Olomouc, ktorý je od Bratislave vzdialený 200 kilometrov, je dobre dostupný vlakom i autom. Vzdialenosti v samotnom meste nie sú veľké, ale všetko vám ešte uľahčí turistická karta Olomouc Card (kúpite v infocentre na námesti - poz.red.), s ktorou máte zadarmo MHD a viac ako 90 atraktívnych miest - pamiatky, múzeá, či ZOO. Samozrejme, k tomu zľavy v reštauráciách či pri ubytovaní.

Olomouc - atrakcie

1. Originálne olomoucké vily

Najstaršia je z roku 1895, najnovšie boli postavené v 40. rokoch 20. storočia. Po zrušení pevnosti v roku 1885 vyrástlo v Olomouci viac nových stavieb ako za celé stáročia predtým. Nová obchodnícka aristokracia si nechala postaviť nádherné vily, ktoré vás očaria aj dnes rôznymi architektonickými štýlmi i príbehmi. V Olomouci si ich môžete pozrieť 12, mnohé stoja neďaleko seba - na Videňské ulici nájdete dve, naTříde Spojencú tri.

Zvnútra si môžete pozrieť iba jednu - a tou je Vila Primavesi, kde sú komentované prehliadky.

Vila Eduarda Šrota.  Foto - autorka

Aj pohľad na vily zvonku bude stáť za to. My sme si pozreli polovicu z 12 víl a najviac nás nadchla vila právnika Eduarda Šrota - advokát, ktorý sa špecializoval na trestné právo, si ju dal postaviť neďaleko Justičného paláca. Nádherná fasáda je zdobená citátmi z diel Jana Nerudy a Svatopluka Čecha, ktoré sú aktuálne aj dnes.

Tragický osud mali majitelia  Vily Otta Zweiga. Vilu, ktorá vyzerá ako zámoček z čias Napoleona, si užívali necelú dekádu. Vilu neskôr obsadili nacisti a sídlila tam organizácia Hitlerjugend. Manželia Zweigovi a ich syn Rudolf zahynuli v koncentračných táboroch.

Originálnou je vila na sile, ktorú si dali postaviť manželia Barbora a Radim Králikovi - tá vás osloví už z diaľky. Ak si ju zvolíte ako poslednú, budete mať blízko do Bezručových sadov, kam smerujú naše ďalšie odporúčania.

2. Bezručove sady a rozárium

Uprostred stredovekých a tereziánskych hradieb nájdete Bezručové sady, ktoré ponúkajú jedinečné scenérie. Skaly, hradby i pretekajúci Mlynský potok sú výnimočným zážitkom, ktorý znásobuje slnečné počasie. Zo sadu vidíte krásne stavby a vily, osvieži vás aj vodopád z jednej zo skalnatých stien. Je to kombinácia, ktorá vám určite urobí deň, pokojne si tu urobte aj piknik. V sadoch nájdete Botanickú zahradu, ktorá vznikla v roku 1898, ale aj rozárium s 10 000 kermi ruží, kde nájdete více než 400 domácích i svetových odrôd.

Výhľad z Bezručových sadov.  Foto - ZG

3. Vila Primavesi a Kafec

Z Bezručových sadoch vyjdete Michalskými schodmi do Vily Primavesi, jedinej z olomouckých víl, ktorá je sprístupnená verejnosti. Odporúčame komentovanú prehliadku, na ktorej sa dozviete o príbehu vily, ktorá je dnes národnou kultúrnou pamiatkou v súkromných rukách. Zašlú krásu jej vrátila majiteľka vily Pavla Honzíková. Zrekonštruovala ju z vlastných zdrojov, spolu s manželom a deťmi.

Wafle v kaviarni Kafec.  Foto - autorka

Dva byty sa v nej aj prenajímajú. My sme bývali v Zlatej izbe Gustava Klimta. Jeden z najznámejších viedenských maliarov bol veľmi dobrým priateľom rodiny Primavesi a dodnes sú vo vile repliky jeho obrazov. Rodina Primavesi vlastnila 17 jeho obrazov v hodnote asi miliardy českých korún. Počas druhej svetovej vojny ich však ukradli nacisti a na konci vojny väčšina z nich zhorela na zámku Immendorf.

V zlatej izbe nájdete repliky troch ikonických diel Klimta: Strom života, Polibek a Danae. Po prehliadke vily určite nevynechajte návštevu útulnej kaviarne Kafec pod vilou, kde majú skvelé raňajky, chutnú kávu a výdatné wafle na sladko i na slano. Ak budete sediť vonku, vychutnáte si pohľad na Bezručove sady zvrchu.

4. Freskový sál

Ak hovoríme o unikátoch, ktoré  bežne v Olomouci neuvidíte, určite k ním patrí čerstvo zrekonštruovaný Freskový sál. A to aj preto, že sa sa náchádza v základnej škole v centre Olomouca, kde vás len tak nepustia. Najlepší čas navštíviť ho je tak počas letných prázdnin, dohovoriť si to môžete v infocentre mesta Olomouc, kde vám ochotne a s nadšením porozprávajú fascinujúci príbeh nádherného sálu, z ktorého komunisti urobili na dlhé desaťročia telocvičňu.

Freskový sál, ktorý je na všetkých stenách aj na strope vyzdobený v štýle neorenesančného dekorativizmu s prvkami barokového iluzionizmu, vás očarí na prvý pohľad. Maliarska výzdoba v takom rozsahu a prevedení je unikátom, ktorý nemá v Česku obdobu. Zvýrazní ho špeciálne osvetlenie a dramatický príbeh: unikátna 4-poschodová budova vznikla v roku 1873 ako nemecká reálka - stredná škola na prírodné a priemyselné vedy - najväčšia verejná stavba v 19. storočí v meste stojí na pozemkoch troch stredovekých domov.

