Zuzanine víťazstvo v prvom kole je víťazstvo Slovákov a Sloveniek, mladých profesionálok, žien a dcér medzi nami. Zuzana je už niekoľko týždňov obdivuhodný príklad pre všetkých, ktorí desaťročia čakali na novú politickú kultúru.

 

Ženskosť v politike pre mňa znamená viac načúvania, spolupráce, empatie a autentického dialógu. Prináša nový tón do celospoločenskej debaty. Prináša viac pokoja, zmieru a férovosti, o ktorých Zuzana nielen rozpráva, ale reálne ich praktizuje. Odteraz je vzorom pre všetky ženy, ktoré sú pripravené na vstup do politiky, ale bez správnych vzorov a podpory to nedokážu.

 

Nemôžeme však očakávať, že aj ďalšie ženy budú samé od seba nasledovať Zuzaninu cestu. Politická aréna nie je naše prirodzené teritórium a rodinné povinnosti sú v našej tradičnej spoločnosti väčšia priorita než angažovanie sa vo vysokej politike. Jednoducho, politika nie je podľa veľkej časti mužov, a žiaľ aj niektorých žien, pre nás. Ak to chceme zmeniť, ak rovnako ako mnohé iné krajiny chceme vyrovnať podiel žien a mužov v politike, musíme pre ženy aktívne vytvárať podmienky na toto životné rozhodnutie. Keď hovorím o podmienkach a opatreniach, ktoré by som chcela pomôcť pretaviť do praxe, mám na mysli najmä tieto:

 

  1. UZNANIE NOVEJ POLITICKEJ KULTÚRY. Podporme ženy, ktoré skúšajú vstúpiť do tejto arény na ktorejkoľvek úrovni politiky. Zuzana je úžasný príklad toho, ako silou svojej osobnosti, hodnôt a nezlomného odhodlania dokáže ustáť tlak na skĺznutie do u nás bohužiaľ už zaužívaných útokov a zavádzania.
  2. VZDELÁVANIE. Výskumy potvrdzujú, že nízke sebavedomie je hlavný dôvod, prečo sa ženy neuchádzajú o vedúce pozície v biznise alebo v politike. Riešenie je v dostupnosti podpory, ak si chcú vycibriť svoju schopnosť prezentovať sa bez toho, aby stratili v boji samé seba. Len poctivou podporou talentovaných žien im dáme do rúk pomyselné zbrane na to, aby dokázali rozbiť ten sklený strop.
  3. PODPORA V KAMPANI. Volebný úspech je, žiaľ, stále závislý aj od toho, koľko máte expertov na prípravu kampane, peňazí na šírenie svojho obsahu či dobrovoľníkov na vašu podporu v regiónoch. Ak sa chystáte voliť ženu, čo tak ponúknuť jej podporu ešte počas jej kampane?
  4. SLUŠNOSŤ. Správajme sa normálne na sociálnych sieťach. Chlapi, ženy nemajú žalúdok na komentáre, ktoré sú mnohí z vás schopní vygenerovať. Nielen o tom, čo kandidátky hovoria, ale vaše obľúbené - ako to hovoria a ako pri tom vyzerajú.
  5. RODINNÁ POLITIKA. Aktívne vytvárajme podmienky na to, aby ženy vedeli skĺbiť súkromný život s časovo náročnou prácou, ktorá vyžaduje stopercentné nasadenie. V roku 2019 je najvyšší čas na to, aby si ženy nemuseli vyberať rodinu alebo možnosť naplniť svoje životné poslanie.

 

Na Slovensku vieme zaškrtnúť len veľmi málo z tohto zoznamu. A tak sa ocitáme vo večnej debate o sliepke a vajci. O tom, ako sa politická kultúra nezmení, kým v nej nebude viac ženskosti. Viac ženskosti v nej nebude, pokiaľ politická kultúra nebude dosť normálna na to, aby sa ženy odhodlali na túto cestu.

 

Aj preto som sa rozhodla kandidovať do Európskeho parlamentu. Verím, že prítomnosť žien – odborníčok s praxou a rozhľadom, môže zmeniť politickú debatu k lepšiemu. Nehorázne útoky na EÚ a klamstvá, čo v kampani opakovali muži ako Harabin či Kotleba, sú neprijateľné v krajine, ktorej prítomnosť a budúcnosť je existenčne závislá od tohto jediného možného európskeho projektu a garanta mieru a prosperity. Akonáhle prehrmí uragán prezidentskej kampane, začnime sa rovnako konštruktívne rozprávať o slovenskej budúcnosti v Európe. Tak, ako to v posledných týždňoch naštartovala Zuzana. Aj spolu so ženami, ktoré môžu zmeniť Európu a Európsku úniu k lepšiemu.

Autorka kandiduje do Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne Slovensko - Spolu, občianska demokracia.