Na facebooku visí oznam, aký by nikdy nechcela zverejniť žiadne obec. Upresňuje termíny pohrebov, ktoré budú trvať od soboty až do utorka. V malebnej obci Kolíňany, ktorá leží asi 13 kilometrov od Nitry, pochovajú 9 z 12 obetí tragickej havárie pri Nitre. Každý deň budú dva pohreby, na jeden termín sa ešte čaká.

 

Starosta obce Kolíňany Róbert Balkó pozerá, ako pred obecným úradom zapaľujú sviečky prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini.  Foto - FOTO TASR - Lukáš Grinaj

 

Tragická nehoda pri Nitre: Kolíňany čaká deväť pohrebov

Žije tu viac ako 1500 obyvateľov, väčšina z nich je maďarskej národnosti. Správy o jednej z najtragickejších havárii v histórii Slovenska sú preto dvojjazyčné. Rovnaky ako aj oznamy a žiadosti o pomoc pre rodiny pozostalých. 

Pohreby a zádušné omše sa začnú zajtra o jednej hodine popoludní. Rodiny a celá dedina sa príde rozlúčiť s piatimi ženami, troma mužmi a 16-ročným Alexom, ktorý je najmladšou obeťou tragickej nehody pri Nitre. Z Kolíňan je aj najstaršia obeť - 70-ročná Barbora. 

“V živote našej obce je to obrovská tragédia. Ani si nespomínam, kedy sme naraz v jednom dni stratili deväť našich spoluobčanov, je to veľmi ťažké,“ uviedol starosta Kolíňan Róbert Balkó pre denník Pravda. Na obecnom úrade vytvoril pietne miesto. Visia tam mená obetí a každý tu za nich môže zapáliť sviečku.

 

Starosta obce Kolíňany Róbert Balkó, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini sa rozprávajú s pracovníčkou krízového centra na obecnom úrade v Kolíňanoch. Foto TASR - Lukáš Grinaj 

 

Tragická nehoda pri Nitre: Kolíňany pochovajú manželov

V pondelok pochovajú manželov - Adrianu (40) a Dušana (42) Kudryovcov. Do Nitry išli v ten osudný deň na nákupy. Rozhodli sa, že počkajú na svoju dcéru Luciu (15), ktorá bola na praxi kaderníčky. Do autobusu nastúpili spolu.   

Zrážku s nákladným autom rodičia neprežili, Lucia je stále v nemocnici a príbuzní jej ešte nemali odvahu povedať, čo sa stalo. Doma na ňu čaká ešte mladšia 12-ročná sestra, o ktorú sa stará teta.