Freskový sál.  Foto - autorka

Postavilo ju nemecké obyvateľstvo, ktoré až do 1. svetovej vojny tvorilo väčšinu obyvateľov Olomouca a aj stavbou školy chcelo ukázať svoju dominanciu. Škola zaujala aj cisára Františka Jozefa I., ktorý nad stavbou prevzal patronát a školu po otvorení osobne navštívil.

V roku 1948 komunistické vedenie mesta a školy rozhodlo, že Freskový sál budú využívať žiaci ako telocvičňu, čo fungovalo až do roku 1990. Dnes sa tu udeľujú vysvedčenia deviatakom, ktorí končia školu, využívajú ju aj mesto na slávnostné podujatia. Za sálom bol archív, ktorý takmer celý zničil požiar v 60. rokoch minulého storočia, takže o tom, ako sál presne vyzeral, neostali žiadne kresby, či dokumenty, čo veľmi komplikovalo rekonštrukciu po roku 2020. Reštaurátor Radomír Surma si s tým poradil spôsobom, ktorý určite stojí za to vidieť.

5. Červený kostol a vedecká knižnica

Červený kostol postavili v 2. polovici 19. storočia nemeckí evanjelici, čo bola síce malá, ale vplyvná menšina. Ako kostol fungoval 50 - 60 rokov, kým ho v 30. rokoch minulého storočia neodsvätili. V roku 1961 ho štát odovzdal Univerzitnej knižnici v Olomouci ako dočasný sklad na knihy, ktorý nebol prístupný verejnosti. Zmestilo sa tam 310-tisíc kníh, ale priestory neboli na skladovania kníh vhodné, knihy ničili teploty, vlhko a pleseň.

Kaviareň v Červenom kostole.  Foto - autorka 

Až v roku 2019 boli konečne všetky knihy premiestnené do nového depozitára knižnice a začalo sa uvažovať o renovácii Červeného kostola. S tou sa začalo v roku 2020 a len nedávno, v polovici roku 2023, boli krásne nové priestory sprístupnené. Organizujú sa tam autorské čítania, konferencie, semináre, diskusie či výstavy. Určite toto unikátne miesto navštívte a vychutnajte si tam dobrú kávu (v nedeľu majú zatvorené - poz.red.).

6. Moravské divadlo Olomouc a galéria Telegraf

Olomouc je rovnako zaujímavé miesto pre nadšencov umenia a kultúry. My sme navštívili novú Telegraph Gallery, ktorá vznikla v budove bývalej továrne na výrobu telegrafov a ponechala si aj jej názov. Symbolicky má pripomínať funkciu vynálezu, ktorý vo svojej dobe zbližoval ľudí pomocou správ. Teraz chcú ľudí spájať cez umenie.

“Snažíme sa nebyť scénou, ktorá je zahľadená len do seba, ale je tu pre všetkých. Chceme, aby k nám chodili aj mamy s kočíkmi, babičky, bežní ľudia, či umelci, stretávali sa a diskutovali o umení. Umenie, v ktorom si každý hľadá to svoje, mi príde zaujímavejšie, ako keď je tá koncepcia striktná a divák nemá priestor,” hovorí pre Ženy v meste šéfkurátor Miro Macík. Na prízemí nájdete galériu, na ďalších poschodiach coworkingové centrum, tiež kino, loft a ateliér s bytom pre umelcov, z loftu sa dostanete na strechu budovy, kde sa konajú rôzne umelecké párty.

Výstava Andreja Dúbravského v Telegraph Gallery.  Foto - ZG

“Je to galéria súčasného umenia, ktorá ponúka diela od začiatku 90. rokov až doteraz. Naša koncepcia je, aby to bola galéria lokálna, ale zároveň svetová,” hovorí Miro Macík, ktorý sa teší z veľkej návštevnosti z Čiech, ale aj zo Slovenska. Do konca augusta sa bude predlžovať výstava Andreja Dúbravského Good Boy, ktorému dala galéria v zložitých časoch kultúry na Slovensku voľný priestor. Návštevu ukončite v kaviarni, kde si dajte chutný brunch a kávu. 

V Moravskom divadle Olomouc si večer môžete pozrieť muzikál ELA! o najslávnejšej rodáčke mesta Olomouc, automobilovej pretekárke Eliške Junkovej, ktorá pred 96 rokmi absolvovala prestížne preteky Targa Florio. Predviedla najlepší výkon ženy za volantom v histórii. Príbeh legendárnej automobilovej pretekárky a vo svojej dobe najrýchlejšie ženy sveta ožíva na javisku divadla aj s replikou jej Bugatti T35.

Muzikál ELA! o slávnej pretekárke Eliške Junkovej.  Foto - Moravské divadlo Olomouc 

“Myslím, že je skvelé, keď divadlá hrajú príbehy miestnych osobností, pretože na to tu sú. Téma muzikálu o Eliške Junkovej v hlavnej úlohe s Natáliou Tichánkovou navyše presahuje jej príbeh, je to zamyslenie sa nad životom. Trúfla si byť sama sebou a robila to, čo sa od ženy v tej dobe nečakalo. Ale hlavne to bol typ človeka, ktorý si kládol otázku, ako správne žiť a to si mnohí ľudia nekladú vôbec,” povedal pre Ženy v meste po svetovej premiére Tomáš Syrovátka, autor muzikálu, dramatik a bývalý dlhoročný dramaturg libereckého divadla.