Hodiny skúšok na javisku, pred tým drilovanie textu, nervy, tréma. Herci prežívajú veľmi náročné obdobie, kým sa pripravujú na premiéru divadelného predstavenia. Vtedy je asi lepšie vyhnúť sa im. Pokiaľ ste čítali alebo pozerali filmové spracovanie biografií veľkých hercov a herečiek, viete si predstaviť, o čom to je. Tie ich nálady, rozmary, želania a podobne. Poznám aj osobne niekoľkých hercov, baletky a iných umelcov. Ich blízki to s nimi majú v predpremiérovom období dosť ťažké. V Poľsku sa v takých prípadoch odporúča taktika, ktorú vystihujú tieto slova: nedráždiť leva!

Keď je však po úspešnej premiére, prichádza potlesk, herci vychádzajú na pódium, nasledujú klaňačky, kytice, autogramy, fotenie, recepcie, šampanské, rozhovory, mediálny záujem. Sláva! Po období napätia prichádza odmena.

Existujú však aj iné profesie - a je ich veru dosť, v ktorých sú obdobia, keď sa pracuje nárazovo a v napätí. Marec je práve také „skúškové“, dá sa povedať, „predpremiérové“ obdobie pre veľmi dôležitú profesiu, ktorú asi všetci potrebujeme. Myslím tým na účtovníkov a účtovníčky. S jednou z nich sa kamarátim a dobre viem, čo to do jej rodinného života prináša. Večerné a nočné absencie doma, napätie a neustály boj s časom. Nervy, či do posledného marcového dňa stihne spracovať daňové priznania všetkých svojich klientov. Okrem toho, samozrejme, aj bežné povinnosti, ako mzdy, daň z motorových vozidiel, školenia, študovanie nových predpisov a mnoho ďalších vecí, o ktorých ani nemáme potuchy. Plus tony papierov, blokov, faktúr. A čísla? Tie len tak skáču pred očami.

Rodinné oslavy? Len odtiaľ – potiaľ. Keď sa všetci ešte veľmi dobré zabávajú, ona uteká do roboty čosi dorobiť. Jarná lyžovačka? Celá rodina ide na týždeň, ona sa po dvoch dňoch vlakom vráti naspäť – veď robota volá! Jarné upratovanie? Až od apríla. A keď sú veľkonočné sviatky v marci tak aj tie sú popri šanónoch a kalkulačke. Jej manžel to našťastie doma vie utiahnuť viacmenej sám a decká si už zvykli, že v tomto období musia byť veľké a viac samostatné.

Väčšina z nás čaká na leto a na ten najdlhší deň v roku, alebo opačne povedané – na najkratšiu noc. Účtovníčky tu najkratšiu noc zažívajú omnoho skôr – už 31. marca, keď sa končí termín daňového priznania. Uff! Napätie opadáva. Hercom a herečkám sa v takom momente dostáva veľkolepého uznania. Tak keď opadne opona, s prvým aprílovým dňom zatlieskajme aj účtovníčkam. Veď každého poteší uznanie.

No ale teraz im každopádne držme palce, nech to všetko zvládnu (veď je to aj v našom záujme). A tým, ktorí sú s nimi bližšie, sa odporúča chodiť po špičkách, odpratávať prekážky, no proste - nedráždiť leva!

.

Prečítajte si aj Je jedno krásavici, či ju budú obletovať nápadníci?