VARŠAVA, VROCLAV, BRATISLAVA.  Téma, ktorá rozdeľuje Poľsko, spojila tri bývalé prvé dámy. V spoločnom liste píšu, že každá interrupcia je drámou, ktorú pripravovaný zákon ešte zhorší.

„Napriek tomu, že som proti interrupcii, myslím si, že kompromis, by mal naďalej platiť. Nemali by sa do toho miešať starší páni alebo staršie dámy,“ povedala pre Gazetu Wyborczu manželka Lecha Walesu Danuta potom, čo podpísala list bývalých prvých dám Poľska. List vznikol ako reakcia na pripravovaný zákaz potratov, ktorý sa chystá schváliť parlament. Pripomeňme, že v katolíckom Poľsku dnes platí zákon z roku 1993, ktorý umožňuje umelé prerušenie tehotenstva len v troch prípadoch: keď je ohrozený život matky, keď je plod nenávratne poškodený alebo žena bola znásilnená.

Nový návrh zákona, ktorý predložili katolícke a iné organizácie, by umožňoval interrupciu výlučne v situácii priameho ohrozenia života matky. V iných prípadoch by matka, ale aj lekár, ktorí by interrupciu podstúpili a vykonal, boli potrestaní a hrozilo by im odňatie slobody do 5 rokov väzenia.

 

Danuta a Lech Walesovci. 

 

Nečakajte heroické rozhodnutia od žien

„Rozhodnutia žien treba rešpektovať a nie sa im vyhrážať trestom za to, že nie sú heroické,“ argumentovala Anna Komorowska, manželka bývalého prezidenta Bronisława Komorowského. „Nám sa zdá, že kompromis z roku 1993 mal najlepšiu podobu, vydržal veľa rokov a želáme si, aby to tak bolo aj naďalej,“ pridala sa Jolanta Kwaśniewska, manželka najdlhšie úradujúceho v Poľsku prezidenta Aleksandra Kwaśniewského.

Tri bývalé prvé dámy sa zhodli, že sila interrupčného kompromisu spočívala v tom, že už vyše dve desaťročia chráni obe strany pred radikalizáciou. „Nie vo všetkom máme také isté názory. Ale všetky sme matkami a všetky starostlivo myslíme na naše dcéry a všetky Poľky. Preto apelujeme na zastavenie krokov, ktoré zapríčinia, že všetky ženy, ktoré sa pred dramatickým rozhodnutím ocitnú, budú právnymi predpismi nútené k heroizmu,“ píšu v liste.  Zároveň upozornili, že narušenie dohody môže viesť k rôznym krajným riešeniam, ktoré budú závisieť od toho, kto bude v Poľsku pri moci.

 

Jolanta a Aleksander Kwasniewski. 

 

Cirkev nahnevala ženy

Novinárka Katarzyna Kaczorowska z Gazety Wrocławskej pre Ženy v meste hovorí, že konflikt ešte môže byť politicky využitý. „Cirkvi sa podarilo vytočiť ženy a to neveští nič dobré do budúcnosti,“ hovorí novinárka, ktorá nevylučuje, že ak by zákon v parlamente prešiel, prinesie to určité následky. „Keby sa tak stalo, budúce voľby môžu vyhrať ľavicové strany a vylúčiť sa potom nedá ani vypovedanie Vatikánskej zmluvy. Podľa nej môže zafungovať kyvadlový efekt a o niekoľko rokov budú poľské kostoly prázdne.

Z prvých dám stále mlčí súčasná manželka prezidenta Andrzeja Dudu, napriek tomu, že jej poslankyne strany Nowoczesna (Moderná) napísali, aby ku kontroverznej otázke zaujala postoj. Agata Duda cez prezidentovho hovorcu odkázala, že sa vyjadrovať nebude. To isté na jednej zo sociálnych sieti potvrdil aj prezident Andrzej Duda.

 

Súčasný prezisentský pár Agata a Andrzej Duda.

 

Prázdna stolička

Poľské média sa pýtajú, prečo prvú dámu tak málo vidieť po boku prezidenta. Všimli si to aj 10. apríla, keď sa prezident zúčastňoval na smútočných podujatiach pri príležitosti 6. výročia leteckej katastrofy pri Smolensku. Na niekoľkých miestach osláv ostala stolička vedľa Andrzeja Dudy prázdna. Prvá dáma sa po jeho boku objavila až večer.

Média pripomínajú, že pred rokom, počas predvolebnej prezidentskej kampane, na jednom z volebných večerov Agata Duda razantne ukázala, že má temperament a povedala, že sa nebojí Jaroslawa Kaczynského, predsedu strany Pravo a Spravodlivost, ktorej kandidátom na prezidenta bol jej manžel.

„Podľa mňa je vyjadrenie bývalých prvých dám skôr súčasťou politického boja. Súčasná manželka prezidenta sa zrejme nechce zapájať do politickej hádky,“ hodnotí pre Ženy v meste Piotr Bajda z Inštitútu politológie Varšavskej univerzity. „Všeobecne málo sa teraz k súčasnej politike vyjadruje,“ dodáva.

Iného názoru je Danuta Walesová. „Myslím si, že má zakázané sa vyjadrovať, lebo keby mohla, mám taký pocit, že by sa vyjadrila,“ povedala poľským médiám.

 

 

Otec prvej dámy protestuje

Vyjadriť sa však nebál otec Agaty Dudy - Julian Konrhauzer, básnik, literárny kritik a tlmočník srbskej a chorvátskej literatúry, ktorý spolu s inými autoritami zo sveta kultúry podpísal protestný otvorený list adresovaný ministrovi kultúry Piotrovi Glińskemu. V ňom sa vyjadruje proti rozhodnutiu ministra prepustiť riaditeľa Ústavu knihy Grzegorza Gaudena. „Odvolanie Grzegorza Gaudena je prejavom politickej pomsty a môže poľskú kultúru len poškodiť,“ píšu autority.

„Prvej dáme nezávidím a viem pochopiť jej mlčanie, ani ja by som nechcela byť v zajatí politickej vojny,“ hovorí Kaczorowska. Podľa nej je pre bývalé prvé dámy ľahšie sa vyjadriť, obzvlášť Danute Walesovej a Anne Komorowskej, ktoré sú niekoľkonásobnými matkami. „Prekvapuje však, že pravicoví politici tak rýchlo zabudli na postoj Marii Kaczynskej (manželky prezidenta Lecha Kaczynského, ktorí zahynuli v roku 2010 počas leteckej katastrofy). Ona sa v roku 2007 roku jasne vyjadrila za udržanie súčasného kompromisného zákona,“ doplňuje novinárka.

 

Prečítajte si aj Poľky vedú vešiakovú vojnu proti totálnemu zákazu potratov