Patrí k najzaujímavejším ženským postavám českej histórie. Zažila závratné vzostupy aj tvrdé pády. Česká kráľovná Eliška Rejčka z poľského rodu Piastovcov významne prispela k zvelebeniu Brna. Brno si táto dvojnásobná kráľovská vdova zvolila za svoje sídelné mesto vďaka Jindřichovi z Lipé, hejtmanovi a jej životnému druhovi. Kostol Nanebovzatia Panny Márie nechala postaviť ako akt pokánia, pretože Jindřich bol ženatý.

S históriou českej kráľovnej Elišky Rejčky je v Brne spojené Mendlovo námestie. Je jedným z ôsmich miest v Brne, ktoré sú venované brnenským ženám.  

Významné ženy a Brno

Jedenásť brnenských turistických sprievodcov a sprievodkýň odhaľuje v najnovšej modernej publikácii TO JE BRNO svoje miestne srdcové záležitosti. Autorkou prvej kapitoly, ktorú vzdáva hold ženám, je sprievodkyňa Jana Čuprová.

Na trase žien ďalej uvidíte 2500 rokov starú kostru princeznej z Býčej skaly, ktorá je v Dietrichsteinskom paláci, na Veselej ulici spoznáte príbeh Krásnej Hildy - legendárnej brnenskej femme fatale, v hoteli International uvidíte dielo významnej sochárky Sylvi Lacinovej, Palác šľachtičien rozpovie príbeh o grófke Johane Prisky, ktorá tu založila ústav pre výchovu nemajetných a osirelých dievčat šľachtického pôvodu a na Moravskom námestí zaspomínate na obyvateľku mesta Danušu Muzikářovú, ktorá tu bola v roku 1969 omylom zastrelená.

TO JE BRNO IV. Foto - TIC Brno, Zuzana Drápalová

Jedenásť originálnych komentovaných prechádzok

Jedenásť brnenských turistických sprievodcov a sprievodkýň odhaľuje v najnovšej modernej publikácii TO JE BRNO svoje miestne srdcové záležitosti. Pre návštevníkov mesta pripravili jedenásť zaujímavých komentovaných prehliadok, ktoré môžu zažiť iba priamo v uliciach mesta. Každá prechádzka je iná, originálna nielen svojou témou, ale aj osobitným vkladom jej autora alebo autorky.

Predstavujú na nich miesta aj ľudí, ktorí formovali dnešnú podobu Brna a podajú osobitnú výpoveď o pomeroch, architektúre, historických súvislostiach, ale aj o obyčajných obyvateľoch mesta.

„Brno, to je krása aj škaredosť, unikáty i všednodennosť, zábava aj nuda, a často aj humor až bizarnosť. Jedenásť autorov z radov našich sprievodcov v novej publikácii približuje svoje srdečné záležitosti. Predstavujú miesta a ľudí, ktorí formovali dnešnú tvár Brna. Niektoré poznáte, o niektorých ste dosť možno nikdy nepočuli. A o niektorých by štandardne uvažujúce infocentrum ani nikdy nehovorilo. Od prvého dielu, ktorý rozpútal búrku záujmu, nadšených emócií o odmietaní, naďalej pokračujeme v objavovaní a reflektovaní tohto svojrázneho mesta. Autentický sprievodca nie je povinne kontroverzný, ale má nám pomáhať objavovať vlastné pravdy. Môže to byť menej zábavné a výbušné, ale nám to nevadí,“ hovorí o knihe Jana Janulíková, riaditeľka TIC BRNO, ktoré publikáciu vydalo.

Všetkých jedenásť trás je zmapovaných spolu s podrobnými mapkami a obrázkami vo štvrtom vydaní publikácie TO JE BRNO, ktorú pripravil autorský kolektív na čele s editorkou a spisovateľkou Kamilou Hladkou. Turistické informačné centrum Brno ju vydalo v apríli tohto roku.

Ďalšie prehliadky sú venované témam ako kuriozity mesta, legendárnym miestam brnenského športu, menšinám, archeológii, secesii, stredoveku aj robotníckym kolóniam. Vyberie si z nich určite každý turisický fajnšmeker.

Všetky texty sú preložené aj do anglického jazyka.

TO JE BRNO IV. Foto - TIC Brno, Michal Ružička