Nepočujú, komunikujú bez slov vo vlastnej znakovej reči a žijú vylúčené v beztak vylúčených komunitách rómskych osád Petrová, Špišské Bystré, Kecerovce a Luník IX. Aj napriek tomu však Sandra, Marián, Alena, René, Roman, Kristián a Karmen snívajú svoje detské sny. 

 

Záber z filmu Hluché dni.  Foto - Partizanfilm

 

Hluché dni - jediný slovenský film v sekcii Na východ od Západu

S poetickým filmom Hluché dni, ktorý zobrazuje ich životné príbehy, sa teraz vyberú na prestížny festival do Karlových Varov, kde ho už 30. júna 2019 uvedú v svetovej premiére. Celovečerný debut Pavla Pekarčíka bude ako jediný slovenský film súťažiť v sekcii Na východ od Západu. Na jeseň 2019 sa poviedkový film Hluché dni dostane do slovenských kín, teraz prichádza s prvým trailerom.

 

TRAILER K FILMU HLUCHÉ DNI

 

„Hluchonemé deti nájdete v každej z rómskych osád. Vnorením sa do každodennej reality svojich protagonistov som však pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania. Nezáleží na tom, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie,“ povedal Pavol Pekarčík. 

 

 

Film Hluché dni je o snoch detí

Štyri poviedky Hluchých dní zobrazujú malého Mariána, ktorý sa túži stať rušňovodičom, hoci nikdy nepočul zvuk húkajúcej lokomotívy či pískania koľajníc. Jeho vzorom je Van Damme a nacvičuje si scény z filmu Krvavý šport. Tínedžerka Sandra zas miluje futbal a túži po stretnutí s Ronaldinhom, traja nepočujúci súrodenci Karmen, Kristiána a Romana snívajú o záchode a skutočnej obývačke, ktorú si stavajú na smetisku. A divák sleduje aj mladých nastávajúcich rodičov Alenu a Reného, ktorí dúfajú, že sa im narodí zdravé dieťa. 

 

 

„Dôležité je do týchto snov preniknúť, odkryť ich, pozorovať. Čoraz menej totiž vieme o ľuďoch, ktorí nežijú v našej spoločenskej vrstve, štvrti, či na našej úrovni príjmu. Nechápeme ich pohnútky, starosti a motívy. Bolo preto veľmi zaujímavé nahliadnuť do ich života. Dozvedať sa o tom, že majú podobné obavy, sny, radosti ako my. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať. Alebo aspoň pomôcť spájaniu. Preto som sa pokúsil o portrét skupiny vylúčenej z vylúčenej skupiny,“ dodal.

Na svetovej premiére filmu na festivale v Karlových Varoch sa ako delegácia zúčastnia všetci detskí protagonisti filmu Hluché dni: Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena a René Červeňákovci, Roman a Karmen Balogovci, Kristián Gaži, režisér, scenárista a producent snímky Pavol Pekarčík, kameranam Oto Vojtičko, zvukár Tomáš Vojtičko, rómska tlmočníčka Jarmila Vaňová, koproducentka Katarína Tomková a produkčná Eva Kocanová.