Lanovka na Geravy, jediná funkčná jednosedačková lanovka na Slovensku, ktorú do prevádzky spustili po 12 rokoch, zažije v sobotu veľký event. Návrat LEGENDY pri nástupnej stanici lanovky v obci Dedinky bude 12. augusta 2023 určený pre širokú verejnosť.

Počas tohto dňa bude lístok na lanovku pre všetkých zadarmo, a pre všetkých prítomných bude pripravený sprievodný program. Každý, kto absolvuje jazdu na lanovke získa spomienkový odznak. 

Z lanovky si vychutnáte krásne výhľady na Slovenský raj či Palcmanskú mašu, čo je najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji, ale najchladnejšia priehrada na Slovensku. Lanovka je aj vďaka tomu považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku.

Lanovka na Geravy je slovenský unikát

Lanovka na planinu Geravy si vyslúžila pomenovanie slovenský unikát, pretože bola poslednou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Takmer dvojkilometrovú lanovku s prevýšením 221 metrov a kapacitou 133 osôb postavili ešte v roku 1970. Štyridsať rokov prevážala turistov z obce Dedinky na planinu Geravy a ročne ju využívalo v priemere 15 000 ľudí.

Jazda na jednosedačkovej lanovke si vyžaduje istú dávku odvahy a taktiež rozvahy. Tento adrenalínový zážitok nebude pre každého. Vzhľadom na jej retro podobu i  technické parametre, si jazdu na nej budú môcť vychutnať len osoby, ktoré majú viac ako 125 cm a ktoré nemajú strach z výšky. Osoby mladšie ako 15 rokov, ktoré merajú viac ako 1,25 m, sa môžu prepravovať len zabezpečené fixačnými zariadeniami.

Dospelý zakúpením cestovného lístka pre takúto osobu preberá za ňu plnú právnu zodpovednosť za prepravu od nástupu až po vystúpenie z budovy lanovej dráhy. Lanovka bude otvorená sezónne od 1. 5. do 31. 10. a prevádzkovať ju bude obecný podnik Dedinky, s.r.o. Na nástupnej aj výstupnej stanici bude návštevníkom k dispozícii obsluha.

 

Jazda na lanovke na Geravy - ceny lístka:

 

Cestujúci

Obojsmerný lístok

Jednosmerný lístok

Dospelý

15 €

10 €

Deti do 15 rokov nad 125 cm

10 €

7 €

Seniori od 63 rokov

10 €

7 €

Obyvateľ obce Dedinky s OP

Zľava 50%

Zľava 50%

 
 

Rekonštrukcia lanovky trvala 12 rokov

 
Projekt obnovy lanovky na Geravy odštartovala obec Dedinky ešte v roku 2018 a na základe verejnej súťaže jej rekonštrukciu realizovala spoločnosť Michálek, s.r.o z Chrudimi (ČR). V rámci programu išlo o rekonštrukciu retro lanovky, ktorá v konečnom stave vyzerá a funguje rovnako ako pôvodná.
 
,,Pre opätovné spustenie pôvodnej retro lanovky bolo nevyhnuté vykonať diagnostické ultrazvukové skúšky kritických zariadení, boli namontované nové kladkové batérie, nové dopravné lano, nové bezpečnostné prvky, a riadiaca elektronika, nový pohon a mnoho iných častí. Samozrejme, dôležitou časťou bola montáž  sedačiek. Odborníci vykonali záťažové testy s nákladom vriec naplnených pieskom, prebehli tiež nastavenia a bezpečnostné testy brzdových systémov. Prebehla úradná technická skúška, ktorú vykonala organizácia RiCOS, tá má oprávnenie na tento typ zariadení. Vykonané bolo statické posúdenie traťových podpier LD. Okrem dôležitých úkonov technického zamerania, bola opravená fasáda dolnej aj hornej stanice, rekonštrukciou prešli aj vnútorné priestory budov a priestorov pre zamestnancov,“ opísal rekonštrukcie lanovky starosta obce Dedinky Milan Červenka.
 
Foto - Košice Región Turizmus
 
Turisticky obľúbená atrakcia dnes funguje vďaka rekonštrukcii, ktorú financovali Košický samosprávny kraj, obec Dedinky a niekdajší Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
 
,,Postaviť novú lanovku by bolo určite jednoduchšie ako zrekonštruovať starú. No dnes môžeme s hrdosťou povedať, že sa nám to podarilo a Košický kraj sa môže pýšiť jedinou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Župa do rekonštrukcie investovala viac ako 460 tisíc eur. Suma sa rokmi menila aj vzhľadom k rastu inflácie a cien materiálu. Naším cieľom bolo od samého začiatku obnoviť legendu, ktorú si mnohí pamätáme z detstva a podporiť región Spiša,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
Z obce Dedinky môžete zažiť výstup do Zejmarskej rokliny alebo po jazde lanovkou si urobiť z Geravy túru do Dediniek.