krasu, miestami hlboká vyše 400 m. Má dĺžku 3 km a najužšie miesta na dne majú šírku iba 10 m.

Prechod tiesňavou poteší aj náročnejších turistov. Je sa na čo pozerať. V tiesňave sa dajú vidieť masívne skalné bralá, kolmé steny a skalné útesy. Blatnický potok miestami vytvára pekné malé vodopády a kaskády. Na tomto území sa vyskytuje až 120 jaskýň, v ktorých boli objavené archeologické nálezy z praveku. Najznámejšia z nich je 17 m dlhá Kráľovská jaskyňa.

Ozdobou tiesňavy je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku vysoký 105 metrov, ktorý podľa svojho charakteristického štíhleho tvaru dostal výstižný názov Cukrová homoľa. Na južnom konci Zádielskej planiny sa nachádza Zádielske hradisko – jedno z najväčších pravekých hradísk v Európe a najväčšie na Slovensku.

Náučný chodník sa začína za obcou Zádiel a smeruje na sever po ceste cez Zádielsku tiesňavu proti toku Blatnického potoka. Trasa náučného chodníka tvorí uzavretý okruh, je dlhý 7,5 km a prejdete ho za 4 až 5 hodín.

Kam na výlet na východnom Slovensku

Gombasecká jaskyňa

Jedna z najmladších slovenských jaskýň sa nachádza na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase asi 15 km od Rožňavy. Vďaka svojmu významu a výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 250 m. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 530 m, čo je približne 30 minút.

Gombasecká jaskyňa je právom označovaná za rozprávkovú. Najvzácnejšiu výzdobu tvoria tenké sintrové brčká, ktoré miestami dosahujú dĺžku až 3 m. Vyskytujú sa tu aj iné formy stalaktitov a stalagmitov, ktoré majú rôzne bizarné tvary zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje.

Gombasecká jaskyňa. Foto - slovensky-kras.eu

Medzi najkrajšie priestory jaskyne patrí Mramorová sieň s 10 metrov hlbokou studňou, ktorej kužeľovité stalagmity pripomínajú tropické mraveniská.

Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery - stálu teplotu okolo 9°C, relatívnu vlhkosť 98 percent, čistý vzduch a pre človeka priaznivé zloženie aerosólu. V roku 1968 začali v Gombaseckej jaskyni ako v prvej jaskyni na Slovensku využívať speleoterapiu na liečbu predovšetkým respiračných chorôb. Dnes sa už ako sanatórium nevyužíva.

Jaskyňa je návštevníkom prístupná od apríla do konca októbra.

Jednodňové výlety z Košíc aj pre seniorov

Vinohradnícky Tokaj

Výletom do preslávenej oblasti Tokaj vzdialenej hodinu cesty autom od Košíc si viete skombinovať pekný celodenný výlet vo vinohradníckom kraji spojený s pobytom v prírode, históriou, gastronómiou a prípadne aj s degustáciu a zábavou.

Vyhliadková veža Tokaj

Prvou povinnou zastávkou je dominanta Vinohradníckej oblasti Tokaj - dvanásť metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda. Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. Je umiestnená vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Pri výstupe na vrchol sa vám naskytne nádherný výhľad na tokajské vinohrady, ale aj do maďarského mesta Sátoraljaújhely.

Rozhľadňa Tokaj. Foto - TASR / Roman Hanc

Kaštieľ v Borši

Za históriou a zábavou treba navštíviť obec Borša. Nachádza sa tu novozrekonštruovaný renesančný kaštieľ z polovice 16. storočia, ktorý sa zapísal do histórie najmä tým, že sa tu narodil František II. Rákoczi – vodca posledného protihabsburského stavovského povstania.

Expozícia múzea približuje jeho život a pôsobenie, históriu jeho rodu, bežný život na panstve a zároveň sprostredkúva atmosféru vtedajšej doby. Nová expozícia je interaktívna, hravá a informačne obsiahla, zabavia sa deti aj dospelí. Môžete si zahrať spolu hru v tzv. escape room alebo únikovej izbe, zažiť panoramatické premietanie aj virtuálnu realitu.

Kaštieľ v Borši. Foto - FB Kaštieľ Rákóczi, Borša

Tokajské pivnice

Ak nešoférujete, návštevu kaštieľa môžete spojiť s degustáciou vína v niektorej z vínnych pivníc, napríklad vo vychýrených vinárstvach v Malej a Veľkej Tŕni. Rovnako bohaté sú možnosti na výbornú gastronómiu s regionálnymi špecialitami.

Tokajská pivnica v obci Malá Tŕňa. Foto - TASR / Roman Hanc