VIEDEŇ, BRATISLAVA. Desaťročnému blonďavému dievčatku sa život úplne zmenil 2. marca 1998 ráno cestou do školy. Keď sa nevrátila domov, rodičia večer zalarmovali políciu. Než ich uvidela opäť, ubehlo osem a pol roka.

Detstvo prežila Rakúšanka Natascha Kampuschová v malej pivnici v dome pri Viedni, častokrát hladná, zbitá a sexuálne zneužívaná. Jej únosca ju nezlomil, hoci bola dieťa.

Dnes je to presne desať rokov, čo sa Natascha Kampuschová sama oslobodila a ušla svojmu trýzniteľovi, nezamestnanému technikovi Wolfgangovi Priklopilovi.

 

Prvé rozhovory po úteku.

 

Už nebola Natascha

Z knihy, ktorú o svojom väzení vydala v roku 2010, sama čítala v rakúskom kníhkupectve. Čítala a rozprávala o tom, ako ju Priklopil bil, týral hladom, zamykal a ako mu napriek tomu bola vďačná, keď jej večer prečítal rozprávku a dal jej bozk na dobrú noc. Tak, ako to robievala jej mama.

V zajatí stratila na osem a pol roka svoju identitu. V knihe 3096 dní Kampuschová opisuje, ako ju Priklopil nútil oslovovať ho „maestro“ alebo „môj pane“ a musela si vybrať iné krstné meno. „Už nie si Natascha, teraz patríš mne,“ cituje Priklopilove slová.

V rozhovore pre rakúsky denník Kurier po oslobodení hovorila, že jej únosca dal nové meno Bibiana. Pomáhalo jej, cítila sa tak, akoby sa to dialo niekomu inému.

Osem a pol roka jej život ovládla únosca. „Dával mi čo najmenej šiat, aby mi ukázal, že on je mojím pánom a ja len otrokom,“ povedala v dokumente televízie ORF, ktorý natočili pri desiatom výročí jej úteku.

 

Prvá kniha o zajatí.

 

Chyby policajtov

Prípad malého dievčatka prepísal dejiny rakúskej kriminalistky. Ak by si boli policajti robili svoju prácu naplno, bola by možno Natascha v zajatí len pár týždňov. Ignorovali totiž hlásenia kolegu, ktorý Priklopila poznal a upozorňoval, že sexuálne obťažuje deti. Neskôr policajti Priklopila kontrolovali, ale nie dosť dôkladne, aby Nataschu našli. Urobili mnohé chyby, ale pretože sa blížili parlamentné voľby, tutlali ich.

Hoci je vyšetrovanie prípadu Kampuschová oficiálne ukončené, mnohí vyšetrovatelia dodnes pochybujú, či niečo také dokázal Priklopil maskovať osem a pol roka úplne bez pomoci. V čase únosu dostal nezamestnaný Priklopil na účet 36 300 eur a nie je jasné od koho a prečo. Sama Kampuschová o inom páchateľovi nevie. Priklopil už nepovie nič. V deň, keď od neho Natascha ušla, skočil pod vlak.  

 

Dom, kde Nataschu väznili v pivnici. 

 

Neslobodná na slobode

Od momentu, keď sa Kampuschová dostala na slobodu, sa snažila svoj život dostať opäť pod kontrolu, ale pocit úplnej slobody nezažila. „Každý novinár, každá osoba na ulici vie o mne a mojom živote viac ako ja sama,“ povedala podľa denníka Der Standard dnes už 28-ročná Kampuschová o neustálej pozornosti verejnosti a médií.

Tento rok v auguste vyšlo pokračovanie jej knihy – 10 rokov na slobode. V nej hovorí o nových múroch, ktoré prekonáva. O tlaku médií, psychológov a právnikov, ktorí sú neustále okolo nej. Na otázku, či sa počas desiatich rokov na slobode cítila naozaj slobodná odpovedala: „Skutočne slobodná len pár momentov. Aj to je väzenia, do ktorého som sa vrátila. Väzenie rozsudkov a predsudkov. Väzenie spoločnosti,“ povedala podľa Deutsche Welle.

Rakúšania neprijali Nataschu ako odvážnu ženu, ktorá ušla únoscovi a dokázala o svojom týraní verejne hovoriť. „Stáva sa mi v metre, že mi ľudia nadávajú do klamárok, mnohí hovoria, že si chcem len zarobiť,“ povedala, keď vydala prvú knihu. Tá bol neskôr aj sfilmovaná a film mohli vidieť aj slovenskí diváci.

Kým médiá majú stále o Kampuschovú obrovský záujem, Rakúšania si držia odstup. Možno aj preto, že Rakúsko zažilo dva otrasné príbehy únosu a incestu. Oba sa roky odohrávali v pivniciach domov bez toho, aby si okolie čokoľvek všimlo. Nataschu Kampuschovú držal v zajatí Wolfgang Priklopil viac ako osem rokov.
Inú ženu, Elisabeth, držal v pivnici domu v Amstettene a sexuálne zneužíval jej vlastný otec Josef Fritzl 24 rokov. Splodil s ňou sedem detí.

 

Brigitta Sirny-Kampuschová, mama Nataschi Kampuchovej, vydala vlastnú knihu Zúfalé roky: Môj život bez Natashi. 

 

Pomáha iným

Natascha Kampuschová stále nemá svoj život pod kontrolou a hľadá si svoje miesto. Bola moderátorkou, chcela viesť nadáciu, potom študovala. Najviac však pomáha ľuďom, ktorí si pomôcť nevedia. Pomáhala obetiam Josefa Fritzla, ktorý spáchal najhorší incest v dejinách Rakúska, financovala detskú nemocnicu na Srí Lanke, navštevuje zdravotne postihnutým ľudí a pomáha utečencom.  Ubytovať ich chce v dome, kde ju kedysi väznili. Ako odškodné za svoje utrpenie dostala dve tretiny domu po Wolfgangovi Priklopilovi a snaží sa dom hrôzy zmeniť na dom pomoci.  

Ako dieťa sa naučila bojovať a vzdorovať. „Naučila som sa v každej zlej situácii nájsť niečo, prečo sa oplatí ísť ďalej,“ hovorí Kampuschová o svojom živote. Bojovala vo väzení a bojuje aj na slobode.  

 

 

Prečítajte si aj Medzi najlepšími olympionikmi je šesť žien