Ak ste už prešli väčšinu známych malokarpatských trás, je čas spoznať aj tie menej navštevované, ale prekvapivo pekné. Vrch Somár sa nachádza nad obcou Limbach, je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Po ceste natrafíte na viaceré prírodné zaujímavosti a miesta vhodné na piknik.

Popis trasy na jednodňový výlet v okolí Bratislavy

Limbach (kostol)  – chatová oblasť Suchý vrch – Šenkárka – Tri kamenné kopce  – Somár – Kozí chrbát – Limbašská vyvieračka – Medvedie údolie – Limbach

Výlet na kopec Somár s nadmorskou výškou 649 m.n.m. bude trvať približne päť hodín a prejdete 16 kilometrov s 522 metrovým stúpaním. Určite ho zvládnu aj deti.

Začiatok trasy je v obci Limbach, na Sankt Theobald Platz pri miestnom kostole a cintoríne, kde bez problémov zaparkujete. Vtipný smerovník vás tu informuje aj o dĺžke trasy do vybraných európskych vinárskych regiónov, ak by ste dostali chuť zmeniť plán. Do Bordeaux to bude 1821 km, do Burgenlandu iba 121 km.

My ale sledujeme modrú značku a po peknej lesnej ceste vstúpime do karpatských lesov. Prejdeme chatovou oblasťou Suchý vrch a míňame krásne zelené lúky, na ktorých sa pasú srnky a lesné zákutia.

Lesná cesta smerom na Šenkárku. Foto - redakcia

Po hodine mierneho a veľmi príjemného stúpania dorazíme k smerovníku Šenkárka. Miesto je nazvané podľa horárne Šenkárka, ktorá sa nachádza uprostred veľkej lúky. Toto miesto je stvorené na prvú zástavku s občerstvením.

Pokračujeme ďalej po modrej značke a po 20 minútach dorazíme k známej lokalite Tri kamenné kopce, kde sa križujú rôzne turistické chodníky a cyklotrasy zo všetkých možných strán (Koliba, Pezinská baba, Slnečné údolie).

Od rázcestníka Tri kamenné kopce sa trasa napojí na červenú značku. Foto - redakcia

Smer na kopec Somár

Na tomto mieste zmeníme farbu značky a napojíme sa na červenú Štefánikovú magistrálu smerujúcu na Biely kríž a Kolibu. Pár kilometrov si tak budeme môcť vychutnať trasu, po ktorej chodia aj vytrvalci počas zdolávania ikonickej Cesty hrdinov SNP.

Za necelú hodinu s jedným trošku strmším úsekom stúpania sa z lesného porastu dostaneme do cieľa. Pekná lesná čistinka s turistickou tabuľou "Somár" je iba pár metrov od jeho najvyššieho bodu.

Miesto je ako stvorené na oddych. Nachádza sa tu aj lavička s názvom kopca Somár, ktorá si priam žiada fotografiu. Pobaví vás aj miestna meteorologická stanica so špagátom, relatívne dobre vybavená skrinka prvej pomoci a zapísať sa môžete do vrcholovej knihy.

Lavička Somár tesne pod vrcholom. Vľavo tabuľa so zákazom vstupu na pár metrov vzdialený vrchol. Foto - redakcia

Výhľady z kopca Somár

Samotný vrchol Somára je priamo pred nami, k jeho dosiahnutiu chýba iba pár metrov, ale treba upozorniť, že oficiálne nie je vstup na samotný vrchol povolený, keďže je na hranici vojenského obvodu Turecký vrch. Z tohto dôvodu osadili aj spomínanú lavičku a turistickú tabuľu o pár metrov nižšie.

Bežných turistov a cyklistov tento zákaz neteší, pretože z vrcholu je krásny výhľad na celú juhozápadnú časť pohoria až po televíznu vežu na Kamzíku. Navyše, je to miesto ako stvorené na piknik. Fotografiu z výhľadu si ale odpustí málokto, keďže na vrchol sa dá dostať bez problémov, pred vstupom na toto územie varuje iba osadená tabuľa medzi stromami.

Výhľad zo Somára pri dobrom počasí je dokonalý. Foto - redakcia

Trasa späť do Limbachu

Po vychutnaní si cieľa výletu pokračujeme inou zostupovou trasou dole. Opäť sa vydáme po červenej značke / Štefánikovej magistrále smerom na Kamzík. Po pol hodine cesty po mierne skalnatom chodníku dorazíme k smerovníku Kozí chrbát.

Červená značka pokračuje ďalej smerom na Biely kríž a Kamzík, ale my sa s ňou v tomto bode rozlúčime a vymeníme ju za zelenú značku. Tá nás po približne dvoch hodinách privedie späť do Limbachu.

Cesta jarným lesom v Malých Karpatoch. Foto - redakcia

Trasa kopec Somár a späť

Trasa prechádza príjemným lesom, aj keď na jednom úseku je kvôli popadaným stromom nutná mierna obchádzka mimo značky, ale "obchádzkový" chodník je už zreteľne vychodený.

Po chvíli už zostupujeme bukovým lesom popri romanticky hučiacom potoku k zaujímavej prírodnej pamiatke - Limbašská vyvieračka. Voda odvedená z povodia Stupavského potoka vyviera na opačnej strane pohoria Malých Karpát práve na tomto mieste.

V prípade intenzívnej zrážkovej činnosti má výdatnosť až 120 litrov za sekundu. Oplatí sa tu chvíľu postáť a pozorovať ako celý potok vyviera spod skaly.

Limbašská vyvieračka je prírodná pamiatka. Foto - redakcia

Po 20 minútach dorazíme k predposlednému turistickému bodu nazývanému Medvedie údolie, kde je aj tabuľka varujúca pred výskytom medveďa hnedého. Jeho výskyt by tu bol však raritný, navyše je to už chatárska lokalita s intenzívnym pohybom chatárov, turistov aj cyklistov.

Posledná etapa našej túry vedie po asfaltovej ceste údolím Račieho potoka do Limbachu a trvá asi hodinu.

Celý výlet viete absolvovať aj opačným smerom. Vedú sem trasy zo všetkých svetových strán a bez problémov sa tu dostanú aj cyklisti