BRATISLAVA. Na úrade vlády pôsobí od roku 2015, ale stále nie je známe, čo presne je náplňou jej práce a aký za to dostáva ako štátna úradníčka plat. Hlavná štátna radkyňa predsedu vlády Mária Trošková však mala donedávna veľký vplyv.  Premiéra sprevádzala aj na stretnutiach najvyšších politikov.

V apríli 2017 bola na stretnutí premiéra Roberta Fica s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, hoci proti jej prítomnosti nemeckí diplomati protestovali. Napísal to Ondrej Gažovič, ktorý v rokoch 2012-2017 pôsobil ako diplomat na ministerstve zahraničných vecí a na slovenskom veľvyslanectve v Berlíne.

 

Mária Trošková (druhá zľava) na rokovaní počas pracovnej návštevy Bieloruska v novembri 2016.   Foto TASR - Martin Baumann

 

Úrad vlády nesúhlas nerešpektoval 

„Nie je príjemné byť na druhej strane telefónu, keď vám nemeckí diplomati naznačujú, že so zložením vašej delegácie majú problém. Nie je to príjemné, najmä keď chápete, že majú pravdu. Najmenej príjemné je to vtedy, keď viete, že Úrad vlády SR odmieta cúvnuť,“ napísal Gažovič pre Denník N, ktorý ako diplomat stretnutie osobne pripravoval. Vysvetlil, že „na takéto stretnutia chodia vysokopostavení ľudia a ich priebeh sa dolaďuje do najmenších detailov“. Trošková bola aj na stretnutí so spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.

Štátna poradkyňa mala vystupovať ako odborníčka na zahraničnú politiku. Mária Trošková je bývalá modelka, ktorá pracovala na ministerstve hospodárstva pre Pavla Ruska, v roku 2014 bola asistentkou vtedajšieho poslanca za strany SMER Viliama Jasaňa, ktorý je štátnym tajomníkom bezpečnostnej rady.

 

Mária Trošková (prvá zľava) v priestoroch Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom v apríli 2015. Foto TASR - Radovan Stoklasa

 

Dočasne rezignovali

Troškovú aj Jasaňa spojil s činnosťou takzvanej talianskej mafie na východnom Slovensku zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak vo svojom poslednom nedokončenom článku. Obaja boli v spojení s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom. Trošková s ním mala niekoľko rokov žiť a neskôr podnikať.

Ani Jasaň, ani Trošková dnes na úrade nepôsobia. Dočasne na svoje pozície rezignovali, kým sa nevyšetrí vražda novinára a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

 

Mária Trošková na stretnutí premiéra Fica s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom.  Foto TASR - Jozef Poliak