BERLÍN, BRATISLAVA. Najprv sa to týkalo siedmich krajín. Americký výrobca sladkostí Mars v utorok oznámila, že sťahuje čokoládové tyčinky v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Veľkej Británii, Holandsku a Belgicku. Agentúra AFP však uvádzala, že ide až o 55 krajín.

Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) na svojej webovej stránke uviedol, že medzi zasiahnutými krajinami je aj Slovensko.

Čokoládové tyčinky Mars, Snickers, Milky Way Minis a Celebrations s dátumom minimálnej trvanlivosti od 19. júna do 8. januára 2017 sťahuje firma potom, čo zákazníčka v Nemecku našla v tyčinky kúsok plastu. Mal asi pol centimetra.

"Chceme zabrániť tomu, aby zákazníci zjedli niektorý z (postihnutých) produktov, ktoré si kúpili," zdôvodnila firma široké časové rozpätie cukroviniek, ktoré označila za potenciálne nebezpečné. Tyčinky sa mali vyrobiť v Holandsku a výrobca nemohol vylúčiť, že by došlo k zaduseniu.

Koľko tyčiniek bude musieť firma stiahnuť z trhu, nie je známe, ale ide o polročnú produkciu. Len továreň v Nemecku vyrobí denne desať miliónov sladkých výrobkov.

Americká spoločnosť Mars, ktorá bola založená v roku 1911,  je druhým najväčším výrobcom sladkostí po americkom konkurentovi Mondalez. Tretím je  švajčiarsky konkurent Nestlé. 

 

 

Aj na našom trhu

Varovanie sa v stredu objavilo aj na webe Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. „Žiadame spotrebiteľov, ktorí si takéto výrobky zakúpili, aby ich nekonzumovali respektíve vrátili do obchodu, v ktorom tovar zakúpili,“ radí spotrebiteľom.

Na našom trhu nebola podľa veterinárov zatiaľ zaregistrovaná spotrebiteľská sťažnosť. Spoločnosť Mars/Wrigley sťahuje výrobky MARS®multipack a CELEBRATIONS®190g.

 

Z trhu sa sťahujú nasledovné výrobky:

 MARS® multipack 4x45 g, šarža 550B2NLD03, dátum doporučenej spotreby 04.09.16

MARS® multipack 4x45 g, šarža 602F3NLD03, dátum doporučenej spotreby 09.10.16

CELEBRATIONS ® 190 g, šarža 602A3NLD09, dátum doporučenej spotreby 24.07.16 

Žiadne ďalšie výrobky, než tie s nižšie uvedenými dátumami spotreby, číslom šarže, či produkty inde vyrobené, nie sú predmetom stiahnutia.

Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa

 

Spotrebitelia, ktorí si niektorí z výrobkov kúpili sa môžu obrátiť aj na spotrebiteľskú linku spoločnosti, písať môžu na wrigley@teleperformance.cz.

 

 

V reťazcoch už nie sú

Na pultoch reťazcov na Slovensku už holandské tyčinky zákazníci nenájdu. Väčšina obchodníkov ich stiahla už včera na žiadosť spoločnosti.

„Všetky produkty sme už včera stiahli z predaja,“ hovorí koordinátorka komunikácie reťazca Tesco Katarina Kadašiová. Spoločnosť Mars/Wrigley požiadala reťazec o stiahnutie niektorých svojich výrobkov z trhu ešte v utorok, dodala. Do siete predajní Tesco bolo však podľa nej dodané len malé množstvo výrobkov problematickej šarže.

Tyčinky Mars sťahoval aj Kaufland, potvrdila za reťazec Júlia Piterková.

Naopak sieť Coop jednota nemusela podľa jej predsedu predstavenstva Gabriela Csollára sťahovať tyčinky Mars. Majú totiž písomné potvrdenie, že do ich predajní neboli dodané výrobky dotknutých šarží, vysvetlil.

Tieto tyčinky nemá v ponuke ani Lidl.

Obávať sa nemusia ani zákaznici Billa. „Stiahnutie čokoládových tyčiniek spoločnosti Mars/Wrigley sa týka dvoch konkrétnych produktov, ktoré naša spoločnosť nemá v ponuke,“ povedala jej hovorkyňa Denisa Pernicová.

Prečítajte si aj Pozor na obaly výrobkov. Aj tie môžu byť za nadváhou