Patrí medzi najkratšie, ale určite nie medzi najjednoduchšie túry v Slovenskom raji. Zejmarská roklina očarí vodopádmi, ale preverí vašu výdrž a kondičku na oceľových rebríkoch, stupačkách a reťaziach v strmom teréne.

Zejmarská roklina - náročnejšia túra 

Vyjsť Zejmarskou roklinou môžete iba jedným smerom, zostup bude inou trasou. Naša túra v Národnom parku Slovenský raj trvala asi 4,5 hodiny s prestávkou na planine Geravy.  

Najrýchlejší prístup do Zejmarskej rokliny je z obce Dedinky pri krásnej Palcmanskej Maši, čo je najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji, ale najchladnejšia priehrada na Slovensku.

Popri lanovke na Geravy sa vydáte po  po červenej značke až k ústiu Zejmarskej rokliny. Platí sa symbolický poplatok, my sme túru začali po tretej hodine a už nebolo komu poplatok platiť.

Od 7.8. sa už funguje lanovka na Geravy, jediná funkčná jednosedačková lanovka na Slovensku, ktorú do prevádzky spustili po 12 rokoch. Ňou sa môžu vyviezť na planinu Geravy tí, ktorí si na výstup roklinou netrúfajú. 

Zejmarská roklina - vstup.  Foto - autorka 

Zo Zejmarskej rokliny na Geravy

Pokračujete po modrej značke až na planinu Geravy. Príroda je nádherná, ale sústrediť sa musíte na zdolávanie strmých rebríkov a stúpačiek vo vlhkom prostredí malých krásnych vodopádov. Pevnú a nepremokavú obuv oceníte.

Ak chcete túru absolvovať s deťmi, naozaj zvážte. Terén je strmý, plný koreňov, mokrých skál a kameňov. Vrátiť sa neviete, keďže ísť sa dá iba smerom hore. Určite to nie je túra pre malé deti a ani trasa pre ľudí, ktorí majú strach z výšok. 

Zejmarská roklina.  Foto - autorka 

K najkrajším miestam rokliny patria Nálepkove vodopády, asi v polovici trasy - majú výšku až 22,5 metra. Sú pomenované podľa partizánskeho veliteľa Jána Nálepku, ktorý v neďalekých Bielych vodách pôsobil ako učiteľ. 

Jediný výhľad, ktorý si v Zejmarksej rokline vychutnáte.  Foto - autorka 

Zejmarská roklina je dlhá necelý kilometer a prejdete ju asi za hodinu, než sa dostanete na planinu Geravy. Príde vám vhod malá prestávka na terase horského hotela Geravy, kde je pekný výhľad na okolitú krajinu. Pre tých, čo nemajú vždy hotovosť, pripomíname, že v reštaurácii sa nedá platiť kartou.

Dlhšia trasa naspäť do Dediniek

Po oddychu vás síce čaká zostup dole, ale nebude to žiadna krátka túra. Potrvá vám asi 3 a pol hodiny a na konci budete radi, že je už za vami. Z Geravy pôjdete na Malý Zajf, prejdete na Veľké a Malé Zajfy až k Stratenskej píle, kde hrá krásnymi farbami miestne jazero.

Stratenská píla.  Foto - autorka

Pri tabuľke Stratenská píla odbočíte na trasu na Dedinky, ktorá bude náročným finále. Smeruje totiž do kopca a pôjdete cez skaly po náročnejšom teréne. V cieli v Dedinkách to však bude skvelý pocit, že ste zvládli náročnú a krásnu túru.

Pozrite si ďalšie krásne miesta na východnom Slovensku, o ktorých často nevedia ani samotní vychodniari.