Raz za čas aj ľudia, ktorí nesledujú Spojené štáty pravidelne, spozornejú. Zväčša vtedy, keď sa tam deje naozaj niečo šialené. Tweetujúci prezident už nikoho nevzrušuje, ale rabovačky a mestá v plameňoch, to stále funguje aj na Slovákov. Niektorí sa zvedavo pýtajú, čo sa deje. Prečítajú si príbeh a pozrú video policajta, ktorý kľačí na krku ležiacemu Afroameričanovi. Pán sa ani nebráni, iba prosí, že nevie dýchať. Policajt na to kašle, muža vlastným kolenom udusí, aj keď ho okolo stojaci ľudia natáčajú na telefón a prosia, aby ho nechal dýchať. 

My, čo to sledujeme už dlhšie, sme si pridali meno Georga Floyda k ďalším desiatkam nevinných ľudí, ktorí mali jedinú chybu - stretli policajta a boli čierni. Sériu takýchto nepokojov som dokonca zažila pred piatimi rokmi v Missouri, keď biely policajt zastrelil 18-ročného černošského chlapca Michaela Browna Jr. Tiež vtedy zapaľovali celé mesto, tiež si Slováci hovorili, že wow, to je strašné.

Násilie v osodách

A teraz vám rozpoviem príbeh. Predstavte si, že ste doma. Varíte obed pre vaše deti, ktoré pozerajú telku. Z ničoho nič vám do bytu vtrhnú desiatky kukláčov, rozmlátia vám skrine, okná, vytiahnu vás všetkých von, kto sa ozve, dostane rovno obuškom. Ženy, deti, muži, rad-radom všetci. Obed je na sporáku, vy stojíte vonku, policajti mlátia aj susedov, nikto ničomu nerozumie. Váš 9-ročný syn vedľa vás plače a má celý chrbát od pelendreku. Keď všetkých domlátia a porozbíjajú veci, zoberú sa a odídu preč. Ste v šoku, deti sú vystrašené, muži dobití aj do krvi. 

Alebo si predstavte, že policajti chytia tri malé deti ako si v potravinách strčia do vrecka sladkosti, že ich ukradnú. Policajt ich vezme na stanicu, a kým sa čaká na rodičov, vytiahne mobil, stlačí nahrávanie a prikáže chlapcom, aby sa povyzliekali a aby jeden druhého začali fackať. Popritom sa chechce a povzbudzuje ich, aby sa fackali silnejšie. 

🛒 [Výpredaj na notebooky, tablety, mobily na hej.sk - kliknite tu:]

Možno to čítate a hovoríte si, že je to hrozné. Také niečo sa predsa nemôže diať. Treba to vyšetriť, treba políciu potrestať. Pretože, keď im dovolíme mlátiť nás hlava-nehlava, bude to policajný štát a nie demokracia. A potom vám poviem, že to slovenská polícia zmlátila našich Rómov. Že tí traja chlapci boli tiež rómski. A väčšina ľudí si povie, aha? No, nevadí. Lenže vadí. 

Američania sú rasisti, a my? 

Môžeme tu teraz týždeň hovoriť o tom, akí sú tí Američania rasisti. Hovoriť si, že u nás by sa predsa nič také nestalo. Lenže takých akcií, kde prídu kukláči do osady a tvária sa, že pátrajú po podozrivých osobách, sú ročne desiatky. Volajú ich akcie 100. Ich počet v bratislavskom kraji je takmer nula. Ich počet v prešovskom, košickom a banskobystrickom sa zvyšuje hlavne v okresoch, kde sú rómske osady. Úspešnosť týchto pátracích akcií je takmer nulová. Ani v Moldave nad Bodvou, o ktorej som písala vyššie, nič a nikoho nenašli. Ale polícia ich robí, lebo Rómovia sa potom mesiace boja a vraj je to tak dobre. 

Aj na Slovensku máme rasistických policajtov. To, že pracujú v oblastiach, ktoré sú náročné, im nedáva právo použiť bezdôvodne násilie. Polícia má robiť prevenciu, pracovať s komunitou. Tá naša si myslí, že prevencia je preventívne vymlátenie každého, kto žije v osade - bez ohľadu na to, či niečo urobil alebo nie. Náročné podmienky nesmú byť ospravedlnením pre nezákonné správanie sa bezpečnostných zložiek. Pretože polícia by sa mala správať obzvlášť obozretne k najzraniteľnejším ľuďom. Kvalitný štát poznáte podľa toho, ako sa postará o najslabších. My ich v tomto štáte vylučujeme, zatvárame doma, nepočúvame, necháme ležať na ulici alebo vylúčime zo školy, ak je nedajbože autista. A k tomu všetkému ešte niektorých z nich aj zmlátime, aby toho nebolo málo. To nie je dobrá krajina. Takto si to ja osobne nepredstavujem. 

Takže, keď teraz pozeráte CNN a sharujete na sociálnych sieťach, že vám je ľúto Georga Floyda, spomeňte si napríklad na Igora Hudáka. Chce byť učiteľom, napriek milión prekážkam si dorobil základnú školu a začal chodiť na gymnázium. Lenže potom ho dobili kukláči a on sa ozval. Povedal pravdu, povedal čo sa stalo. A už to tak býva, že sa na Slovensku z obete stal páchateľ. Polícia vraj konala zákonne a Igor krivo obvinil policajtov, aj spolu s ďalšími obyvateľmi Moldavy. Igor prestal študovať, rieši denno-denné šikany od sudcu, polície a tohto štátu. Ombudsmanka hovorí, že to vyhrajú v Štrasburgu, ale on sa bojí a niet sa čo čudovať. 

Igor má strach. Nežije v Spojených štátoch amerických, ale tu, v Moldave nad Bodvou. Iste, aj mne je ľúto Georga Floyda. Ale pozametať si najprv musíme pred vlastným prahom. Nielen USA, ale aj Slovensko má policajnú brutalitu voči Rómom. Taká je pravda a kým si ju nepovieme do očí, nepohneme sa ďalej.